Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dava taşında sanık taşınamadı

Dava taşında sanık taşınamadı
05 Kasım 2014 - 0:05

Genel

ŞEHİRDE OLAĞANÜSTÜ HAL

Abdullah Cömert davasının Balıkesir’e taşınması ile şehirde ‘olağanüstü hal’ havası esti. Şehrin kavşak noktalarında, adliye önünde, AKP İl Binası önünde polis, geniş güvenlik önlemleri aldı.

CHP’DE AĞIRLANDI

Balıkesir’e gelen Cömert’in yakınları, Cumhuriyet Halk Partisi il binasında İl Başkanı Muzaffer Mavuk tarafından ağırlandı. Cömert ailesiyle birlikte CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu da, Balıkesir’e geldi.

Gezi olaylarında polisin attığı gaz fişeği ile hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in davası bin 300 kilometre öteye taşındı, ama sanık; ‘can güvenliği olmadığı’ gerekçesiyle Balıkesir’e getirilmedi

Taksim Gezi Parkı’nda yapılacak ağaç kıyımını protestolarla başlayan, polisin sert tutumu ile büyüyen olaylar sırasında Hatay’da polisin attığı gaz fişeği ile başından yaralanarak hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in davası Balıkesir’e taşındı. Davayı izlemek için Balıkesir’e gelen Cömert’in yakınları CHP İl Başkanlığında konuk edildi. CHP İl Başkanı Muzaffer Mavuk, davanın bin 300 kilometre uzağa taşınırken, sanığın ‘can güvenliği olmadığı’ gerekçesi ile duruşmaya getirilmemesini eleştirdi. Mavuk, “Bu da gösteriyor ki, davayı taşımanın sebebi can güvenliği değil davanın sürüncemede bırakılması” dedi. Davayı izlemek için Balıkesir’e gelen CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu da,  uygulamayı eleştirdi. Mavuk ve Mullaoğlu, Abdullah Cömert davasının takipçisi, ailelerin destekçisi olmaya devam edeceklerini bildirdi.

Davayı izlemeye CHP Milletvekilleri Namık Havutça ve Nedret Akova da geldi. Yine Gezi olaylarında Eskişehir’de hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz ve Ahmet Atakan’ın babası Ali Atakan da, Balıkesir’e gelerek Cömert ailesine destek verdi.

 

‘İSİM DEĞİŞTİRME KOLAYLIĞI

SANIKLAR İÇİN ÇIKARTILDI’

Abdullah Cömert’in yakınları ve Cömert ailesine destek vermeye gelen Ali İsmail Korkmaz ve Ahmet Atakan’ın babası Ali Atakan da tepkilerini dile getirdi.

Abdullah Cömert’in babası Edip Cömert:

“Davanın başka bir yere alınmasını hiç tasvip etmiyorum. Hatay Türkiye’nin bir parçası ise, davanın da yeniden Hatay’da görülmesi lazım. Eğer Hatay’da asayiş sağlanamıyorsa demek ki orada hükümet yok. Nasıl karar verileceğini bilemiyorum. Duruşmada davanın Balıkesir’de görülmesine itiraz edeceğiz. Anayasa Mahkemesin’e de başvurduk. İlk duruşmaya sanık gelmedi. 1,5 yıl geçmesine rağmen, katil dışarıda geziyor. Olayla ilgili üç sanık var. Biri Polis Ahmet K.

İsim değişikliğinin kolaylaştırılması ile ilgili yasa da bu kişileri korumak, saklamak için çıkartıldı”…

 

‘BİZİ DE YOLLARDA ÖLDÜRECEKLER’

Abdullah Cömert’in ağabeyi Zafer Cömert:

“Davayı kaçırmak için yapıyorlar. Kardeşimi polis terörü ile katlettiler. Bizi de trafik terörü ile yollarda katletmek istiyorlar. Türkiye’deki trafik ve yol durumlarını biliyorsunuz. Ne kadar ‘duble yollar yaptık’ deseler de Bugün biz yolların durumunu gördük. Aklımıza gelen ilk düşünce; ‘bizi trafik terörü ile katletmek istiyorlar’ oldu. Bin 300 kilometre gidiş, bin 300 kilometre de dönüş; 30 saatlik yol. Bu otuz saatte neler olabileceğinin, başımıza neler gelebileceğini birilerinin açıklaması gerekir”…

 

‘GEREKÇE İNANDIRICI DEĞİL’

Balıkesir CHP İl Başkanı Muzaffer Mavuk:

“Adaletsizlik devam ediyor. Daha önce bir duruşma Hatay’da oldu, bugün de burada olacak. Bugün yargının gerçekten adaleti sağlaması için çalışmasını istiyoruz. Üzücü olan şu: Hatay’dan 16 saat yol katettiler. Hayati tehlike geçirdiler. Hava sisli, yollar kötü idi. Bizler, CHP’liler olarak Cömert ailesine sahip çıkacağız. Hepsinin başımızın üzerinde yeri var.  Destek vermeye devam edeceği. Adaletin sağlanmasını istiyoruz. Hatay’dan buraya dava ‘sanığın can güvenliği olmadığı’ gerekçesi ile alındı, fakat sanık yine yok. Davanın taşınmasının gerçekten asıl amacı güvenlik değil. Amaç davayı kaçırmak, sürüncemede bırakmak, adaleti geciktirmek. Biran önce karar verilmesini engellemek için alınmış bir karar”.

 

ALİ ATAKAN: ADALET KİRLENDİ

Hatay’da Gezi protestoları sırasında ölen Ahmet Atakan’ın babası Ali Atakan’da Balıkesir’e Cömert ailesinin yanında yer aldı. Ali Atakan:

“Oğlumun öldürülmesi ile ilgili dava ile de bir gelişme yok. Benim oğlumun öldürülmesi ile ilgili dava hala savcılık aşamasında. İkinci bir dava daha açtık. Onu da vali engelledi, soruşturma izni vermedi. En üzücü olan da idare mahkemesinin valiyi haklı bulması. Valiyi de ödül olarak Emniyet Genel Müdürü yaptılar.  Bu ülkede daha önce adalete inanıyorduk, ama maalesef şu aşamada beyaz olan adaletin rengi maalesef çok kirlendi. Bu kirlilikten dolayı Abdullah’ın davasını (Abdulah Cömert) en güvenli bölgeden Balıkesir’e taşıdılar. Adalete inanmıyoruz, bu çocukların hakkını kim alacak, adaleti kim sağlayacak?”

 

AĞABEY KORKMAZ DA DESTEK VERDİ

Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail’in ağabeyi Gürkan Korkmaz da Cömert Ailesiyle birlikteydi. Gürkan Korkmaz şu eleştirileri dile getirdi:

“Bizim davayı da bildiğiniz gibi Kayseri’ye taşıdılar. Duruşma 6 Kasım’da yapılacak. Savcının mütalaa vermesini bekliyoruz. Karara bağlanmasını bekliyoruz. Biz, öncelikle adalet bekliyoruz. Sanıkların kasten adam öldürmekten en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Davaların taşınması aileleri bezdirmek, bu süreci daha da acılı hale getirmekten başka bir şeye yaramıyor. Abdullah’ın (Abdullah Cömert) davasında da Ali İsmail’in (Ali İsmail Korkmaz) davasında da aslında çok güvenli olan Eskişehir’den taşındı. Şerzan Kurt davası; Muğla’da öldürülen bir öğrencinin davası güvenlik sebebiyle Eskişehir’e taşınmıştı, ama ne hikmetse Ali İsmail Korkmaz davasında Eskişehir ‘güvensiz’ olarak öngörüldü ve davayı Kayseri’ye taşıdılar. Aynı olayı Abdulah’ın (Abdullah Cömert) davasında da yaptılar. Davayı Hatay’dan bin 300 kilometre uzakta ki Balıkesir’e taşıdılar. Havaalanı olmayan ulaşımı çok zor olan bir yere taşıdılar davayı. ‘Sanığın can güvenliği’ gerekçesi ile davayı buraya aldılar, ama sanığın ifadesini de burada almayacaklar. Sanık, bu duruşmaya da gelmeyecek. Sanığın korunması iddiası ile sanığın dahi gelmeyeceği bir yere davayı taşıdılar.”

 

CHP’LE GENÇLER ELEŞTİRDİ

CHP Balıkesir Gençlik Kolları Başkanı Halilcan Kaya,

“Eylemler sırasında polisin attığı gaz fişeği ile yitiren 22 yaşında hayatını yitiren Abdulah Cömert’in davasında ‘öldürücü olduğunu bilmiyordum’ gibi saçma bir ifade ile kendini savunan bir polis var. Sadece bu açıdan bakıldığında bile dava çok saçma.  Yargıyı elerline geçirdikleri sanıp korkmayabilirler; vicdanlarının sesini duymayı çoktan bırakıp Allah’tan da korkmayabilirler, ama bu davayı sahiplenen gerektiğinde paspas altına attıkları pis işlerini su yüzüne çıkarmayı bilen, kudretini damarlarında ki asil kandan alan bu halktan korksunlar.”

 

‘ADALETİ BULMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ’

CHP Hatay il Başkanı Servet Mullaoğlu DA Balıkesir’e gelerek duruşmayı izledi. Mullaoğlu şu açıklamada bulundu: “Önce olayın vukuu bulduğu yer olan Hatay’dan güvenlik gerekçesi ile davayı Balıkesir’e taşımalarının amacı zorluk çıkartmak. Ulaşım, hakikaten eziyet. Aileler açısından bizler açısından davayı takip etmeyi zorlaştırmak istiyorlar, ama, artık budava Türkiye’ye mal olmuş, Türkiye’nin sahiplendiği bir dava. Onun için adaleti buluncaya kadar, her ne zorluk çıkartırlarsa çıkartsınlar mücadelemizi sürdüreceğiz, adaleti bulmak için çalışacağız.” HABER: CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.