Balıkesir Merhaba Gazetesi

DEFTERLER ARTIK ELEKTRONİK ORTAMDA

DEFTERLER ARTIK ELEKTRONİK ORTAMDA
313
17 Ocak 2018 - 10:32

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odası (BESOB) tarafından yapılan açıklamaya göre, Maliye Bakanlığı’nın başlatacağı e-devlet uygulamaları ile esnaf ve sanatkarın iş yükü azalacak. Neredeyse bütün işlemler elektronik ortamda yapılacak.
Gelişen teknoloji ile birlikte artık devlet işlerinin bir çoğu internet üzerinden yapılabiliyor. Bunların bir yenisi için de basit usul defter tutan esnaf ve sanatkarı yakından ilgilendiriyor. Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem Mali Bakanı Naci Ağbal’ın dün Ankara’da düzenlediği “Defter Beyan Sistemi” tanıtım toplantısına katıldı. Başkan Erdem yeni yapılacak düzenleme için Maliye Bakanına ve yetkililere teşekkür etti. Bakanlığın bu sene yürürlüğe sokmak için verdiği sözü hatırlatan Başkan Erdem “Artık esnaf ve sanatkarımız vergi dairesindeki bütün iş ve işlemlerini internet ortamında yapabilecek. Bu sene Maliye Bakanlığımızdan söz aldık. Vergi dairelerinde artık gidip de kağıt ortamında iş yapmak, vergi dairelerinden yazı almak devrini de kapanıyor” diye konuştu.
SIRA BEKLENMEYECEK
Söz konusu düzenleme hayata geçtiğinde kamu hizmeti alan esnafın, fiziksel olarak ilgili kuruma gitmesine gerek kalmayacak ve böylece internet üzerinden yapılan işlemlerde sıra beklemesi gerekmeyeceğini hatırlatan Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fermi Erdem yapılacak düzenleme hakkında şunları söyledi: “e-devlet sistemi sayesinde yazılım kontrolleri ile insan kaynaklı hatalar da en aza indirilebilecek, hata olsa bile tespiti ve telafisi daha kolay ve hızlı olacak. İş ve işlemlerde oluşabilecek her türlü suiistimal ihtimali de asgari seviyeye indirilecek.
DEFTER BEYAN SİSTEMİ
İşletmeler işletme hesabı esasına göre defter tutuyor veya basit usul mükellefleri belgelerini odalarda tutuyor. İşletme hesabı esasına göre defter tutanlar defteri satın alıyor, tasdik ettiriyor, bilgisayar ortamındaki kayıtları kağıt ortamında tek tek işliyor. Basit usul mükellefleri her ay topladıkları belgeleri odalara götürüyor. Orada muhasebecileri verileri giriyor. Maliye Bakanlığı esnaf ve sanatkarın daha rahat koşullarda çalışabilmesi için geçtiğimiz gün ‘Defter Beyan Sistemi’ni de hizmete sundu. 1 Temmuz’a kadar esnaf sanatkarın basit usul mükelleflerin kayıtlarını girmesi için süre verildi. Serbest meslek kazancı defteri tutanlar için ise uygulama başladı.Söz konusu sistem serbest meslek erbabı, işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler ile basit usule tabi olan mükelleflerin kayıtlarının elektronik ortamda tutulmasına, bu kayıtlardan serbest meslek erbabı ile işletme hesabı esasına göre defter tutanların defterlerinin elektronik olarak oluşturulması ve saklanmasına, vergi beyannameleri, bildirim ve dilekçelerin elektronik olarak verilebilmesine, elektronik ortamda belge düzenlenebilmesine imkan tanıyor. Bu kapsamda yer alan mükelleflerin Gelir İdaresi Başkanlığı veri tabanında yer alan diğer bilgileri mükelleflerin bilgisine sunuluyor.
Sistem nasıl işliyor?
Sistemi kullanmak zorunda olanların www.defterbeyan.gov.tr adresi üzerinden veya gelir vergisi yönünden bağlı bulundukları vergi dairesi aracılığıyla başvuru yapmaları gerekiyor.

Başvuru, mükelleflerin kendileri tarafından yapılabileceği gibi, aracılık ve sorumluluk sözleşmesi imzalanan meslek mensupları ya da meslek odaları (basit usule tabi mükelleflerle sınırlı olmak üzere) aracılığıyla da yapılabiliyor.

Defter Beyan Sistemi’ne giriş yaparak, gelir, gider, çalışan, stok, sabit kıymet gibi kayıtlar elektronik ortamda yapılabiliyor. Ayrıca defterler bu kayıtlardan hareketle elektronik ortamda oluşturulabiliyor ve beyannameler hazırlanarak onaylanabiliyor.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.