Balıkesir Merhaba Gazetesi

DEĞERİMİZSİNİZ

DEĞERİMİZSİNİZ
15 Nisan 2015 - 0:03

Genel

Balıkesir ve çevre ilçelerin okullarında Değerler fırtınası esiyor. ’Değerler Eğitimi’ kapsamında günümüzde unutulmaya yüz tutan sevgi ve saygı ortamlarını canlı tutmak ve kardeşlik, yardımlaşma, arkadaşlık, hoşgörü kavramları ile yaşanacak güzel yarınlara farklı ve rengarenk hayatlar açma adına kaynaştırmanın yapıldığı ve etkinliklerle yansıtıldığı ‘Değerler Eğitimi’ çalışmaları devam ediyor. B.MERHABA Gazetesinin sayfalarına konuk olan ilkokul öğrencilerimizin düşünceleri ÇOCUKÇA ’da yer bulmayı sürdürüyor.

Burhan Erdayı İlkokulu 4-C sınıfı öğrencileri Değerler Eğitimi Projesi kapsamında işledikleri konuların içerisinde saygı konusundaki söylemleri Çocukça sayfasında dile getirdiler. Öğrencilerin çoğu saygı sözcüğünün anlamını çok iyi bildiklerini fakat uygulamalarda yaşanan yanlış algılamalar ve insanların birbirlerini dinlememeleri sonucunda kavgaların çıktığını ve üzüntü duyulduğunu dile getirdiler. Sevgi ve Saygıyla büyüyen nesil için hem büyüklerinden hem de arkadaşları arasında yaşanan güzel sözcüklerle yarınlara adım atmanın önemine değindiler.

SEVGİ SAYGI  IŞIK OLMAKTIR

NESLİHAN İNAN: Saygı ile sevgi bir ışıktır. Engellileri küçümseme. Onların hayatına son verme. Engellilere saygı, öğretmene saygı, ana-babaya saygı, doğaya saygı, hayvanlara saygı, kendine saygı, arkadaşlara saygı çok önemlidir.

ARDA KOŞAN: Ben anneme babama abime ve arkadaş akrabalarıma, öğretmenlerime saygı duyarım. Saygı karşısındakini küçümsememek eşit görmektir. Ona sevgi duymaktır.

ATABERK NOGAY: Saygı sevgidir. Hayvanlara saygı kendimize saygılı olmalıyız. Saygı olmazsa sevgi de olmaz. Sevgi olmazsa saygıda olmaz. Saygı her şeyin başıdır. Saygılı olursak karşımızdaki de saygılı olur. Lütfen herkes saygılı davranalım.

EMİRHAN ÖZTÜRK: Saygı ve sevgi benim için çok önemli. Ben herkese saygı ve sevgi gösteririm. Birtek insanlara değil hayvanları da sevip onları kızdırmam. Ben herkese saygı ve sevgi gösteririm.

NİSA NUR KAS: Saygı ve sevgi en büyük mutluluktur. Saygı olmazsa sevgi de olmaz. Biz bir kaç sene önce sınıfımızla okulumuzun bahçesindeki çöpleri topladık. Bu da bir doğaya saygı oldu.

AYBERK KARADON: Merhaba, Ben Ayberk Karadon. Saygı diyince aklıma büyüklerimize saygı küçüklere sevgi geliyor. Hayvanlara doğaya sevgi geliyor. Empati kurmak geliyor.

DUYGULARA ORTAK OLMAKTIR

SEMİH YENİ: Saygı bir kişinin duygularına ortak olmaktır. Saygılı olursak her zaman çok mutlu olur. Saygı hem sevgidir. Saygı güzel bir duygudur. Saygı ile bir çok arkadaş elde ederiz. Saygı mutlu eder. Dünyaya saygı, hayvanlara saygı, kendine saygı, anne babaya saygı, çevreye saygı, öğretmene saygı,. “Saygı hepimizi mutlu eder.”

UMUT EGE SARI: Anneme ve Babama saygı duyuyorum. Çünkü onlar bana her zaman destek çıktılar ve bana hep istediğim şeyleri yaptılar. Öğretmenlerime saygı duyuyorum çünkü onlar bana okumayı yazmayı öğretiyorlar.

ARDA SAĞLAM: Bence saygı sevgidir. Bence sevdiğimiz insanlar gibi sevmediklerimize de saygı duymalıyız. En önemli duygu saygıdır.

ÖMER KARAKAYA: Saygı açıkçası sevgiden gelir. Sevdiğin kişiye saygı göstereceksin. Sadece insanlara saygı göstermekle olmaz, hayvanlara ve doğaya da saygı göstermeliyiz.

ŞULE NAZ YILMAZ: Merhaba ben Şule Naz. Bana göre saygı sevgiden gelir. Mesela ben bir çocuk gördüğümde ağacın dalını kırdığını fark ettim. Hemen onu uyardım. Oda bir daha yapmayacağına söz verdi. İşte o anda bir saygı daha arttı.

YAŞAMIN ANAHTARIDIR

SERDAR ŞİMŞEK: Saygı yaşamın anahtarıdır. Saygılı olalım saygı duyalım.

RAMAZAN KANDEMİR: Saygı sevgi bana göre insana iyilik yaparsak sevgi olur. Bir insan karşısında düzenli olursan saygı olur. Bir kış gününde kapının önünde bir yavru köpek gördüm. Soğuktan donmuş tir tir titriyordu. Ona kulübe ve yemek verince rahatladı.

ECE BİLGE ARSLAN-NAZMİYE KÜBRA DAĞ:Benim için saygı kalbimde büyük bir parçadır. O kadar büyük bir parçadır ki neredeyse kalbime sığmaz. Sevgi ve saygı birlikte olursa dünyanın en güzel şeyi  olmuş olur. Bunun adı da “mutluluktur. Mutluluk olunca başka hiç bir şeye gerek kalmaz. Çünkü mutluluk bizi her şeye ulaştırır. Ve aynı zamanda saygı ve sevginin önemini bilmeliyiz.

KÜBRA YAKAR: Saygı bir topluluktur. Saygı sevginin kardeşidir. Saygı olan her yerde sevgi vardır. Saygıyı sadece görüş olarak yapmamalıyız. İçten kendimizce yapmalıyız. Unutmayın ki saygı bir ailedir.

SAYGI MUTLULUĞUN KAPISIDIR

AYŞENUR ŞAYLI: Saygı sevgiden ibarettir. Eğer birine saygı duyarsan onu sevmelisin. Sevgi saygı umut doluyuz, Doğruluktur yolumuz. Öğretmene saygı arkadaşa saygı anne babaya saygı doğaya saygı hayvanlara saygı.

KADER KARAKAYA: Büyüklerime çevreye saygılı olmalıyım. Çünkü onlar benim büyüklerim onlara saygılı olmalıyım. Çevrem benim için herkes için önemli çünkü onlar olmasa dünya olmaz. En önemlisi saygı büyüklerle küçüklerin arasından geçer.

İREM BALABAN:  Saygı bence öbür bir kişinin duygularına saygı göstermesidir.

ÇAĞATAY ALTUNTAŞ: Hayvana saygılı, insanlara saygılı olmalıyız. Canlı olan her şeye saygılı olmalıyız.

FEYZA AKAN: Mutluluk saygı ile başlar. Saygı duyalım ki saygıda görelim. Hoşgörü, mutluluk, barış sağlık hepsi saygı ve sevgidir. Saygı duyup sevgi gösterelim. İnsanlar saygısız olunca sevgiyi bulamazlar. Bu nedenle herkes birbirine saygı duymalı.

CEYLAN HALİLOVA: Saygı sevginin anahtarıdır. Benim aklıma saygı deyince sevgi geliyor. Ben büyüklere saygı küçüklere ise sevgi duyuyorum. Beni bir köpeğim bir de kedim var. Annem kedi köpek sevmiyor ama ben her şeyi seviyorum.

HAZIRLAYAN: SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.