Balıkesir Merhaba Gazetesi

DEĞERLER EĞİTİMİNDE “HOŞGÖRÜ”

DEĞERLER EĞİTİMİNDE “HOŞGÖRÜ”
09 Aralık 2014 - 0:15

Genel

Hoşgörü… Tahammül etme, katlanma, görmezden gelme veya göz yumma. Her düşünceye ön yargılı bakmama, kendi düşüncemiz dışındaki görüşleri sabırla dinleme. Canlılar arasında hoşgörü çok önemli.

KUTUDA VERELİMMMMMM Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Değerler Eğitimi Projesi kapsamında liseli gençlerin hoşgörü ile ilgili fikirlerini aldık. Zühtü Özkardaşlar Liseli Gençler hoşgörünün olmadığı toplumlarda mutluluk az olur diyorlar.

YUNUS EMRE AVCI: Hoşgörü deyince aklıma Yunus Emre gelir. Bir insanı sadece insan olduğu için, dininden, dilinden, ırkından, mezhebinden bağımsız sevmek gelir. İnsana insan olduğu için değer vermek, kadın-erkek ya da aynı milletten olduğu için benimsemek değildir. Sadece insana değil tüm canlılara değer vermeyi gerektirir hoşgörü.. Hayvanlara, bitkilere kısaca canlıya. Özellikle ülkemizde bu konuda eksikliğimiz var diye düşünüyorum. Çünkü bizim kültürümüzde hoşgörü var! Sorun; inandığımıza yaşamadığımız için, yaşadığımıza inanıyoruz!

AZİZHAN KAYABEY: Hoşgörü insanlar arasındaki tatsız olayların kolay çözülmesinde yardımcı olur. İki insan arasındaki bir tartışmada herhangi biri hoşgörüyle, saygıyla ve sabırla durup kavgayı uzatmazsa sorun hemen ortadan kalkar.

BATUHAN AKÇORAY: İnsanların arasındaki tatlı konuşmalardır. Kolay çözülebilir. Ve hoşgörü sabır işidir. Hoşgörü insanlar için çok önemlidir. Arkadaşının küçük bir hatasını görse bile, görmezlikten gelmek hoşgörüdür.

BEYZA SEVİM: İnsanların nerede hangi ortamda zengin fakir olmaları hiçbir şeyi değiştirmez. İnsanlar insan oldukları için hoşgörü göstermeliyiz. Çünkü insanların duyguları vardır. İnsanlar hangi durumda olurda olsun hoşgörülü davranmak zorundadırlar. İnsanlara değer vermeliyiz. İnsanın kişiliğini de hoşgörü ile ölçeriz. İnsanlar giriş ve çıkışlarına dikkat ederlerse hoşgörülü olmayı da öğrenir. Hoşgörülü olmak en önemlisi ise insanları kırmamak için hoşgörülü olmak. Zenginsin, fakirsin ne fark eder en önemli kişilik ve prensipleri hoşgörüden geçer.

DANİEL HADDAD: Saygısız birine hatalarını söylemek hoş görmektir. Eğer birisi senle kavga etmek istiyorsa, onunla kavga etmek yerine sorunu konuşarak halletmektir hoşgörü.

EDA ERTAŞ: Hoşgörü hiçbir şekilde din, ırk demeden fakir, zengin demeden hiçbir ayrım yapmadan sabır göstermektir. İnsanlar o kadar sabırlıdır ki sırf onların iyilikleri için en çok sevdiklerinden bile vazgeçerler. Hoşgörülü insanlar iyi insanlardır. Hoşgörülü insanlar, insanların ayıpları örtmektir. Hoşgörülü insanlar bence TEK KİŞİLİK DEV KADRO’dur.

FATMA KARADON: Hoşgörü benim için her insanın yapması gerekendir. Her insan hoşgörülü olmazsa insanlar duygusuz olur. Hoşgörü her insanın içinden gelen bir şeydir.

HASAN TAHA KOCAPINAR: Hoşgörü farklılıkların farkına varmaktır. Farkına vardığın şeylere saygı duymaktır. Ve bunlara hoşgörü ile yaklaşmaktır.

HAZAL ATAŞ: Her insan hoşgörülü olamaz. Kolay değildir aslında. Ben çoğu zaman hoşgörülü olmamışımdır ve olmamda. Negatifimdir yani. Keşke hoşgörülü olabilseydim diyorum. Ha birde Bob Marley’in bir sözü vardır; “Mutlu olmak istiyorsan, kimseden bir şey bekleme”.

İBRAHİM ÖZKAN: Hoşgörü bana göre sabırdır. Mesela bir kişi size hoşgörüsüz bir şekilde davranış gösterirse siz ona aldanmadan sabır gösterirsiniz.

İDRİS BOZDAĞ: Hoşgörü herkesin farklılıklarının olduğunu bilmek ve bunun farkına vararak davranmaktır.

SAHRA ÇAĞIL: Hoşgörü benim için bireylerin arasındaki saygıdan ve sevgiden dolayı yokmuş gibi görmektir. İnsanların hataları ve yanlışları olur. Biz bunların bazılarını görmezlikten gelerek kötü yapmış olabiliriz. Ancak bazense düşüncelerimizi dışarı vurmak da iyi olur sonuç olarak hoşgörü her bireyin sahip olması gereken bir özelliktir.

TANER KIVRAK: Hoşgörü bana göre sabır ve sevgidir. Çünkü bir insana saygılı olup sevgi gösterirsek birbirimize hoşgörülü davranmış oluruz. Başkasının bir yanlışını kafaya takmazsak hoşgörü göstermiş oluruz.

ZEYNEP NAZ TEKTAŞ: İnsanın içinden gelen bir şeydir. Hoşgörü aslında her insanın yapması gereken bir şeydir. Hoşgörülü olmak zorundayız. Bir çok insan dünya barışı ister o zaman ilk adımın hoşgörüden geçmesi gerekir.

HAZIRLAYAN: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.