Balıkesir Merhaba Gazetesi

DEĞERLERE GÜÇ KATAN PROJE

DEĞERLERE GÜÇ KATAN PROJE
10 Mart 2015 - 0:13

Genel

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Değerler Eğitimi Projesinin 1’nci dönem değerlendirme toplantısı ve Tutumluluk adına senin de sözün olsun yarışması ödül töreni Balıkesir Anadolu Lisesi konferans salonunda yapıldı.
Vali Mustafa Yaman Victor Hugo’nun ‘Toplumun temeli Ahlaktır. Ahlakın olmadığı yerde de kanunlar hiçbir şey yapamaz sözleri ile konuşmasına başladı.
Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ‘En Büyük Güvencemiz İlimizde Görev Yapan Dinamik Öğretmen Kadrosu, Donanımlı Yöneticiler Ve Heyecanlı Eğitimcilerimizdir. Kaybedecek Bir Saniyemizin Olmadığı Şuurundan Hareketle Eğitim Ve Öğretimde İlimizi İleri Noktalara Taşıyacağımıza İnanıyorum.’

VALİ YAMAN ‘DEĞERLER EĞİTİMİ GEREKLİDİR

Vali Mustafa Yaman,‘ Değerler kişinin kendisi ile barışık ve uyumlu yaşamasına yardımcı olur. Bizleri mutlu eder. Koruyucu ruh sağlığı açısından da gereklidir. Değerler, bizlere rehberlik eder.’ Dedi. Vali Yaman, ahlak genlerimize ilk kazandırmamız gereken değerlerdendir diyerek konuşmasına şöyle devam etti: Değer, bireylerin olumlu tepkiler verdikleri onayladıkları düşünceler, kurallar, uygulamalardır. Özellikle ahlaki değerlerimiz dinler ve inançlara bağlıdır. İnsanların en iyisi insanlara en faydalı olandır. En kötüsü ise insana zarar verendir diyor sevgili Peygamberimiz. Eğitim sadece bilgi aktarmak, kazandırmak değildir. Olmamalıdır da. Eğitim aynı zamanda davranış kazandırma yeni davranışlar kazandırmadır da eğitim aynı zamanda iyi insan yetiştirme ve erdem kazandırmadır. Sadece okumak bizi insan yapmaz. Kuralsız bir yaşam olmaz. Hayat sadece makam, para, şöhret, zevk ve güzellikten ibaret değildir. Günümüzde insanlar normali kaybetmek üzere Bir toplumda şiddet, yalancılık, dolandırıcılık, iftiralar yaşanıyorsa acilen Değerler Eğitimine ihtiyaçta vardır. Suçu ve kötülüğü önlemenin en iyi yolu da gençlerimize değerler ve ahlak eğitimini vermektir. Günümüzde insanların en fazla insanlığa ihtiyacı vardır.

DEĞERLERİ YAŞAMALI VE YAŞATMALI

VALİ YAMAN ‘Değerlere sahip olmayan insan başarılıda olsa iyi bir insan olamaz. Başarılı insanlara ihtiyaç olduğu kadar iyi insanlara da ihtiyaç vardır. Değerlere uygun insan saygın insandır güvenilen, sevilen örnek alınan insandır. Değerler insana değer katar. Bütün bilim adamları da bunu söyler. Aristo ‘Eğitimin amacı bilgili aynı zamanda iyi insan yetiştirmektir’ der. Bilgi sahibi olarak bir yerlere gelen kişilerin iyi ahlaklı olmaları da önemlidir. Toplumun çöküş nedenlerinden biride bozuk ahlak yozlaşan değerlerdir. Güzel bir dünya istiyorsak değerlerimizi yaşayıp yaşatmalıyız.’

DEĞERLER EĞİTİMİNDE YAPILANLAR

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz programda yaptığı konuşmada şöyle dedi: ‘Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yürüttüğümüz Değerler Eğitimi Projesinin ikinci yılındayız. Geçen eğitim ve öğretim yılında Anaokulundan Liseye kadar her okul türünden yüzde15 Okulumuzda projeyi uyguladık.2014-2015 Eğitim Öğretim yılında da 20 ilçemizden 155 Okulumuzla devam ediyoruz.29 Temayı zaman içinde okullarımızda işleyeceğiz. Bugüne kadar işlenen temalar çevre bilinci, duygudaşlık, sevgi, saygı, sorumluluk, selamlaşma, dürüstlük, hoşgörü, yardımlaşma, ecdada saygı ve farklılıklara saygı 2014 yılında Değerlerine sahip çıkan 1’nci Ulusal Çocuk Kongresini gerçekleştirdik.37 İl’den bin civarında bildiri geldi ve eleme sonrası 22 İl’den öğrencilerimiz 125 bildiri ile kongremize katıldılar. Okullarımız bünyesindeki değerli öğrencilerimiz kalabalık bir grubun karşısında 8 temadan oluşan değerlerimizle ilgili hazırladıkları sunuları tıpkı birer bilim adamı gibi sundular. Bilimsel tutum ve çalışma becerilerini sergilediler.

MÜDÜR CENGİZ  MEVLANADAN ÖRENEKLER VERDİ

Geçen yıl itibarı ile öğretmenlerimiz telkin, ödev verme, canlandırma, grup çalışmaları, pano hazırlama ve öğrencilerin hazırladıkları sunular, olumlu olumsuz kavramları üzerindeki çalışmaların yanında şiir, hikâye, masal dinletisi film gösterisi gibi öğretim teknikleri ile değerlerimizi kazandırmaya çalıştılar ve hala devam ediyorlar. Toplum olarak tarihi, siyasi, ilmi, ekonomik, toplumsal, estetik, dini ve ahlaki değerlerimiz var. Bu değerlerimizi gelecek kuşaklara aktarmak zorundayız. Çağların eskitemediği Hz. Mevlana şöyle diyor; Bir adamın birçok hüner, fen,  bilgi sahibi olduğuna bakma verdiği sözde duruyor mu? Vefası var mı? Asıl ona bak! Hakla ettiği sözleşmeyi yerine getiriyor insanlara verdiği sözde duruyorsa Vefalıysa onu istediğin kadar öv. O saydığın meziyetlerden de üstün bir varlıktır.

DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKAN NESİL İÇİN VARIZ

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’ Teknoloji ve bilişim ağının hızla yayıldığı değerlerin hızla erozyona uğradığı post modern süreçte insanların davranışları da değişmeye başladı. Yaygın bir bencillik ve kişisel çıkar tüm amaçların önüne geçti. Bilgisayar, internet, cep telefonu yoluyla sanal arkadaşlıklar kurulurken yanı başımızdaki insanlarla sosyalleşmekten uzaklaşarak değerlerimizi yitirmeye başladık. Bununla birlikte dost ve arkadaşlık çevresinden hızla ayrılmak yükselen şiddet eğilimleri, büyüklerine karşı gelme, iş ahlakındaki düşüş madde bağımlılığı gibi oluşuz davranışlar artmaya başladı. Bu sebeplerle modern dünyaya direnen, kendi değerlerine sahip çıkan bir nesil yetiştirmek zorundayız.’

20 İLÇEDE 155 OKUL

Değerler Eğitimi Komisyonu Nermin Yaşar ve komisyon üyelerinin yürüttüğü programla tam not aldı. Okul öncesi okullar arasında ‘Tutumluluk adına senin de sözün olsun’ yarışmasında derece alan birinci Burhaniye ’denAvni Özpolat Anaokulu ve üçüncü (Karesi)Nuran Oğuz Anaokulu sosyal etkinlik alanında ödül alırken sanatsal etkinlik dalında ikinci (Altıeylül)Bengi Anaokulu oldu.
İlkokul Resim kategorisinde birinciliği Gönen Eczacı İzzet Akçiöek İlkokulundan Gökçen Nisa Önderalırken ikinciliği Karesi’den Ercan Kıvrak İlkokulu Ceylin Afacan üçüncülüğü ise Bandırma’dan Özel Bandırma Bahçeşehir İlkokulu öğrencisi Berrak Öztürk aldı.
Ortaokul Slogan kategorisinde Birinci Erdek’ten 18 Eylül Ortaokulu Şeyma Çıvgın İkinci İvrindi Şehit Turan Kurt Ortaokulundan Zeynep Buse Gülmez ve üçüncü İvrindi Anadolu İmam Hatip Lisesinden Esra Çaldıran ödül aldı.
kısa film liseler arasında birinci kadriye kemal güzel sanatlar ikinci edremit anadolu lisesi ve üçüncü edremit salih korkut budaras fen lisesi ödül alan okullar oldu.

Burhaniye Mürşide Babuşcu Anaokulu öğretmeninin açılış konuşması yaptığı programda Tuğba Polat,’ okul olarak titizlikle ‘Değerler Eğitimi’ konusunda tüm değerlere önem vermek zorundaydık çünkü eğitimciler olarak iyi karakterli öğrenciler yetiştirmek zorundaydık’ dedi.Programa Vali Mustafa Yaman,Karesi Kaymakamı Ahmet Erdoğdu,Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ,öğrenciler ve eğitimciler katıldı. SEMRA AMAN AKYÜREK

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.