Balıkesir Merhaba Gazetesi

Demirkapı’yı dünya tanısın

Demirkapı’yı dünya tanısın
19 Kasım 2014 - 0:01

Genel

 

Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur, Çerkez köyü Demirkapı’nın bütün dünyadaki bütün Çerkezlerin tanıdığı bir yer haline getireceklerini söyledi.

Çerkezlerin yoğun olarak yaşadığı Susurluk’un Demirkapı mahallesinde “Organik Gıda ve Yöresel Yemeklerin Tanıtımı” etkinliğinde katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, vatandaşlar tarafından büyük bir ilgi ile karşılandı. Konuklara Çerkez yemeklerinin sunulduğu davete katılan Başkan Uğur, Demirkapılıların Çerkez kültürünü yaşattığını geleneklerini unutmadıklarını vurgulayarak, “Demirkapı’yı dünyadaki tüm Çerkezlerin ziyaret ettiği bir yer yapmak istediklerini” söyledi. Başkan Uğur, Demirkapı muhtarlığına iki adet bilgisayar hediye etti. Muhtar Yaşar Atik, tüm Demirkapı halkı adına Başkan Uğur’a teşekkür etti. Başkan Uğur davette yaptığı konuşmasında Demirkapılıların geleneklerine sahip çıkmasını taktir ettiğini belirterek, Demirkapı’nın

dünyadaki bütün Çerkezler tarafından tanınmasını istediğini belirtti.

“ÖNCE BALIKESİRSPOR”

Demirkapqı’da çocuklarla da sohbet eden Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, kendisinden Demirkapı merkezinde bir halı saha isteğinde bulunan köydeki çocuklarla da bir süre sohbet etti. Çocukları hangi takımı tuttuklarını soran Başkan Uğur, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray cevaplarını veren çocuklara, “Önce Balıkesirspor’luyuz. Kendi şehrimizin takımı önce gelir. Balıkesirspor’u tutmanız daha iyi” diye tavsiyede bulundu.

 ATATÜRK VE ÇERKEZ ETHEM’İN KALDIĞI EV RESTORE EDİLECEK

Başkan Uğur’a, Demirkapı’da Nükhet Birinç’in baba evi olan evde Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal’in, Çerkez Ethem’in de konuk edildiği anlatıldı. Başkan Uğur da, evin restore ettirileceği sözünü verdi. Başkan Uğur, Sultan Abdülhamit tarafından yaptırıldığı rivayet edilen camiyi de gezip inceledi. Susurluk Demirkapı’daki etkinlikte “Demirkapı damadı” diye tanıtılan TAV Dış İlişkiler Direktörü, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Meclis Üyesi ve Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Mehmet Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur’a Mescid-İ Nebevi minyatürünün olduğu özel bir hediye takdim etti. Demirkapılılar, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın da, köylerinden evli olduğunu anlattılar.

Demirkapı’daki etkinliğe Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur’la birlikte; Bandırma Kaymakamı Ali Mantı, Bursa Mustafakemalpaşa Kaymakamı Kamuran Taşbilek, Orta Asya Kafkasya Kültür Derneği Başkanı Bursa eski milletvekili Şerif Birinç, Susurluk Belediye Başkanı Hüseyin Hızlıoğlu, TAV Dış İlişkiler Direktörü Mehmet Erdoğan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Avukat Mutlu Aydemir, Demirkapı Muhtarı Yaşar Atik ve çok sayıda vatandaş katıldı. HABER MERKEZİ

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.