Balıkesir Merhaba Gazetesi

Demiyolcular direniş başlattı

Demiyolcular direniş başlattı
18 Kasım 2014 - 9:42

Genel

Demiryolları özelleştirilmesin.

BTS üyesi işçiler, Demiryollarında özeleştirmeye karşı direniş yürüyüşü başlattı. Sendikacıların başlattığı eyleme sivil toplum kuruluşları ve CHP de destek verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları(TCDD) ‘hatlarının’ özelleştirilmesine karşı işçiler direniş yürüyüşü başlattı. Yürüyüşe katılacak işçiler, dün Balıkesir İstasyonu’nda bir basın açıklaması yaparak DDY’de özelleştirmeye karşı olduklarını, yürüyüşlerinin, diğer illerden de katılımlarla  Ankara’daki DDY Genel Müdürlüğü’ne kadar devam edeceğini bildirdi. KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’na(BTS) üyesi işçilerin eylemine Balıkesir Demokrasi Platformu(BALDEP) üyesi sivil toplum kuruluşları ve Cumhuriyet Halk Partili(CHP) yönetici ve üyeler de destek verdi. BALDEP adına konuşan Nazmi Kacar, “hükümetin yapmayı planladığı özelleştirme  ile yine kamu kaynakları yandaşlara aktarılacak. Özelleştirme ile yine taşeronlaştırma, yine emekçiler için güvencesiz çalışma dayatması gelecek” dedi. Kacar, ‘Hat özelleştirmesi’nin amacının ise maliyeti yüksek alt yapı işinin devlete yüklenmesi olduğunu vurgulayarak, “Yine işin kaymağını yandaşlar yiyecek, ağır ekonomik bedeller ise halkın ve devletin sırtına yüklenecek. Yol ve ulaşım güvenliği ortadan kalkacak. Yine cinayet gibi kazalar olacak” dedi. Kacar Pamukova kazasında 30’dan fazla insanın öldüğünü, fakat hesabının verilmediğini hatırlattı.

Kacar, “Özelleştirme olacak da ne olacak? Trene daha ucuza mı bineceğiz Elektrik işi özelleştirildi de elektrik ucuzladı mı?” diye konuştu. Eyleme Katılan BTS Genel Sekreteri Hasan Bektaş da, konuşmasında Demiryollarında özelleştirmeye karşı sonuna kadar direneceklerini söyledi. İşçiler, hep birlikte; “Direne direne kazanacağız”, “AKP’ye teslim olmayacağız” sloganları attılar. Açıklama sonrasında işçiler demiryolu üzerinde yürüyüşlerini başlattılar. HABER: CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.