Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dengeli ve düzenli beslenmeliyiz

Dengeli ve düzenli beslenmeliyiz
20 Kasım 2014 - 23:43

Genel

Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir.

Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimiolan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

Besinler vücudumuzun enerji kaynağıdır. Hiçbir canlı beslenmeden yaşayamaz. Vücudumuza düzenli olarak besin maddelerinde bulunan vitamin, karbonhidrat, yağ, protein ve mineralleri almamız gerekir. Bu maddelerin hepsine vücudumuzun belli miktarlarda ihtiyaçları vardır. Yeterince ve düzenli olarak alınmazsa hastalıklar meydana geleceği gibi fazla alınması da aynı şekilde sağlık problemleri doğuracaktır.

Sağlıklı olmak için beslenmemizin dengeli ve düzenli olması gerekir. Bu dengeli ve düzenli sözcük kalıbı çok fazla kullanılıyor olmakla beraber gerçekte tam olarak anlamı düşünülmez. Buradaki dengeli kelimesinin anlamı, yeterli miktarda anlamına gelir. Fazla değil, az değil. Fazladan alınan karbonhidratlar ve yağlar şişmanlamamıza neden olacağı gibi fazla alınan protein gut gibi hastalıklara, tuz ise yine aynı şekilde sağlık sorunlarına neden olur. Oysa bu maddeler aynı zamanda vücudumuzun yaşam faaliyetlerini sürdürebilmesi için elzemdir de. O sebepten denge çok önemlidir.

Beslenmek her canlının sürekli olarak gerçekleştirdiği bir faaliyettir. Yaşamımız için bu denli önemli olan beslenmeyi yaparken bilinçli olmamız bugün ve ilerde karşımıza çıkabilecek birçok sağlık problemini önleyecek, kendimizi hem daha sağlıklı hem de daha dinç hissetmemizi sağlayacaktır. Dengeli ve düzenli beslenme konusunda bilgilenmeli, beslenme alışkanlıklarımızı ona göre ayarlamalıyız.

ŞÖHRET: Ben en çok elmayı severim. Yeşil ve kırmızı elmalar var. Ben ikisini de seviyorum. Dişlerimiz için çok yararlı.

ESİLA: Ben sebze ve meyveleri çok severim. En çok muz ve havuç yemeyi seviyorum. Havuç gözlerimizin daha keskin görmesini sağlıyor.

ZEYNEP: Ben en çok üzümü seviyorum. Sebze yersek güçlü olurmuşuz annem ve babam öyle söylüyorlar. Bazı sebzeleri sevmiyorum. Ama yemek zorundayız.

ECRİN: Ben bütün sebze ve meyveleri seviyorum. Ayrım yapmadan çünkü hepsinin faydaları farklı.

EGE: Ben havuç yemesini çok seviyorum. Kıtır kıtır havuç yemesi çok zevkli. Hem gözlerimize faydası var.

EMİN: Ben en çok muzu, havucu, elmayı, armudu ve üzümü seviyorum. Meyvelerin hepsini yememiz gerekiyor. Sağlık beslenmemiz için sebze de yememiz gerekiyor.

ÇAĞRI: Ben sebzeleri çok severim. Bazılarının tadı kötü ama güçlü olmamız için yememiz gerekiyor.

MUHAMMED: Elmayı seviyorum.

KENAN: Ben salatalık yemesini çok seviyorum. Sebze ve meyvelerin çok faydası var.

ASAF: Elma yemesini seviyorum. Bazı sebzeleri sevmiyorum ama yemek zorundayız. Vitamin almak için.

EMİR: Havuç çok güzel. Kıtır kıtır yiyorum. Hem yemesi güzel hem de sağlıklı. Bir sürü faydası var.

MUSTAFA: Bende elmayı çok severim. Bazı sebzeleri de seviyorum ama ıspanak en faydalı olanı.

KEVSER: Ben çileği çok severim. Hem tadı güzel hemde çok güzel kokuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.