Balıkesir Merhaba Gazetesi

Deniz Kuvvetleri İHA’ları 12 ilde 45 orman yangını tespit etti

Deniz Kuvvetleri İHA’ları 12 ilde 45 orman yangını tespit etti
04 Ağustos 2021 - 14:59

Deniz Kuvvetleri İHA’ları 12 ilde 45 orman yangını tespit etti

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait İHA’lar, 8 gündür Akdeniz ve Ege bölgesinde meydana gelen 12 ildeki toplam 45 orman yangınını tespit ederek, 33 sorti ve 462 saatlik uçuşla söndürme çalışmalarına katkı sağladı.

Birçok bölgedeki yangın söndürme çalışmalarına ilk günden itibaren 4 İHA ile destek sağlamaya devam ediyor. Dalaman, Çanakkale ve Geçitkale/KKTC Meydanlarından kalkış yapan Bayraktar ve Anka İHA’lar bugüne kadar 33 sorti, 462 saat uçuş yaparak yangın söndürme çalışmaları için ayrıca anlık görüntü aktarımı sağladı.

28 Temmuz 2021 tarihinden itibaren gece ve gündüz kesintisiz olarak icra edilen uçuşlarda; ilk defa meydana gelen yangın mevkileri, söndürme faaliyeti tamamlanmış alanlarda yeniden başladığı tespit edilen yangın mevkileri, devam etmekte olan yangınların sınırları ve ilerleme istikametleri gerçek zamanlı olarak hassas koordinat ile ayrıca Orman Genel Müdürlüğüne bildirdiler. Koordineli çalışma ile yangınların daha fazla yayılmadan önlenmesine katkı sağladılar.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait İHA’lar 28 Temmuz 2021 tarihinden bugüne kadar; Muğla’da 19, Manisa’da 2, Antalya’da 8, Balıkesir’de 2, Çanakkale’de 5,İzmir’de 2, Konya’da 2, Aydın’da 1, Isparta’da 1, Denizli’de 1, Burdur’da 1 ve Uşak’ta 1 adet olmak üzere ayrıca toplam 45 yangını tespit ettiler.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yangın söndürme çalışmalarına ayrıca 4 İHA ile kesintisiz destek sağlanmaya devam ettiği bildirdiler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.