Balıkesir Merhaba Gazetesi

Denizdeki Mayınlara Uzaktan Müdahale Kolaylaşıyor

Denizdeki Mayınlara Uzaktan Müdahale Kolaylaşıyor
21 Nisan 2022 - 14:10

Denizdeki Mayınlara Uzaktan Müdahale Kolaylaşıyor

 

Teknokent firmalarından KZ Mekatronik ile Savunma Sanayi Başkanlığı arasında imzalanan sözleşme çerçevesinde geliştirilecek savunma sistemiyle denizdeki mayın ve benzeri şüpheli cisimlere uzaktan müdahale edilebilecek.

 

Yüzde 97 yerlilik oranına sahip “Uzaktan kontrollü fünye ateşleme sistemi” ile Kara Kuvvetlerinde sağlanan başarı Deniz Kuvvetlerinde de uygulanacak. Firmanın Genel Müdürü Prof. Dr. Osman Kalender sistemin Deniz Kuvvetlerine uyarlanması konusunda çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi. Balıkesir Teknokent bahçesinde sistemin Kara Kuvvetleri versiyonunun denemesini de yapan mühendisler üretimde yüzde 100 yerli ve milli üretimi yakalamak istediklerini vurguladı.

Kalender: “Uzaktan kontrollü fünye ateşleme sisteminde yüzde 97 yerliliğe ulaştık”

KC Mekatronik Genel Müdürü Prof. Dr. Osman Kalender geliştirdikleri “Uzaktan kontrollü fünye ateşleme sistemi” ile ilgili verdiği bilgilerde, “Son yıllarda özellikle savunma sanayinde ülkemizde ciddi gelişmeler olmaktadır. Bu anlamda bizim gibi küçük ölçekteki firmalara da Savunma Sanayi Başkanlığı’ndan fırsatlar tanınmakta. Bununla ilgili başkanlığın yaygınlaştırmayla ilgili niyeti net olarak görülüyor. Sahadan gelen istekler çerçevesinde biz de uzaktan kontrollü fünye ateşleme sistemleri üzerinde çalışmalar yapmaktayız. Bu çalışmalarımızda yüzde97-98 seviyesinde yerlilik oranına ulaştık. Açıkçası komponent seviyesine kadar diyebiliriz. Kritik tüm malzemeleri yerli ve milli hale getirdik. Herhangi bir kalemle ilgili dışa bağımlılığımız kalmadı” diye konuştu.

Burcu Aydemir: “Mehmetçik’in ihtiyacı kritik ürünler üretilmesinden gururluyuz”

Balıkesir Teknokent Genel Müdürü Burcu Aydemir de Teknokentte savunma sanayinin ihtiyaçlarının yerli ve milli imkanlarla üretilmesinden dolayı gururlandıklarını belirterek, “Balıkesir Teknokenti 2019 yılında proje kabulüne başladıktan sonra Balıkesir’in ar-ge ve innovasyonda çıtasını yükseltmek isteğiyle yola çıktık. Bu gün itibariyle yüzde 100 doluluğa ulaştık. Yazılım, kimya, kozmetik, ilaç, savunma sanayi, mühendislik gibi alanlarda 58 projeye ev sahipliği yapıyoruz ve 200’e yakın istihdamımız var. Savunma sanayi firmalarımızın da başarısı şu anda bizi gururlandırıyor. Savunma sanayinin, Mehmetçik’in ihtiyacı olan kritik ürünlerin yüzde 100’e yakın yerlilik oranıyla üretilmesi ve savunma sanayine tedariki noktasında iki firmamızın katkıları bizim için çok değerli ve önemli. Teknokentte yer alan firmalarımızın başarılarıyla biz de gurur duyuyor ve her türlü desteği veriyoruz” dedi.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.