Balıkesir Merhaba Gazetesi

DEPREME HAZIR MIYIZ?

DEPREME HAZIR MIYIZ?
Avatar
Nihan Merve Yılmaz( nihanmerveyilmaz@gazetemerhaba.com )
107
28 Eylül 2019 - 8:18

Herkesin korku ve endişeyle beklediği depremin sesleri kulaklarımızda çınlamaya başladı. Beşik gibi sallanan yerin altında yaşananlar, insanları en derin şekilde etkiliyor. İstanbul’da meydana gelen ve Balıkesir’de hissedilen depremde telefonların çekmemesi aslında ne büyük bir endişe duymamız gerektiğini anlattı.
**
Düşünsenize deprem oluyor. Panik içerisindesiniz. Sevdiklerinize ulaşmaya çalışıyorsunuz ama hiçbir şekilde ulaşamıyorsunuz. Bundan büyük bir korku var mı? Depremde canınızı kurtarmak için çırpınacaksınız ve her ay bir sürü para ödediğiniz, vergilerinizi alan GSM şirketleri tüm hatları kapatacak. Ve doğru bir açıklama da yapılamayacak (!) En gerekli zamanda telefonlar kapanacaksa biz neden buna her ay bir sürü para yatırıyoruz? GSM şirketleri bu sınavı geçemedi!
**
Deprem bana her zaman endişe vermiştir. Deprem olacağı zaman ne yapmamız gerektiğinden ziyade koşturup duruyoruz. Evden kendimizi dışarı atmaya çalışıyoruz. Bazıları balkondan atlıyor, kimileri merdivenden inerken sıkışıp kalıyor. Bu konuda açıkçası ben de hep endişe duymuşumdur. Ama 26 yıllık hayatımda ilk defa dün İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun cümleleri bana umut verdi. “Ne yapmamız gerektiğini öğreneceğiz”, “Depremden en az hasarla çıkabilmek için bilinçleneceğiz” dedi. Bilim insanları ne diyorsa yapmaya hazır olduklarını söyledi ve deprem sonrasında çok iyi bir şekilde koordine etti. AKOM’a gitti. Sahadaydı. Ben bununla gurur duydum. İlk defa depremden korkmadım. Ve ne yapmalıyız? Diye düşünmeye başladım.
**
Balıkesir de ne yazık ki riskli bölgelerden. Hareketlenen fay hatları Balıkesir’de de etkili olabilir. Ve en kötüsü Balıkesir’deki binaların çoğu eski yapı. Depreme dayanıksız. Bazıları kumdan yapılmış, yığma beton kullanılmış. Bu konuda uzmanlar hiç de iç açıcı konuşmuyor. Biz de bir an evvel önlem almalıyız. Deprem çantalarını da hazırlamalıyız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.