Balıkesir Merhaba Gazetesi

DERNEK ZENGİNİYİZ

DERNEK ZENGİNİYİZ
30 Mart 2015 - 0:02

Genel

İl genelinde faaliyet gösteren dernek sayısı bin 627

Bu kadar çok derneğe sahip olmamız güzel, fakat kurulan derneklerin gerçek bir işlevi ve yararı olması da önemli bir konu.

Balıkesir il genelinde kayıtlı dernek sayısı bin 627’yi buldu. Derneklerin büyük bir çoğunluğu, cami yaptırma ve yaşatma dernekleri ile toplum yararına faaliyet gösteren derneklerden oluşuyor.

Bu dernekler arasında bir birinden ilginç isimler ve faaliyet alanlarına sahip dernekler bulunuyor.

Bu ilginç derneklerden bazıları; Roman Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği,  Rahvan Atları Yetiştirme Derneği, Üstün Zekâlı Çocukların Eğitim Derneği, Köy Güzelleştirme ve Güvercin Yetiştiricileri Derneği, Hurdacıları Destekleme Derneği, Son Yardım Derneği…

Spor kulüplerinden, iş adamları derneklerine, polis emeklilerine kadar, kısacası aklınıza gelebilecek her konuda dernek kurulmuş ve faaliyet gösteriyor. Balıkesir Dernekler Müdürü Cemalettin Canlı, derneklerin yanı sıra siyası partiler ve sendikalara da baktıklarını söyledi. Cemalettin Canlı, dernek kurmanın teferruatlı bir konu olmadığını söyleyerek,  “Yedi kişi bir araya geldiğinde istedikleri derneği kurabilirler” dedi. Canlı,  derneklerin denetimlerini kurum olarak aksaksız yaptıklarını söyleyerek, yeni yapılan uygulamalarla dernek başkanlarının kendilerine verilen şifrelerle beyannamelerini elektronik ortamda doldurabileceklerini ve bu uygulama sayesinde, özellikle ilçelerden gelerek evrak vermenin son bulduğunu, tüm işlemlerin internet üzerinden yapıldığını belirtti.

AHMET İMREN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.