Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dervişlik Hırkasını Giymek Ya Da Giymemek

Dervişlik Hırkasını Giymek Ya Da Giymemek
Bedia Uçak
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
23 Eylül 2020 - 8:50

Hoşgörü, Tevazu, Samimiyet bugünlerin en aranan ve özlenen davranış ve duygulara yansıması istenen üç sözcük. Doğruluk yolu üzerinden birkaç kelimeye sığabilecek güzel sözle konuşmak bir çocuğun başını okşayıp sevgi hissettirebilmek büyük mutluluklara kapı aralardı eski günlerde.

Bugün durup düşünsek güzel anılarını hatırlayanlar hemen hatırlayacaktır. Günümüzü ise sorgulayan çok bu konuda. Trafikte kimse kimseye yol vermiyor, yoldan geçen kimse selam verip almıyor, komşu komşuyu bilmiyor.

Günümüzde dervişlik mertebesine erişebilecek insan var mıdır? Vardır elbette ancak dervişlik mertebesinin ötesinde iyi güzel bir yaşantı ile doğru örnek olabilecek insan sayımız daha önemli. İyiliği, güzelliği yayabilmek hal ve davranışlarımıza yansıtabilmek…

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Zor görünebilir ancak yerel yönetimlerin temsilcilerinden tutun idareci olarak, bizleri, çocuklarımızı, genç yaşlı yön verenleri düşünerek hak ve adalet örneği kişiler olması arzusu ile bu konuyu hatırlatmak istiyorum. En çok göz önünde olan Lider kişidir. Ve halk Lideri takip eder.

Birde kısa bir hikayem var.

Kanadı Derviş tarafından kırılan kuşa, Hz. Süleyman sorar,

“Neden kaçmadın?”

Kuş: “Dervişlik hırkası giymişti, zarar vermez diye kaçmadım” der.

Süleyman Peygamber, kısas ile dervişin kolunun kırılmasına karar verir.

Kuş itiraz eder.

“Kolunu kırmayın, Hırkasını çıkarın! Onunla kandırıyor.” Kalın Sağlıcakla.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.