Balıkesir Merhaba Gazetesi

DESTEK BÜTÇESİ ARTTI

DESTEK BÜTÇESİ ARTTI
06 Şubat 2015 - 0:13

Genel

(KOSGEB) Balıkesir Şube Müdürü Hüsamettin Çay, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresince yürütülen faaliyetleri değerlendirdi. Kurumsallaşma adına yapılacak projelerin destekleneceğini söyledi. Yıl bazında elde edilen rakamsal verilere değinen Müdür Çay, Türkiye çapında düzenlenen yarışmalarda Balıkesir’deki başarılı KOBİ’lerin öne çıktığını açıkladı.

ARDI ARDI GELEN ÖDÜLLER

KOSGEB il Müdürü Çay, Türkiye’de KOBİ ve Girişimcilerin yarıştırıldığı ve ödüllendirildiği “KOBİ ve Girişimciler Ödülleri uygulamasının 3 yıldır uygulandığını söyledi ‘Bireysel olarak hak eden dereceye girebilen işletmelerimiz, girişimcilerimiz var. Bu da bizleri gururlandırıyor.’ ifadelerini kullandı.

MÜDÜR ÇAY, ‘PROJELENDİRİN DESTEK VERELİM’
KOBİ’lerin kurumsallaşma ve yönetimle ilgili yapacakları alandaki projelere destek verdiklerini söyleyen Müdür Çay, Markalaşmanın da önemine değindi. Bizde KOSGEB olarak kobilerin bu tür alanda yapacakları faaliyetlere giderlere projelendirme şartıyla destek veriyoruz. Bunun bütçesi 50 milyon TL idi. Başbakanımızın talimatı ile 100 milyon TL’ye çıkarıldı. dedi.

ÖDÜLLERİ BAŞBAKAN’IN ELİNDEN ALDIK
Her kategoriden bir kişinin ödüllendirildiğini ve 5 kişi içinden de Türkiye birincisi seçildiğini belirterek Balıkesir’de 2 firmanın 2014 yılında kendi kategorilerinde birinci seçildiklerini ifade etti. Müdür Çay KOSGEB il Binasında düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, Balıkesir olarak 2014 yılında 2 firma ile bu ödül törenine katıldık. İnovatif Girişimci kategorisinde KZ Mekatronik Ltd. Şti. ve Kadın Girişimci kategorisinde ise Enis Antik Mermer San. Tic. Ltd. Şti. ödüllerini Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun elinden aldılar.

Geçtiğimiz yılda İnovatif KOBİ dalında Ayvalık’taki bir işletmemiz büyük kentleri de bırakarak birinci olmuştu. Bu yılda 40 firma içerisinden bir işletmemiz kendi alanında birinci oldu Enis Antik Mermer San. Tic. Ltd. Şti. Balıkesir girişimcilik açısından, KOBİ açısından diğer illere göre biraz daha geride, hak ettiği yerde değil gibi bir ön yargı var. Ama bireysel olarak hak eden dereceye girebilen işletmelerimiz, girişimcilerimiz var. Bu da bizleri gururlandırıyor.

PROJE BAŞVURULARI 20 MARTA KADAR ALINIYOR
“KOSGEB’in destek programları var. Girişimcilere yönelik, genel destek paketi, AR-GE projesi desteği, İşbirliği-Güç birliği projesi, Tematik proje, Kredi-Faiz, KOBİ Projesi desteği gibi. Bunlar bir tanesi KOBİ Projesi. Bizim daha önce çok kullandırdığımız bir alanımızdı. İki yıldır bir revizyona tabi tutuldu. Yani bütçesi çok fazla olan bir uygulamaydı.

Ana hatlarıyla KOBİ’lerin kendi sorunlarına yönelik hazırlayacakları projelere biz destek oluyoruz. 2015 ile beraber revizyona tabi tutulan bu projemiz KOSGEB’in ilk Çağrı Esaslı Projesi olarak uygulanmaya başlandı. Şubat ayında başladı 20 Marta kadar proje almaya devam edeceğiz.2015 yılında KOSGEB’in ilk çağrı esaslı projesi olarak başlanıldı. 20 Marta kadar projeleri alacağız. Bu projenin diğerlerinden farkı; Kalkınma Ajansı belirli güne kadar olan projenin duyurusuna çıkıyor, projeleri alıyor ve değerlendiriyor, destek veriyor. KOSGEB’in böyle bir uygulaması yok. Bize, girişimci senenin her döneminde başvuru yapabilir. Ya da Genel Destek veya AR-GE. Ne zaman getirirse ona göre kurul düzenliyor ve destekliyoruz. Çağrı Esaslı dediğimiz belli bir süre için başvuru yapılabilecek bir uygulamadır. KOBİ projede biz işletmelere 150 bin TL’ye kadar işletme başına maksimum ve yüzde 60 oranında destek verebiliyoruz.

MARKA OLMAK İSTEYENLERE ÖZEL DESTEK
KOBİ’lerin kurumsallaşma ve yönetimle ilgili yapacakları alandaki projelere destek verdiklerini söyleyen Müdür Çay, Markalaşmanın da önemine değindi. Bizde KOSGEB olarak kobilerin bu tür alanda yapacakları faaliyetlere giderlere projelendirme şartıyla destek veriyoruz. Bunun bütçesi 50 milyon TL idi. Başbakanımızın talimatı ile 100 milyon TL’ye çıkarıldı. Sistem şöyle işliyor; Elektronik ortamda işletme sahipleri projelerini bize dolduruyorlar biz buradan ön değerlendirmemizi yapıp sistem üzerinden Ankara’ya gönderiyoruz.

Değerlendirme Komisyonunda değerlendirilip puanlamaya tabi tutuluyor. Bütçesine göre ilk üstlerde olan 100 milyon TL’ye kadar olan projeler destek kapsamına alınacak. Bize bildirildikten sonra bizde uygulamasını gerçekleştireceğiz. Bu proje kapsamında desteklenen giderler ise şöyle; Yeni istihdam edilecek personeller, özellikle yazılım konusundaki giderler, makine-tesisat olarak yapılacak giderler, tanıtım-medya aracılığıyla yapılacak giderler. Kendi arasında proje de belirli bir denge sağlanması için limitler var. Bir projede 100 bin TL’lik destek verilecekse, bir işletme için bunun yüzde 40’ı personel, yüzde 40’ı tanıtıma yüzde 40’ı yazılıma olabiliyor. Yüzde 98’i projenin tamamı personel için verilmiyor. Makinenin toplam destek içerisindeki payı yüzde 10 olabiliyor. Balıkesir’deki KOBİ’lerin, girişimcilerin özellikle markalaşma ve kurumsallaşma konusunda hedefi olan, çalışması olan işletmelerimizin projelerini en geç 20 Marta kadar iletmelerini istiyoruz. KAMİL AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.