Balıkesir Merhaba Gazetesi

DEVENİN KİNİ EŞEĞİN İNADI

DEVENİN KİNİ EŞEĞİN İNADI
İdris Yavuz
İdris Yavuz( idrisyavuz@gazetemerhaba.com )
31
21 Temmuz 2020 - 8:15

Deve içten içe sahibine kızıyordu;”Yükü taşıyan, hizmeti yapan, çölde yürüyen, çileye katlanan benim, beni bir eşeğin arkasına bağlamalarına kızıyorum” deyince, eşek içten içe kıs kıs gülüyor ve deveye dönüp “Sana öyle bir oyun edeceğim ki şaşırıp kalacaksın“diyor.

Deve; “Bana sen ne yapabilirsin” deyince, eşek; “İlerde göreceksin” diye cevap veriyor.

Rampa bir yerde, bir dağın yamacında eşek olduğu yere çökünce, kervancı başı elindeki sopayla eşeğin sırtına gelişigüzel vuruyor ama eşek bir türlü kalkmıyor. Kervancı eşeğin yükünü alıp deveye yüklüyor. Eşek zar, zor kalkıyor ve yollarına devam ediyorlar.

Bir müddet sonra eşek deveye; “Sana öyle bir iş yapacağım ki, şaşırıp kalacaksın” deyince, deve; ”Yükünü bana verdiler. Daha ne yapabilirsin? “ deyince, eşek; “ Sen göreceksin “diyor.

Bir müddet sonra eşek yere birden çöküyor. Sahibi onu sopayla dövüyor, fakat eşek kalkmayınca sırtındaki semeri çıkarıp devenin üzerine yüklüyor. Eşek zorla yerden kaldırılıyor.

Yeniden yolculuk başlıyor. Eşek kıs, kıs içten içe gülmeye devam ediyor ve “Sana yapacaklarım daha bitmedi. Seni pişman edecek çok güzel bir planım daha var, ona daha çok şaşıracaksın “ deyince, deve; “Yahu! Yapacak ne kaldı. Elinden gelen kötülüğün tamamını yaptın, söylediğime, söyleyeceğime pişman ettin. “ sözüne karşılık eşek tekrar alaylı bir şekilde; Esas hazırladığım planı uygulamadım.Şimdi çok daha fazla şaşıracaksın “ sözüne deve sinirleniyor ve; “ Bundan sonra yapacağın ne kaldı ki, bana yapacağın her türlü kötülüğü yaptın “ deyince, eşek; “ Bak gör öyle bir şey daha yapacağım ki, bir daha benim hakkımda yanlış söz söylemeye tövbe edeceksin” diyor.

Bir müddet sonra bir dağın yamacında eşek yere çökünce Kervan sahibi sopayla eşeğe vurdukça vuruyor. Fakat o bu sopaya hiç aldırış etmiyor. Daha sonra eşek devenin sırtına yükleniyor..

Bunun üzerine deve olanlara kinleniyor. Kervan dağ yamacını tırmanırken eşek sağa sola sallanarak, hem gülüyor hem de deveye; “Görüyorsun ki son planım da tuttu.“ diyor.

Bu sözlere iyice içerleyen deve dişlerini gıcırdatarak; “Bak sana öyle bir iş yaparım ki, yedi sülalene tövbe ettiririm” demesine aldırış etmeyen eşeğe ceza vermenin vaktinin geldiğine karar veriyor. Tam bu anda uçurumun kenarından geçerlerken deve birden silkiniyor ve eşek yıldırım hızıyla kayaların arasından feryat ederek yuvarlanıyor. Sonrada sesi kesiliyor. Böylece eşek, eşekliğinin bedelini ağır ödüyor.

Kesinlikle herkes kendi kazdığı kuyuya bir gün düşeceğini bilmelidir. Hiç bir suç cezasız kalmaz. Sözüm, devleti dolandıranlara, milleti aldatanlara, tüyü bitmemiş yetim hakkı yiyenlere, vatana ihanet edenleredir

Bilinmelidir ki,.herkesin bir hesabı, C.Allah’ında bir hesabı vardır.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.