Balıkesir Merhaba Gazetesi

DEVLET ADAMINI UĞURLADIK

DEVLET ADAMINI UĞURLADIK
26 Mart 2016 - 0:30

Genel

DEVLET ADAMINI UĞURLADIK

Balıkesir İl Emniyet Müdürü Feridun Boz yaş nedeniyle emekliye ayrıldı.44 yılı geride bırakan Müdür Boz, görev yaptığı her şehirde başarıları ile anıldı. Son görev yeri Balıkesir’de de emniyet Müdürlüğü yapan Feridun Boz, son haftasını veda ziyaretlerine ayırdı.

B.MERHABA ekibi Balıkesir’in sevdiği ve değer verdiği Emniyet Müdürü Feridun Boz’u makamında ziyaret ederek hizmeti ve Balıkesir’e kattığı değer için teşekkür etti.

2014 Yılından itibaren Balıkesir İl Emniyet Müdürü olarak görev yapmakta olan Feridun Boz yaş nedeniyle emekliye ayrıldı. Balıkesir’e ettiği hizmetler ve başarılı çalışmalardan ötürü Balıkesirliler tarafından çok sevilen Balıkesir İl Emniyet Müdürü Feridun Boz’un gidişi hüzün yarattı. İl Emniyet Müdürü Feridun Boz’a katkılarından dolayı teşekkür eden B.MERHABA ekibi Balıkesir İl Emniyet Müdürü Feridun Boz’u makamında ziyaret ederek çiçek takdim etti.

‘Balıkesir Sakin Bir İl’

Görevini teslim etmeden önce son röportajını B.MERHABA’ya veren Balıkesir İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, Balıkesir’e dair önemli açıklamalarda bulundu. Müdür Boz, ‘Balıkesir’de 26’ncı ayımı doldurdum. Acısıyla tatlısıyla bir dönemi bitirdim. Hakkım varsa helal olsun. Balıkesir, diğer illere göre daha sakin bir şehir. Çok büyük olaylarla karşı karşıya kalmadık. Ama tabi ki yine de olaylar oluyor. Artan nüfus ve göçler de suç oranlarını ister istemez etkiliyor’ dedi.

‘Aile İçi Olaylar Fazla’

Balıkesir’de en fazla suç oranının aile içi olaylardan kaynaklandığını söyleyen Balıkesir İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, aileleri uyardı. Müdür Feridun Boz, ‘Balıkesir’de aile içi olaylar çok fazla yaşanıyor. Özellikle alkol tüketiminin yoğun olarak yaşandığı ailelerde şiddet, yaralama ve benzeri durumlarla karşılaşıyoruz. Ailelerde yaşanan bu sorunlar çocukları da evden uzaklaştırıyor. Evinden uzaklaşan çocuklar bu kez sokakta suç işlemeye başlıyor’ diyerek aileleri uyardı.

‘Lise Öğrencileri Evden Kaçıyor’

Aile içi karışıklıkların çocukları evden uzaklaştırmasına değinen Müdür Feridun Boz, bu durumun çocukların evden kaçmasına kadar vardığına değindi.  Balıkesir İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, ‘Evinden uzaklaşan gençler lise son sınıfa geldiklerinde evden kaçmaya başlıyorlar. Kızlarımız kaçarak yanlış evlilikler yaparken, erkeklerde çeşitli suçlara karışabiliyor. Bu konular Balıkesir’in ciddi problemleri. Aileler daha duyarlı olmalı ve çocuklarına sahip çıkmalılar. Aileler çocuklarına sahip çıkmazsa dışarıda onları kandırmak için bekleyen tacirler var. Gençlerimizde biraz daha uyanı olsunlar ve kendilerini kullandırmasınlar. Ailelerinden, yuvalarından ayrılmasınlar’ ifadelerini kullandı.

‘Yaşlı Nüfus Ekonomiyi Etkiliyor’

Balıkesir nüfusunun yaşlandığını söyleyen Müdür Boz, bu durumun ekonomiye etkilerinin olumsuz olduğunu belirtti. ‘Balıkesir’in ekonomik dinamizmi oldukça yavaşladı. Bunun nedeni nüfusun hızla yaşlanması. Balıkesir, diğer il ortalamalarına göre 10 yaş daha yaşlı bir il. Öğrenciler de olmasa ekonomi iyice çökerdi. Son 33 yıla baktığımızda Balıkesir’de 14 sanayi tesisi yapılmış. Bu sayı çok az. Cumhurbaşkanımız en az 3 çocuk derken aslında bunu kastediyordu. Genç nüfus artmazsa ekonomi geriler. Avrupa’da hızla yaşanan bir nüfus var’ ifadelerini kullanan Müdür Boz, yaşlı nüfusun Balıkesir için dezavantaj olduğunu belirtti. Balıkesir içinde uygulanan turizm faaliyetlerine değinen İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, Balıkesir’de yapılan turizmin amatör olduğunu ve büyük çoğunluğunu kayıt dışı tesislerin oluşturduğunu belirtti. Sadece Akçay ilçesinde 170 ruhsatsız tesis bulunduğunu belirten Müdür Feridun Boz, bunların suç oranını arttırdığına dikkat çekti.

‘Gençler Dikkat’

Uyuşturucu madde kullanımının günden güne arttığını belirten Balıkesir İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, ‘ Uyuşturucu ile mücadele kapsamında Valilik ve pek çok kurumla iş birliği içerisinde çalışmalar yürüttük.  Gençlerimizi bilinçlendirmeye yönelik projeler yaptık. Ama bu konuda da ana arter aile.  Aile çocuğunu iyi gözlemleyemezse, ilgilenmezse sonuçlar buralara kadar geliyor. Çocuk sigara içiyorsa bunu da yapabilir. Sigara tüm kötü alışkanlıklara başlama potansiyelini arttırıyor. Bu konuda üniversite öğrencileri de çok fazla kandırılıyor. Derslerine yönelmeyen, okula ilgisiz öğrenciler, sınav dönemlerinde kendilerine önerilen bu uyarıcı maddelerin tuzağına düşüyorlar. Bu konuda gençler de aileler de çok dikkatli olsun’ dedi.

‘Kına Geceleri Her Şehirde Aynı’

Görev yaptığı her şehrin kendisi için güzel anlamlar taşıdığını söyleyen Müdür Feridun Boz, gittiği her ilde değişmeyen tek şeyin kına geceleri olduğunu belirtti. Balıkesir İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, ‘Pek çok şehirde görev yaptım. Her birinin yeri bende ayrıdır. Ama gördüğüm bir şey var ki, bu beni hep duygulandırır. Hakkari’de de ,Edirne’de de kına gecelerimiz hep aynıdır. Bizim kültürümüz, örfümüz, adetimiz sarılmamız gereken değerlerimiz. Türkiye’de son yıllarda yaşanan değişim hepimizi etkiledi. Nüfusun artmasının yanı sıra kırsal ve şehir nüfusu da ters oranda arttı. Önceleri kırsal nüfus yüzde 65, şehir nüfusu yüzde 35 iken bu rakam günümüzde kırsal nüfusun yüzde 15, şehir nüfusunun yüzde 85 olduğunu gösteriyor. Ben köyde yetiştim. Köyde tehlike yok. Gençler en fazla sigara içerler. Ama şehir öyle değil ki. Burada tehlikeler oldukça fazla. Özellikle görsel iletişim araçlarının yayılmasıyla birlikte yanlış davranışlar, kötü alışkanlıklar cazip hale getiriliyor’ ifadelerini kullandı. Merve Yılmaz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.