Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Devlet eşit hizmet sunmak zorunda’

‘Devlet eşit hizmet sunmak zorunda’
04 Şubat 2015 - 0:05

Genel

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Haluk ahmet Gümüş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na bir soru önergesi sundu. Balıkesirin bazı ilçe ve mahallelerinin temel hizmetler ve alt yapı hizmetleri açısından son derece geri konumda olduğunu söyleyen Gümüş, özellikle Alevi nüfusunun yoğun olduğu mahalleleri sayarak bu mahallelerin temel hizmetlerden yoksun olduğunu dile getirdi. Su, yol, kanalizasyon gibi öncelikli hizmetrin bu mahallelerde eksik durumda olduğunu da belirten Gümüş, kimi mahallelerde çöp konteynerının bile bulunmadığından yakınarak çöplerin ortalığa saçıldığını açıkladı. Gümüş gençlerin ve çocukların sosyal yönden gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sağlamasına dönük spor alanları ve çocuk parklarının yok denecek kadar az olduğu mahallelere haftanın belli günü suyun verilmekte olduğunu söyleyerek, çoğu mahallede de elektrik direklerinin yıkılmak üzere olduğunu vurguladı. Bu mahallelerde Sağlık Ocaklarının bulunmadığını var olanların ise sağlıksız koşullarda çalıştığını açıklayan Gümüş, “Alevi nüfusun yaşadığı bu mahallelerde ibadethane olarak Cemevi ya bakımsızdır veya hiç yoktur.” dedi. Verdiği soru önergesinde bu mahallelerin yaşam standartları açısından diğer kesimlerden bariz olarak farklı olduğunu ve devletin tüm yurttaşlara eşit hizmet sunma ilkesini hatırlatan Gümüş, mahallelerde yaşayan yurttaşların temel sorunlarından birinin de işsizlik olduğunu belirtti.
Ahmet Gümüş verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:
1. Bahsi geçen Alevi yurttaşlarımızın yoğunluklu yaşadığı bu mahalleler bölgedeki diğer mahallelere nispeten niçin bu kadar geri kalmış durumdadır? Anayasanın eşitlik hükmü gereğince, hizmet farklılıklarının giderilmesi için konunun üzerine gidilecek midir?
2. Bu mahallelerin su sorunlarının kalıcı olarak çözümlenmesi için bir çalışmanız var mıdır?
3. Kuyu suyu kullanan mahallelerin sularının insan sağlığı açısından denetlenerek, sağlığa uygun olmayan sularla ilgili çalışma yürütülmesi planlanmakta mıdır?
4. Bu mahallelerin kanalizasyon sorunlarının çözülmesi için bir çalışma söz konusu mudur?
5. Yolların çamurdan kurtarılası için parke taşı döşenmesi, ana yolların asfaltlanması için bir hazırlık söz konusu mudur?
6. Gençlerin ve çocukların kötü alışkanlıklardan uzak tutulması ve sosyal yönden sağlıklı gelişimlerinin sağlanması için spor alanları, çocuk parkları gibi hizmetler planlanmakta mıdır?
7. Sağlıksız koşullara sebep olan çöplerin, konteynırlarda tutulması, düzenli ve sık aralıklarla toplanması için bir çalışma söz konusu mudur?
8. Elektrik şebekeleri ve direklerinin elden geçirilmesi düşünülmekte midir?
9. Bu mahallelerde sağlık ocakları açılması ve uygun koşullarda olmayan mevcut sağlık ocaklarının elden geçirilerek çağımıza ve ülkemize yakışır hale getirilmesi için bir çalışmanız var mıdır?
10. Alevi yurttaşlarımız için Cemevi açılması veya Cemevi yapım faaliyetlerinin desteklenmesi ve var olan Cemevlerinin bakımı için bir çalışmanız söz konusu mudur?
11. Kronikleşmiş işsizlik sorunu için gerek Çalışma Bakanlığı bünyesinde gerek Kalkınma Bakanlığı bünyesinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı aracılığı ile bu mahalleler için yapılan bir çalışma söz konusu mudur?
HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.