Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dijital oyun bağımlısı mıyız?

Dijital oyun bağımlısı mıyız?
DEVRİM DERİN( devrimderin@gazetemerhaba.com )
21 Mart 2019 - 8:00

Sağlık Bakanlığı Sağlığı’nın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından Kasım 2018’de Ankara’da düzenlenen “Dijital Oyun Bağımlılığı Çalıştayı Sonuç Raporu” açıkladı.

 

Çalıştayda, dijital oyunların, çocukların ve ergenlerin sosyal, duygusal, fiziksel, bilişsel ve dil gelişimleri üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin nedenleri, sonuçları ve çözüm önerileriyle ele alınması, dijital oyun bağımlılığını önlemeye yönelik iletişim çalışmalarının masaya yatırıldı.

 

Raporda, dijital oyunların çocukların bilişsel, motor, psikososyal ve dil gelişimine katkı sağladığı; eğitici, şiddet içermeyen, etkileşimli, çocuğun yaşına ve gelişimsel düzeyine uygun dijital oyunların kontrollü oynandığı sürece çocuğun yararına olabildiği vurgulanıyor.

 

Bazı dijital oyunların kontrolsüz oynandığında oyun bağımlılığına sebep olduğunun vurgulandığı raporda, “Dijital oyunlar da dahil olmak üzere tüm dijital görüntüler, 0-3 yaşta gelişimsel sorunlara, özellikle alıcı ve ifade edici dil gelişiminde problemlere neden olmaktadır” ifadelerine yer veriliyor.

 

Raporda, ebeveynlere yönelik şu uyarılarda bulunuluyor:

 

“6-8 yaş grubundaki çocuklara ebeveynleriyle birlikte belirledikleri süre kadar izin verilmesi ve çocuğun günlük yaşam aktivitelerini aksatmaması kaydıyla çocuk, ailenin gözetiminde teknolojik aygıtları kullanabilir; 9-11 yaş grubunda, günlük yaşam aktivitelerini ve sosyal etkileşimini aksatmamak kaydıyla akademik aktiviteler dışında en fazla 2 saat olacak şekilde ailenin gözetiminde teknolojik araçları kullanabilir. 12 yaş ve üzeri çocuk, günlük yaşam aktivitelerini ve sosyal etkileşimini aksatmaması kaydıyla ailelerin uygun gördüğü ve çocukla uzlaştığı süre kadar teknolojik araçları kullanabilir. Çocukların 11-12 yaş öncesi teknolojik araç sahibi olmasına izin verilmemeli”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.