Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dikici: “Ek Göstergelerin Yükseltilmesi Şart”

Dikici: “Ek Göstergelerin Yükseltilmesi Şart”
25 Şubat 2022 - 11:59

Dikici: “Ek Göstergelerin Yükseltilmesi Şart”

 

Kamu çalışanlarının ek göstergelerine ilişkin ‘Ek Gösterge Komisyonu’nun ilk toplantısı üzerine, TMMOB tarafından kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının talepleri hakkında Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi basın açıklaması yaptı.

 

Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici, yaptığı basın açıklamasında, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı başkanlığında düzenlenen ek gösterge komisyonunun ilk toplantısı gerçekleştirilmiş, ama ne yazık ki geniş kapsamlı bir çözüm sunulmamıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın komisyon konuşmasında geçen ‘Sosyal tarafların talepleri ele alınacak. Kamu kuruluşlarının imkan ve bakış açıları, teknik olarak bu sorunun çözümünü önerileri değerlendirilecek.’ sözlerini kendisine hatırlatıyor ve tekrar sesleniyoruz” dedi.

 

“Özel Bir Önemi Bulunmaktadır”

 

Dikici, açıklamasına şöyle devam etti; “Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının özel bir önemi bulunmaktadır. Hizmetlerin planlanması, projelendirilmesi, uygulanması ve denetlenmesinde görev ve sorumluluk alan meslektaşlarımız, ülkenin; sanayileşmesi, kalkınması ve gelişmesi açısından hayati öneme sahip meslekleri icra etmektedir. Kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının hakları, sorumlulukları ve ücretleri 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda tanımlanmıştır.”

 

“Emekliliklerine Etki Eden Hakları Düşük”

 

Betül Dikici, açıklamasında, “Ancak, özellikle son 25 yılda kamuda çeşitli statülerde çalışan ve farklı ücretler alan mühendis, mimar ve şehir plancıları, ekonomik ve sosyal hakları açısından oldukça ciddi bir satın alma gücü kaybına uğramıştır. Kamuda çalışan meslektaşlarımızın aldıkları ücretlerin erimesinin yanı sıra emekliliklerine etki eden hakları da diğer kamu görevlilerine göre oldukça düşük kalmıştır. Devlet Memurları Kanunu’nun 43. Maddesinde tanımlanan ek göstergeler derecelere göre farklılık göstermektedir” diye konuştu.

 

“Mali Açıdan Geride Kalmıştır”

 

Dikici, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Kanunun eki niteliğindeki (l) Sayılı Cetvelin II- Teknik Hizmetler sınıfı kapsamında bulunan söz konusu kamu görevlileri, 850-3600 arasında “ek gösterge” almaktadır. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının aldıkları ek gösterge, diğer meslek sınıflarına göre oldukça düşük kaldığı gibi emeklilik aylıklarını da etkilemesi nedeniyle maaşlarının ve emekli aylıklarının düşük belirlenmesine neden olmaktadır. Yine bu nedenle teknik hizmetler sınıfına dâhil kamu personeli meslektaşlarımız mali açıdan kamuda çalışan diğer meslek gruplarının gerisinde kalmıştır.”

 

“Farklı Özel Hizmet Tazminatı Oranları”

 

Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici; “Ayrıca teknik hizmetler sınıfına dâhil kamu çalışanları kendi içlerinde de ayrıştırılmış, büyük yatırım projelerinde çalışanlar ile açık alanlarda fiilen çalışanlara yönelik ayrımcı tavır sergilenmiş ve bunlara farklı özel hizmet tazminatı oranları belirlenmiştir. Teknik ve bilimsel temelde yürüttükleri çalışmalarla vazgeçilmez bir yere sahip olan kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının özlük hakları ve ekonomik sorunlarının çözümü hedefiyle bazı düzenlemeler yapılması zorunluluk haline gelmiştir. Kamuda çalışan ve teknik hizmetler sınıfına dahil mühendis, mimar ve şehir plancılarının “ek göstergeleri”’nin yükseltilmesi şarttır” dedi.

 

“Sorunlarımıza Çözüm İstiyoruz!”

 

Dikici, açıklamasını şu ifadelerle noktaladı; “Bu sebeplerle; ülkemizdeki açlık ve yoksulluk sınırları gözetilerek kamu emekçisi mühendis, mimar ve şehir plancılarının maaşları insanca yaşayacakları bir düzeye yükseltilmeli ve ek göstergeleri 4800-6400 arasında yükseltilmelidir.16 Mart’ta yapılması planlanan ‘Ek Gösterge Komisyonu’nun ikinci toplantısında yukarıda belirttiğimiz değerlendirmeleri ve görüşleri görmezden geldiği bir toplantı ülke gerçeklerini ve mühendis, mimar, şehir plancısı emeğini yok saymak demektir. Unutulmamalıdır ki emek ve insan odaklı, güvenceli bir çalışma yaşamı ve güvenceli bir gelecek tüm mühendis, mimar ve şehir plancılarının en temel hakkıdır. Sorunlarımıza çözüm istiyoruz!”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.