Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dikici “İliç Kazası Bir İlk Değil”

Dikici “İliç Kazası Bir İlk Değil”
29 Haziran 2022 - 14:11

Dikici “İliç Kazası Bir İlk Değil”

 

TMMOB  Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mimarlar Odası Başkanı Betül Dikici, Erzincan’ın İliç ilçesinde yaşanan maden işletmesinin çevreye solüsyon yayması ile ilgili Valilik açıklamasının neden 4 gün sonra yapıldığını sordu.

 

Solüsyon Çevreye Yayıldı

Dikici yaptığı yazılı açıklamada, “Erzincan ili, İliç ilçesi, Çöpler köyü mevkiinde özel bir şirket tarafından işletilen polimetal (altın) madeni işletmesinde, 21.06.2022 Salı günü gecesi siyanür içerikli solüsyon taşıyan boru hattında oluşan yırtılma nedeniyle yaklaşık 20m3 siyanürlü solüsyon çevreye yayılmıştır. Valilik tarafından yapılan açıklamada, bulaşık toprağın hipoklorit kullanılarak nötralizeedildiği ve taşındığı belirtilmiştir ”dedi.

Önlem Acil Alınmalı

Dikici ayrıca, “Valilik tarafından olayın gerçekleşmesinin üstünden 4 gün geçtikten sonra yapılan açıklamada “hiçbir dereye karışma olmadığı, Fırat Havzasına gözlemsel olarak ulaşmadığı tespit edilmiştir” denilmektedir. Burada öncelikli olarak sorgulanması gereken Erzincan Valiliğinin açıklama yapması için neden 4 gün beklediği ve bu süre içerisinde neler yaptığıdır. Sızıntının saat 02:45 itibarıyla fark edilmiş olup saat 05:00 sularında yapılan müdahaleyle solüsyon akışının durdurulduğu Bu durumda solüsyonun en az 3 saat süreyle zemin tarafından emildiği düşünülebilir. Bu nedenle siyanürlü solüsyonun çevreye ve yeraltı sularına etkileri derhal tespit edilmeli ve gerekli önlemler acilen alınmalıdır.”

Dikici Kapasite Artırımına Dikkat Çekti

“Maden Mühendisleri Odamızın elde edilebildiği teknik bilginin eksikliğine rağmen, bu denli tehlikeli kimyasalların sadece muhafaza edildikleri alanların değil, taşındıkları hatlarda da çevreye verebilecekleri zarar göz önünde bulundurulmalı, olası sızıntı ve deşarjlara karşın gerekli tedbirler önceden alınmalıdır. Geçtiğimiz aylarda kapasite artırımı için başvuruda bulunan şirketin, bu duyarlılıkla mı kapasite artışına gideceği konusu da ayrı bir sorundur.

İliç Kazası Bir İlk Değil

“Üzülerek ifade etmek zorundayız ki; İliç kazası bir ilk değildir, ne yazıktır ki son da olmayacaktır. Bu tür olaylarla ilgili Maden Mühendisleri Odamız tarafından yapılan açıklamalar ve çalışmalar incelendiğinde yaşananların, kamu çıkarlarından uzak, kaynakları, doğayı, halkı ve insanı esas almak yerine, yandaşı koruyan mevcut yanlış ekonomik politikalar devam ettiği sürece, devlet denetim mekanizmaları olması gereken yapı ve işleyişe kavuşturulmadığı sürece, kamu mekanizmaların yanında toplumsal denetim mekanizmaları çalıştırılmadığı sürece bu tür kazalarla karşılaşmaya devam edilecektir. Yaşanan kaza nedeniyle başta işletme çalışanları ve yöre halkı olmak üzere tüm halkımıza geçmiş olsun diyor, bu tür kazaların son bulmasını diliyoruz.”Haber: Serap Acar

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.