Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dikkat Davetiyeniz Var!

Dikkat Davetiyeniz Var!
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
10 Ocak 2022 - 7:48

Dikkat Davetiyeniz Var!

            Her şeyimizle güzel bir milletiz vesselam. Örfümüz, geleneğimiz, adetimiz hepsi güzel. Ancak son zamanlarda bazı adet ve geleneğimizin uygulama yöntemi tatsızlıklara neden oluyor. Birlik beraberlik içerisinde, şen şakrak yaşayacağımız cemiyetlerimiz küskünlüklere neden olmakta.

Neden mi bahsediyorum? Nişan, düğün, sünnet gibi törenlerimizdeki “takı takma” adetimizden bahsediyorum. Bununla ilgili bir yazıyı daha önce biraz da espri katarak “Erik dalı gevrektir, giden bizim çeyrektir” başlığı ile kaleme almıştım.

Halkımız arasında şöyle bir yaygın kanı/söz var; “Allah evlenene, ev yapana yardım eder.” Çok hoş ve güzel bir söz ve düşünce. Hatta bu işlere kalkışanlara “Çorbada tuzum olsun.” diye yardım amaçlı takı takma, hediye verme geleneğimiz vardı. “Vardı” diyorum özellikle, çünkü artık yok.  Günümüzde cemiyet yapanları “Dövizle, altınla borçlandırır” olduk. Hediyeyi takan da, takılan da hediyenin cinsini, miktarını yazmak zorunda. Çünkü karşı taraf cemiyet yapınca hediyeyi iade etmek zorunda.

Duyduğumda çok üzülüyor ve utanıyorum. Dağıtılan davetiyelerin üzerine “Size bir küçük altın taktım.” notu düşülüyormuş.  Hatta cemiyet sonrası takılan hediyeyi geri iade edip “Biz size şu kadar, şunu takmıştık.” diyenler varmış. Aman Allah’ım ne oldu bize böyle? Peki kardeşim ben sana şunu veya bunu tak mı dedim? Ya da ben sen cemiyet yapana kadar ben öldüm. Borçlu mu gideceğim öbür tarafa? Senin üç, benim iki evladım var? Ya da senin çocukların evlendi, benimkiler evlenmedi. Ya da boşanıp ikinciye evlendi, ne olacak? Senin erkek evladın var benim yok. Bu işin içinden çıkılır mı?

Bildiğimiz gibi yaz dönemi cemiyet sezonu. Heryıl bizi ilgilendiren onlarca cemiyet yapılıyor. Hele biraz tanınmış biriyseniz ve çevreniz genişse yandınız! Siyasilerin işi daha da zor. Gitse ayrı, gitmese ayrı, takı taksa hangisine yetişecek, takmasa koskoca vekil, belediye başkanı bir çeyrek bile takamadı! İnsanlar cemiyet davetiyesi gelecek diye korkar oldu valla! Bu arada zenginlere yüksek, fakirlere düşük hediye! Yer kürküm ye misali. Halbuki tam tersi olmalı değil mi? Amaç yardım değil mi?

Öyleyse ne yapmalı? Bunun öncülüğünü sayın valimiz veya belediye başkanımız yapmalı. 2022 yılı itibariyle açıktan hediye takmak kalkmalı. Herkes isim yazmadan, hediyenin cinsi ve miktarını göstermeden ve sadece yardım amaçlı hediye sandığına atmalı. Geçmişte borç niyetine takılan takılar ödendikten sonra tabii. Son zamanlarda döviz ve altında yaşanan afaki artıştan sonra cemiyetlerde çeyrek altın takmak artık nostalji oldu.

Eğer bu uygulamaya geçmezsek, cemiyet davetiyeleri insanların korkulu rüyası olmaya devam eder. Benden söylemesi…!

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.