Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dikkat! “Dişi İnek Ve Düveler Kesime Gidiyor”

Dikkat! “Dişi İnek Ve Düveler Kesime Gidiyor”
29 Mart 2023 - 9:30

BALIKESİR Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlik Başkanı Hasan Çetin kesime giden hayvanlara ilişkin uyarı yaptı. Et fiyatları ve üst üretimi konularında bilgi verdi. Verilen çarpıcı bilgiler arasında Balıkesir’in üretim yapan önemli iki ilçesinde ciddi gerileme olduğuna işaret etti.

 

Birlik Başkanı Çetin “Ana Olmazsa Dana Olmaz”  Diyerek Uyardı

Birliğin bünyesinde besiciler için eğitimler verilerek sağlıklı havyan bakımı ve süreci anlatılıyor. Bu çalışmalar sahada takiple ilerliyor. İçinde bulunduğumuz et fiyatlarında görünür artışla ilgili hayvan kesimleri konusunda ise üretici kesim ne düşünüyor? İthal et ve sonrasını değerlendiren Başkan Çetin “Ana Olmazsa Dana Olmaz” diyerek uyarıyor.

 

Kesime Gidenlerin Çoğu Dişi İnek ve Düve!

Geçtiğimiz yıl ciddi hayvan kesimleri oldu diyerek tehlike kapıda mesajı veren Başkan Çetin” Bu kesimlerin üzülerek söylüyorum çoğu dişi hayvan ve İnek ve düve kesimi oldu” dedi. Burada şunu görüyoruz ki iki üç haftada et fiyatları nerelere geldi.180 TL’ye hayvanı kestirmişken bu hafta 200-210 bandına çıktı kesim fiyatları. Sevinsek mi üzülsek mi ne yapacağımızı şaşırdık. Belirsizlik hepimiz için sıkıntılı bir süreç ”şeklinde konuştu.

 

Eğitimler Veriliyor 40 Gün İçinde İşletme Ziyaretleri İle Takip Yapılıyor

Balıkesir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Çetin MERHABA’ya değerlendirme yaptı. İthal hayvan ve ülkemizdeki hayvan besiciliği konularını, süt üretimi ve üreten kesimi anlattı. Bunun yanında Birlik Hayvan besiciliği ile ilgili eğitimler veriyor. Konuyla ilgili Başkan Çetin, “ İki cihazımız var kaba yem soya grubu, ATK gibi ham madde gibi ürün değerlerine bakıyoruz. Sahadaki arkadaşlarımızda en geç 40 gün içinde işletme ziyaretlerini gerçekleştiriyor. Burada gerekli görülen uyarılar belirtiliyor ”dedi.

 

Üretici İçin Belirsizlik Sıkıntılı Bir Süreç

Damızlık Hayvan Yetiştiricileri Birlik Başkanı Hasan Çetin, ”Göreve geldiğimizden buyana bu tehlikenin kapımızı çaldığını söyledik ancak önlem alamadık.” dedi. Çetin, Yetkililere söyledik ve dedik ki; Ana olmazsa Dana olmaz. Burada şunu görüyoruz ki iki üç haftada et fiyatları nerelere geldi.180 TL’ye hayvanı kestirmişken bu hafta 200-210 bandına çıktı kesim fiyatları. Sevinsek mi üzülsek mi ne yapacağımızı şaşırdık. Belirsizlik hepimiz için sıkıntılı bir süreç ”şeklinde konuştu.

Haber: Muhammed Can Akyürek

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.