Balıkesir Merhaba Gazetesi

DİKKATLE DİNLEDİLER

DİKKATLE DİNLEDİLER
03 Şubat 2015 - 0:08

Genel

Davutlar Mahallesi ilk müdahale yöntemlerini dikkatle dinledi.
Karesi Halk Eğitim Merkezi, Sevgi Hastanesi ve Karesi Belediyesi ortaklığında yapılan ‘Unutulmayan Yerler ’projesi ile vatandaşlara ulaşan ekip, köylüyü dinliyor ve A dan Z’ye ilkyardım konusunda ışık tutuyor.
Sevgi Hastanesi ilkyardım Eğitmeni Hamit Çalık, ilkyardım eğitimi alınmadığı için günümüzde yaşanan ve bilinmediği için müdahale yapılamayıp kaybedilen hayatlar olduğunu belirterek İlkyardımın önemine vurgu yaptı.
Davutlar Köyü muhtarı İsmail Alkan projenin mahalleli için faydalı olduğunu ve ilk kez böyle bir eğitim gördüklerini söyledi. Anlatılan bilgiler hayati bilgiler olduğu için çok önemsedik. Faydalı oldu. Her konuda duyarlı olmak gerek’ dedi.

Köy kahvesi olarak bilinen mekanda yapılan programda eskiden yardımlaşma, kültürünün daha yaygın olduğu ve unutulmaya yüz tutan değerlere işaret edildi. İlkyardım konusu işlendi. Bazı Mahalle sakinlerinin dinledikleri bilgiler sonrasındaki düşüncelerini şöyle oldu:

77 yaşındaki Ahmet Fidan  inancımıza göre yaşamalıyız. Yardımlaşmak bizim inancımızda olan önemli bir konu. Ben askerde sıhhiye idim. Bu konularla yakından ilgilendim. Şoka girmede yapılacak konuları da merak ediyordum öğrenmiş oldum. Öğrenmenin yaşı yok. Bilmek gerekir.

80 yaşındaki Abdülkadir Aslan: Bilmediklerimizi öğrendik. Yolda kaza görüyoruz. Yanımızda duran kişi bayılıyor. Pekçok olayla karşılaşıyoruz izlemek yerine birşeyler yapabiliriz. Eskiden daha duyarlıydık. Şimdi ya izliyor yada hiçbirşey görmemiş gibi gelip geçiyoruz. İlkyardımı bilipte yardım etmek yada 112 yi aramak çok önemli. Köye bugüne kadar böyle gelipte bilgi veren olmadı. Gelenlere teşekkür ederiz.
Kahvehane sahibi Şevki Karaaslan ve oğlu Şeref: Daha önce yaşanan olayları hatırladım dinlerken yeğen boğulma tehlikesi geçirdi. Şimdiki duyduklarımı o gün duymuş olsaydım çok daha farklı olurdu. İçim sızladı. Hallbuki bilerek müdahale etmek var. Biz habire sırtına vurduk. İlkyardım deyip geçmemeli. Keşke daha önce duysaydım.

(54 yaşında)  Necdet Dayı: Keşke sürekli olarak bu bilgilendirmeleri yapsalar. Konular çok güzel. Her gün yaşanabilecek hayat kurtaran bilgileri öğrenmek iyi oldu. Böyle toplantıları sürekli yapsınlar isterim.
67 yaşında İsmail Birol: İlkyardım çok önemli. Bizim duyarlı olmamız gereken ve herkesin bilmesi gereken konuları duymak bizi mutlu etti. Doğru diye düşündüğümüz bilgilerin yanlış olduğunu da öğrenmiş olduk. Herşeyden önce İnsanlık için bu bilgiler gerekli.

43 yaşında Kenan

Gündoğdu: İnsanın karnı ağrıdığında sıcak su torbası koyuyorduk meğer yanlışmış yıllarca yanlış bilmişiz.Doğruları duymak ve ilkyardım bilgilerinin önemini çok daha iyi anladık.

ESKİLERİ YEŞERTEN PROJE
Davutlar Mahallesinde halkla buluşan Karesi Yörük Boyları Federasyon Başkanı Âdem Kır program öncesi Karesi Halk Eğitim ve projeye katkı sunanları tanıttı. Verilen eğitimlerin sonunda ilkyardım belgesi alacak olan sizlere verilecek bilgiler için buradayız diyen Kır, İçişleri Bakanlığına bağlı Denekler Dairesi Başkanlığı projenin uygulanmasına vesile oldu.

40 mahallede bu projemizi uygulamak için bizlerde yollara düştük ve bugünde sizlerleyiz. Kültürümüzde yer alan güzelliği hoşgörüyü canlandırmak için, eski konaklarımızda misafir edilen yolcuları hatırlamak ve önlerine koyduğumuz sofraların lezzetini hatırlamak, acıların sevinçlerin hep birlikte paylaşıldığı ve şehir hayatının apartmanlarla birlikte komşuluk kültürünü azaltması nedeni ile günümüzde eskiyi yeşertmek için projemizi hayata geçirdik’ dedi.

Sevgi Hastanesi ilkyardım Eğitmeni Hamit Çalık, ilkyardım eğitimi alınmadığı için günümüzde yaşanan ve bilinmediği için müdahale yapılamayıp kaybedilen hayatlar olduğunu belirterek İlkyardımın önemine vurgu yaptı. HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK FOTOĞRAFLAR:FATMA KARA

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.