Balıkesir Merhaba Gazetesi

DİNÇBAY OTOMOTİV

DİNÇBAY OTOMOTİV
02 Aralık 2014 - 0:02

Genel

Söz Sanayi’de nin bu haftaki işletmecisi Dinçbay Otomotiv sahibi Ersin Bozbay. Yeni Sanayi sitesinde hizmet veren Bozbay oto kaporta, boya ve aksesuar işlemleri ile müşterilere hizmet veriyor.

Ersin Dinçbay,’11 yaşından bu yana sanayideyim. Çıraklık, kalfalık ve usta olarak işbaşı yaptım. 22 yıldır Dinçbay otomotivdeyim. Eleman yetişmiyor. Eskiden eti senin kemiği benim diyen büyükler vardı. Şimdi hepsi değişti. Bizden sonra nöbeti kim ya da kimler götürecek belirsiz.’ dedi.

KAZA YAPAN MÜŞTERİYİ İYİ ANLAMAK GEREKİR

Sanayi esnafı çıraklık konusunda sıkıntı yaşandığını ve ara eleman konusunun önemli olduğunu belirten Ersin Dinçbay,’11 yaşından bu yana sanayideyim. Çıraklık, kalfalık ve usta olarak işbaşı yaptım. 22 yıldır Dinçbay otomotivdeyim. Sıkıntılar mesleki anlamda var. Eleman yetişmiyor. Eskiden eti senin kemiği benim diyen büyükler vardı. Şimdi hepsi değişti. Bizden sonra nöbeti kim ya da kimler götürecek belirsiz.’ dedi.

YETİŞEN ELEMAN YOK

Dinçbay Otomotiv işletmecisi Ersin Dinçbay Sanayi de esnaf olmak ve sanayi çalışmaları ile ilgili olarak şöyle konuştu: Çıraklık, kalfalık ve usta olarak çalıştım.11 yaşında sanayide işe başlamış olmak benim için avantaj oldu. İşi iyi öğrendim. Tecrübe ve deneyim kazandığınızda müşteri size güvenle geliyor. Şimdiye kadarda müşterilerimizin güvenini boşa çıkarmadık. Çıraklık konusunda gidişat iç açıcı değil. Bu gidişle insanlar kendi araçlarını kendisi yapmayı öğrenecek. Yetişen eleman olmayınca yapacak birşey yok. Kitap üzerinde yetişen gençlerle uygulama esnasında çalışacak genç arasında farklar var. Okumuş ama daha anahtar çevirmeyi bilmeyen pratik yapmamış gençler var. Tekniker, mühendis dediğin eğitimi alacak fakat pratikte yapacak. Şimdiki çocuklar sanayiye değil uyuşturucuya kötü alışkanlıklara gidiyor. Sanayide 9-10lara kadar çalışılıyordu. Çalışan insanın aklına başka şeyler gelir mi? Gelmez. İşten kötü alışkanlığa fırsat bulmaz. Anne baba evladını sanat öğrensin diye gönderirdi. Şimdi ki gençlerin ellerinde telefon var. Anahtar çevirecek insan yok. Gelende gelir gelmez kaç para alacağını soruyor. Para almasına al ama ne iş yapacaksın önce göster öyle değil mi? Sanayi’de sanat öğrendiğimiz için biz hiç pişman olmadık. Emeğimizle hizmet ediyor, müşterimizi üzmeden çalışmaya gayret ediyoruz. Müşteri zaten kaza yapmış üzülerek geliyor onlara yaklaşımda sigorta takipleri ile birlikte kolaylık sağlıyoruz.

Dinçbay Otomotiv işletmecisi Ersin Dinçbay diyor ki;

Araçlarda Periyodik Bakımın Faydaları:

Beklenmedik arızaların ve buna bağlı servis onarım masraflarının önüne geçmek.

Önceden periyodik bakım yaptırarak, hesapta olmayan arızalara bağlı olarak, aracın servislerde onarımı süresince araçsız kalma durumunu engellemek.

Özellikle ticari araç kullanıcıları için zaman ve gelir kaybını yaşamamak.

Aracın satışı esnasında, periyodik bakımlı bir aracın kazandığı avantaj ile aracın 2.el satışa değerinin artmış olması.

Bakımlı bir araç sayesinde araçla güven içinde yolculuk yapmak. Aracın ve motorun hizmet ömrünün artması. Daha uzun süre aracınızı verimli kullanabilmesi.

Aracınızın performansının artması ve daha düşük yakıt tüketimi sağlanması.

Düzenli bakımları yapılmış bir araç kullanarak, çevre temizliğine ve insan sağlığına katkıda bulunmak.

HABER: KAMİL AKYÜREK&MUSTAFA TETİK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.