Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dirseğimiz Neden Ağrır: İşte Nedenleri!

Dirseğimiz Neden Ağrır: İşte Nedenleri!
Prof. Dr. Nilay Şahin( nilaysahin@gazetemerhaba.com )
16 Mayıs 2022 - 8:18

Dirseğimiz Neden Ağrır: İşte Nedenleri!

 

Dirsek eklemi gerçekten çok çalıştırdığımız ve kolumla yaptığımız işlerde çok yükümüzü çeken bir eklemdir. İşte bu nedenlerle de maalesef sıklıkla da ağrısını yaşadığımız bir eklemdir. Peki dirseğimiz neden ağrır? İşte bu hafta sizlerle bu konuyu paylaşmak istedim.

En sık dirsek ağrısı nedenleri başında dirseğe ait kasların zorlanması sonucunda oluşan, kasların kemiklere yapıştığı yerlerde oluşan iltahapları sayabilirim. Halk arasında tenisçi ve golfçü dirseği olarak da bilenen bu sorun oldukça yaygındır. Diğer bir sorun ise iltahaplı eklem romatizmalarıdır. Özellikle romatoid artrit gibi romatizma tiplerinde yaygın olarak dirsek ağrısı görülmektedir.  Yine lupus, ankilozan spondilit ve gut yani damla hastalığı da dirsek tutulumu ile giden romatizmal hastalıklar arasındadır.

Dirsek ayrıca çok sık sağa sola çarpabildiğimiz bir eklemdir. İşte bu çarpalar sonucunda özellikle oluşan bursitler yani dirseği koruyan yastıkçıkların iltahabı yine sık karşılaştığımız şikayetlerdendir. Dirsek eklemi önemli el sinirlerinin geçtiği bir eklemdir. Uygun olamayan pozisyonlarda uzun süreli dirsek üzerine yük vererek çalışmalarda özellikle bu sinirler hasara uğrayabilmektedir. Böyle bir durumda da dirsekten ele doğru yayılan bir uyuşma ile hasta karşımıza gelebilir.

Elbette kireçlenme de dirsekte ağrı yapan hastalıklardan biridir. Bu eklemde özellikle çocuklarda gördüğümüz kırık ve çıkıklarda önemli sorunlarındandır. Kırık ve çıkık sonrası yine bu eklemde şişlik ve ağrı oluşması sık görülen komplikasyonlardandır. Dirsek ekleminin lif ve kaslarında zorlanmalar sonrası görülen yırtıklarda ciddi ağrıya neden olabilir.

Bunlar dışında aslında sorunun direkt dirsekte olmadığı ancak ağrının dirsekte hissedildiği başka bölgelere ait sıkıntılarda olabilir. Örneğin boyunda görülen fıtıklar, omuz bölgesine ait kas yırtıkları ve boyun bölgesindeki bazı kulunçlar da dirseğe doğru yayılan ağrılara yol açabilir.

Herkese ağrısız bir yaşam dilerim.

 

Prof. Dr. Nilay Şahin

Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

www.profdrnilaysahin.com

profdrnilaysahin-instagram

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.