Dünyadan HaberlerGündemTürkiye Gündemi

Dış Politikada Yurt Dışındaki Türklerin Rolü

Yurt Dışındaki 7,5 Milyon Vatandaşın Durumu

Dış Politikada Yurt Dışındaki Türklerin Rolü

Yurt Dışındaki 7,5 Milyon Vatandaşın Durumu

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Uluslararası Demokratlar Birliği’nin (UID) Kapasite Geliştirme ve Eğitim Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dış politika ve bakanlık faaliyetleri çerçevesinde yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi. Serim’in paylaştığı verilere göre, dünya genelinde yaklaşık 7,5 milyon Türk vatandaşı bulunmakta olup, bunun 6,5 milyonu Batı Avrupa ülkelerinde ikamet etmektedir.

Nisan 2024 itibarıyla Avrupa genelinde 2 bin 427 Türk kökenli siyasetçi bulunmaktadır. Hükümet düzeyinde 2 bakan ve 2 devlet sekreteri, Avrupa Parlamentosu’nda 7, ulusal ve federal düzeyde 69, eyalet ve bölgesel düzeyde 102, belediye meclislerinde ise 2 bin 245 Türk kökenli üye görev yapmaktadır.

Nisan itibarıyla yurt dışında görev yapan 1707 öğretmen ve 141 okutman bulunmaktadır. Ayrıca, Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu (BOAKK) kararları çerçevesinde 1558 din görevlisi de yurt dışında hizmet vermektedir.

Yurt Disindaki 75 Milyon Vatandasin Durumu

Yurt dışındaki Türk vatandaşlarına konsolosluk hizmetleri sunulmaktadır. Avrupa genelinde konsolosluk hizmetlerine en fazla talep gösterilmekte olup, Almanya’da sadece Nisan ayında 272 bin 729 işlem gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, “konsolosluk.gov.tr” üzerinden yapılan yıllık ortalama işlem sayısı 2 milyonu aşmaktadır.

Son yıllarda yurt dışında yapılan seçimlerde de değişiklikler yaşanmıştır. Randevu sistemi kaldırılmış, oy verme günleri ve kabin sayısı artırılmıştır. 2023 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri’nde 73 ülkedeki 151 temsilcilikte açılan 5 bin 144 sandıkta 1 milyon 839 bin 470 vatandaş oy kullanmıştır.

Ayrıca, kriz dönemlerinde de Türkiye’nin yurt dışındaki vatandaşlarına yardım eli uzanmıştır. Kovid-19 salgını döneminde 100 binden fazla Türk vatandaşı Türkiye’ye dönerken, 67 ülkeden 18 binden fazla yabancı Türkiye’ye tahliye edilmiştir. Gaza’da yaşanan olaylar neticesinde de 50 binden fazla kişi Türkiye’ye tahliye edilmiştir.

Köln Üniversitesi’nde Filistin Protestosu

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu