Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dişleri Fırçalamak İçin En İyi Zaman

Dişleri Fırçalamak İçin En İyi Zaman
15 Aralık 2020 - 11:53

Dişleri Fırçalamak İçin En İyi Zaman

 

Diş Hekimi Pertev Kökdemir  “Genel tavsiyemiz, dişlerimizi günde iki kez fırçalamak, düzenli olarak diş ipi ve ağız gargarası kullanmaktır.”

UYGUN ZAMANLARI AÇIKLADI

Diş Hekimi Pertev Kökdemir  dişlerin fırçalama zamanlaması ile ilgili olarak diş minesine zarar vermemek için yemek yedikten veya gazlı içecekler içtikten sonra bir süre beklenilmesi gerektiğini ifade etti. Diş Hekimi Kökdemir dişleri fırçalamak için uygun zamanların olduğunu dile getirdiği konuyla ilgili açıklamasında şöyle kaydetti:

“EN İYİSİ İKİ KEZ”

“En iyisi sabah ve akşam dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamaktır. Yemekten sonra dişleri fırçalamak için en az 30 dakika beklemelisiniz, Bunun sebebi yemek yemekle birlikte başlayan, bakteri aktivitesi ile ortaya çıkan asit diş minesini yumuşatmaya başlar. Eğer yemekten sonra 30 dk beklersek bu yumuşamanın büyük kısmı tükürük sayesinde tekrar eski haline döner.

“BAKTERİLERİ UZAKLAŞTIRMIŞ OLURUZ”

Biz diş yüzeyinde oluşan bakteri plağına dişlerimiz eski haline döndüğünde fırçalayarak uzaklaştırmış oluruz. Eğer dişlerimizi yemeğin hemen ardından fırçalarsa yumuşamaya başlamış olan diş minesi üzerinde gözle görülmeyen çizikler oluşur. Bu çizikler zaman içinde lekelenmeler ve daha ileriki dönemde de çürüklere ve aşınmış güzel görünmeyen dişlere neden olabilir” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.