YaşamDünyadan HaberlerGündem

Diyanet İşleri Başkanlığı, Arafat’ta Hazırlıklarını Tamamladı

Türk hacı adaylarını Arafat'ta misafir edecek olan Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarının ibadetlerini rahatça yerine getirebilmeleri için gerekli hazırlıkları tamamladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Arafat’ta Hazırlıklarını Tamamladı

Türk hacı adaylarını Arafat’ta misafir edecek olan Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarının ibadetlerini rahatça yerine getirebilmeleri için gerekli hazırlıkları tamamladı.

Mekke’de hizmet veren ve sağlıktan irşada kadar çeşitli alanlarda görev yapan ekipler, Arafat’ta da çalışmalarına devam edecek.

Diyanet Isleri Baskanligi Arafatta Hazirliklarini Tamamladi 1

Mekke’nin yaklaşık 25 kilometre doğusunda yer alan Arafat’a ulaşım, organizasyonun en önemli unsurlarından biri olarak öne çıkıyor. Cuma günü başlayacak intikaller için Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarını otobüslerle otellerinden alarak, Arafat’ta hazırlıkları tamamlanan çadırlara yerleştirecek. Otobüslerin birkaç tur yapması bekleniyor.

Hava sıcaklığının 45 dereceye yaklaştığı Arafat’ta, hacı adaylarının konforu için sanayi tipi klimalarla soğutulan yüksek çadırlar kuruldu. Yemek ve su ihtiyaçlarının karşılanması için de çeşitli düzenlemeler yapıldı. Bu yıl, sünger yatakların yerini katlanabilir yataklar alacak.

Diyanet Isleri Baskanligi Arafatta Hazirliklarini Tamamladi 2

Diyanet İşleri Başkanlığının hac organizasyonu kapsamında 2024 yılında 56 binden fazla muayene gerçekleştirildi. Sağlık hizmetleri, Arafat’ta kurulan sahra hastanesinde de devam edecek.

Hacı adayları, Arafat’ta geceyi dua ve ibadetle geçirecek. İrşat ekipleri tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ilahilerin yer aldığı program, merkezi ses sistemiyle çadırlara ulaştırılacak.

Arefe günü öğle ve ikindi namazlarını cem ederek kılacak hacı adayları, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın yapacağı vakfe duası ile vakfeye duracak. Bu dua, Türkiye’den de canlı olarak yayınlanacak. Ardından hacı adayları, Müzdelife’ye intikal edecek, burada akşam ve yatsı namazlarını cem edecek, ardından Cemerat bölgesine şeytan taşlamaya gidecekler. Şeytan taşlamanın ardından Mescid-i Haram’da ziyaret tavafı ve sa’y görevlerini yaparak ihramdan çıkacaklar.

Diyanet Isleri Baskanligi Arafatta Hazirliklarini Tamamladi 3

Hacı adayları, Kurban Bayramı öncesi Arafat’ın kuzey kesiminde bulunan ve Hazreti Adem ile Hazreti Havva’nın yeryüzünde buluştuğu yer olan Cebel-i Rahme’yi de ziyaret ediyor. Sıcak havaya rağmen tepeyi ziyaret eden hacı adayları, burada dua ediyor ve hatıra fotoğrafı çektiriyor.

İslam kaynaklarında, Hz. Muhammed’in Arafat vakfesini Cebel-i Rahme’nin yakınında yaptığı, ayrıca Hz. Adem ile Hz. Havva’nın Allah’a yalvararak tövbe ettiği ve tövbelerinin kabul edildikten sonra tekrar buluştukları yer olarak anıldığı belirtiliyor.

Hava Kuvvetlerinin Ambulans Uçakları 7/24 Göreve Hazır

AA

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu