Balıkesir Merhaba Gazetesi

DİYANET BİR İLKE İMZA ATTI

DİYANET BİR İLKE İMZA ATTI
19 Mart 2015 - 0:25

Genel

Diyanet İşleri Başkanlığı, Çanakkale Şehitlerini Anma Programı kapsamında bu yıl bir ilke imza attı. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı münasebetiyle 81 il ve 957 ilçe olmak üzere tüm yurtta dün Sabah namazında aynı anda şehitlerin ruhu için eller duaya açıldı.

Her il ve ilçenin merkezi bir camisinde sabah namazında gerçekleşecek programda, Kuran’ı Kerim’den ayetlerin okunmasının ardından tekbirler ve salat ü selamlarla aziz şehitlerin ruhları şad edildi. Aynı anda tüm yurtta eller semaya açılıp, şehitlerin aziz ruhları için milyonlarca kişi dua etti. 18 Mart sabahında tek yürek haline gelen Türkiye, şehitlerini rahmet ve minnetle andı.

81 ilde sabah namazı ile başlayan Çanakkale Şehitleri’ni anma programı kapsamında namaz sonrası vatandaşlara, Çanakkale’de vatanını savunmak için mücadele veren askerlerin yaşadıklarının hissedilmesi için “asker tayını” dağıtıldı. Her camide, vatandaşlara, buğday çorbası, şekersiz üzüm hoşafı ile tayın ekmeğinden oluşan öğün ikram edildi.. Şehit düşen askerlerin çoğunluğunun yaşlarının 13-20 arasında olduğu Çanakkale’de, Şehitleri Anma programına gençler yoğun ilgi gösterdi. Balıkesir ve ilçelerinde de düzenlenen törenlerle şehitlerimiz anıldı. Balıkesir’de İmam Birgivi camiinde eller semaya açıldı dualar edildi şehitlerimiz yâd edildi. SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.