Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dizi Dizi Diziler

Dizi Dizi Diziler
Demet Tok( demettok@gazetemerhaba.com )
04 Kasım 2021 - 8:54

Dizi Dizi Diziler

Çoğunlukla toplumun aynası olan diziler, var olanı yansıtmakla beraber bir yandan da savrulmaya elverişli insanların bir hayal dünyasına sürüklenmesine sebep olabiliyorlar. Çünkü insanların sahip olmak istedikleri şaşalı hayatlar, “emek sarf edilmeden türlü entrikalarla ya da güç gösterisi ile” nasıl kazanılır gözler önüne seriliyor hikâyelerin içinde.

Her sezon bir sürü dizi yayına giriyor, bazıları beğenilmediği için yayından kaldırılırken bazıları da halk tarafından çok seviliyor ve izlenme rekorları kırıyor. Yıllarca devam eden ve izleyicinin tepkisine göre yazılan senaryolar adeta insanların tek iletişim konusu haline gelebiliyor.

Ne yazık ki toplum olarak okumayı sevmeyen, gazete, dergi vesaire elimize aldığımızda önce resimlerine bakarak anlamaya çalışan insanlarız. Bu nedenle de izlemeyi ya da ilgimizi çeken konuları birilerinin bize anlatmasını daha çok seviyoruz.

İnsanlar son dönemlerde neden dizilere bu kadar meraklı hale geldi? Dizileri cazip kılan şey nedir? İnsanlar dizilerden nasıl etkileniyorlar? Diziler ruh sağlığımızı bozuyor mu? Dizi karakterleri sosyal yaşamda örnek alınıyor mu? Farklı hayatları tanıtma ve izleyenler üzerinde değişim yaratma konusunda etkili olan televizyonun, mesela Obsesif Kompulsif Bozukluk olarak tanımlanan temizlik hastalığını işleyen veya danışan/psikolog arasında geçen konuşmalarını konu alan dizilerinin, izleyenlerini nasıl etkilediğini merak edenleriniz oldu mu hiç?

Aslında eğlence ve bilgilendirme aracı olan televizyon programları ne yazık ki insanlar üzerinde olumlu ya da olumsuz yönlendirme etkisine de sahip. “Etkilenmesinler efendim” diyenleriniz olacaktır mutlaka. Lakin toplumsal bilinç yelpazemizi düşünürsek bunun pek de mümkün olamayacağını görebiliriz. Zira çevremizde ya da üçüncü sayfa haberlerinde bir sürü dizi karakteri ya da olayı örneğine rastlayabiliyoruz.

Ülkemizde “Dallas” ile başlayan ardından Brezilya dizileri ile devam eden dizi bağımlılığının, yaşadığımız pandemi sürecinde bir hayli artmış olduğunu hele de psikolojik temalı dizilerin son zamanlarda adeta yarıştığını söylüyor konunun uzmanları.

Psikolog Çisem Doğanlaroğlu ise bir açıklamasında “bağımlılık, herhangi bir maddenin ya da durumun yoksunluk hissi yaratarak kişinin beden-ruh sağlığının olumsuz şekilde etkilenmesine yol açar. Fiziksel bağımlılıklar dışında, insanın gözden kaçırdığı ya da kabul etmediği ruhsal/psikolojik bağımlılıklardan da söz edilebilir. Medya bağımlılığının bir alt tipi olarak değerlendirebileceğimiz dizi izleme bağımlılığı psikolojik bağımlılıklar arasında gösterilebilir” diyor.

Bağımlılıktan uzak, fiziksel ve ruhsal keyif veren sağlıklı meşgalelerle dolu bir yaşama merhaba diyebilme özgürlüğünü konu alan, kendi dizilerimizin kahramanı olabilmek dileğimle….

Demet TOK

Şair/Yazar

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.