EtkinlikEğitimGündem

Doç. Dr. Cihat Yaycı Balıkesir Üniversitesi’nde “Mavi Vatan”ı Anlattı

Türk Denizciliğinin Stratejik Önemi Konferansta Ele Alındı

Doç. Dr. Cihat Yaycı Balıkesir Üniversitesi’nde “Mavi Vatan”ı Anlattı

Türk Denizciliğinin Stratejik Önemi Konferansta Ele Alındı

Doc. Dr. Cihat Yayci Balikesir Universitesinde Mavi Vatani Anlatti 1

Mavi Vatan doktrinini geliştiren ilk kişilerden biri olan Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Balıkesir Üniversitesi’nde gerçekleştirilen konferansta “Mavi Vatan” doktrini çerçevesinde Türkiye için denizlerdeki mücadelenin önemini anlattı.

Doc. Dr. Cihat Yayci Balikesir Universitesinde Mavi Vatani Anlatti 2

Balıkesir Üniversitesi’nde Gençlik Haftası Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Mavi Vatan ve Coğrafya” başlıklı konferans, BAÜN Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Şehit Polis Fethi Sekin Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Konferansa, Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Nurettin Alkan, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, İl Emniyet Müdürü Hasan Yiğit, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt ve Prof. Dr. Murat Doğdubay, senato üyeleri, Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Karakaş, sivil toplum kuruluşları yöneticileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Doc. Dr. Cihat Yayci Balikesir Universitesinde Mavi Vatani Anlatti 3

Konferans, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, “Mavi Vatan” doktrini çerçevesinde denizlerdeki mücadelenin Türkiye için önemine dikkat çekti. Yaycı, Türklerin köklü tarihi boyunca denizci bir toplum olduğunu belirterek, denizlerin sahip olduğu kaynakların bitmek tükenmek bilmeyen bir zenginlik olduğunu dile getirdi.

Doc. Dr. Cihat Yayci Balikesir Universitesinde Mavi Vatani Anlatti 4

Türkiye için denizlerdeki mücadelenin sadece bir su mücadelesi olarak görülmemesi gerektiğini, bu mücadelenin gelecek mücadelesi olduğunu vurguladı. Türkiye’nin denizlerdeki egemenlik alanı ve münhasır ekonomik bölge kavramlarının altını çizen Doç. Dr. Cihat Yaycı, konferansta “Mavi Vatan” ve “Gök Vatan” kavramları ile coğrafya konularında da paylaşımlarda bulundu.

Doc. Dr. Cihat Yayci Balikesir Universitesinde Mavi Vatani Anlatti 5

Konferans, soru-cevap bölümünün ardından Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu ve Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu tarafından Doç. Dr. Cihat Yaycı’ya çiçek ve hediye takdimi ile sona erdi.

Bandırma Ticaret Odası’ndan Serbest Bölge Atağı

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu