Balıkesir Merhaba Gazetesi

DOĞA SEVGİSİ BÖYLE OLUR

DOĞA SEVGİSİ BÖYLE OLUR
07 Nisan 2015 - 0:10

Genel

Balıkesir Fen Lisesi öğrencileri bundan sonra araştırmalarını kendi seralarında yapacak.

Fen Lisesi Biyoloji öğretmenleri Ayla Pazarcık ve Özlem Örencik, Kütahya’nın Simav ilçesine giderek buralardaki seraların işleyişlerini araştırdılar ve ortaya harika bir sera projesi çıkardılar. Yaptıkları çalışmaları Okul Müdürü Mehmet Emin Batmaz’a anlatarak destek isteyen öğretmenlere Batmaz, konuyu en kısa sürede çözeceğini söyleyerek, Balıkesirli iş adamı Mustafa Madak’tan bu konuda yardım istedi. Madak, okulun istediği serayı yaptırdı. Öğrenciler bu serada çalışmalarını yürütecekler. Okul serası bu alanda öğrencilerin araştırmalarını sürdüreceği yer olacak.

Biyoloji Öğretmeni Özlem Örencik, Balıkesir’de uygulamasını hiç görmediğimiz topraksız tarım (hidroponik) konusunda uygulamalı çalışmalara başladıklarını söyleyerek, “Kısa sürede sonuçlar alacağımıza inanıyoruz” dedi. Okul Müdürü Mehmet Emin Batmaz, okul serası için şunları söyledi: “Dünya doğal kaynaklarının önemli bir bölümünü bitkilerden oluşturmaktadır. Bitki çeşitliliğini öğrencilere ve halka tanıtmak, araştırma ve öğretim hizmetlerine katkıda bulunmak amacıyla okulumuza sera kurduk. Seramızda bahçe eğitimi, peyzaj ve bitki bakımının yanı sıra bilimsel amaçlı çalışmalar da yapılabilecek. Bu serada farklı üretim teknikleri kullanarak burada bulunan bitkilerin üretimlerini gerçekleştirmek ve özellikle yurt dışından getirilen tohumların yetiştirilmesi ve bitkiler üzerinde hormon ve aşı denemeleri hedeflenmektedir.”

Batmaz, ilk olarak Çin’den getirttikleri ve genetiği değiştirilmiş ürünleri yetiştirip bilim fuarında sergilemeyi düşündüklerini belirterek, “Bunun yanı sıra topraksız tarım çalışmalarımızı da bu serada gerçekleştireceğiz. Topraksız tarım için seramızın içerisine kurduğumuz düzenekleri, yatakhanemizden hurdaya ayırdığımız karyola ayaklarını kaynak yaptırarak gerçekleştirdik. Yağmur borularıyla yaptığımız topraksız tarım ünitesini bir su pompasıyla destekledik. Devirdeyim marifeti ile suyumuz bir taraftan akarken, ayrıldığı noktaya dönecek ve aynı suyu defalarca kullanacağız” dedi.

Okul Müdürü Mehmet Emin Batmaz, yaptıkları seranın en önemli yanının öğrencilere çevre bilincinin aşılamak olduğunu belirterek, “Seramızda beyaz patlıcan, mor domates, mavi çilek ve beyaz çilek yetiştireceğiz. Yapılan araştırmaları göre beyaz çileğin aroması ve tadı daha güzelmiş” dedi.

AHMET İMREN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.