Balıkesir Merhaba Gazetesi

DOĞAL GÜZELLİK SINDIRGI

DOĞAL GÜZELLİK SINDIRGI
29 Kasım 2014 - 0:16

Genel

NEREYE GİTSEK DİYENLERE ÖZEL DOĞA İLE İÇ İÇE

Balıkesir Valisi Mustafa Yaman Sındırgıya düzenlenen ilçe ziyaretinde Sındırgının Dünyaca ünlü yağcıbedir halısına hayran kaldı. Beraberindeki heyetinde yakın ilgi gösterdiği halı çeşitleri tek tek incelendi.

Vali Yaman’a Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ilçe hakkında bir sunum yaptı. İlçede yapılacak tarihi bina restore işlemlerini ve Emandereyi gezdirdi. Vali Yaman ve Beraberindeki heyet Doğa ile iç içe buraya daha önce hiç gelmemiştik diyerek, ‘Doğanın içinde kalmış saklı güzelliği görmüş olduk. İlçenin tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıma fırsatını bulmuş olduk’ Dediler. İncelemeleri ve Belediye Başkanı Ekrem Yavaş’ın anlattıklarını dikkatle takip ettiler. Belediye Başkanı Ekrem Yavaş’ın makamında Vali Yaman’a yeni yapılacak belediye binası ve hastane projeleri hakkında bilgiler verilirken Özellikle yeni yapılacak binalarda Sındırgı mimarisine uygun yapıların olacağına dikkat çekildi.

BİLGİ EVİNDE SANAT’A YER VERİLDİ

İlçede bulunan Bilgi evinde bilgisayarlarla gençler dersleri ile ilgili araştırmalarını ve okumak istedikleri kitapları okuyor. Aynı zamanda sanatsal faaliyetlerinde yürütüldüğü mekanda boyama işi ile taşlar değerlendirilerek süs eşyası olarak kullanıma sunuluyor. Taşlara işlenen resimler boyanıyor ve şekiller verilerek farklı zenginler katıyor. Görsel olarak ta dikkat çeken bu çalışmaların yanında Sındırgı’ya özel birebir resimler ve sanata dair çalışmalar sergileniyor.

GEZİDEN NOTLAR

** Vali Mustafa Yaman Ve Beraberindeki Heyet Şerif Paşa Camii ve Tarihi Askeri Kışlada incelemelerde bulundu.

** Eman Termal Otel Tesislerinde yenilikler göze çarptı. Doğanın içinde hem çocuklara hem de büyüklere sunulan hizmet çeşitliliği heyeti şaşırttı .Farklı ilçeler arasına Sındırgıyı da kattık ifadelerine neden oldu.

** Vali Yaman’ı Sındırgı ziyaretinde Vali Yardımcımız Nusret Şahin, İl Jandarma Komutanı J. Kurmay Kıdemli Albay Ömer Arık, İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Sağlık Müdürü Servet Kocaöz, Tarım Müdürü Zekeriya Erdurmuş eşlik etti.

** KERTİL FOTO ÜZERİNE Kertil Çam kolonyası ikram edilen heyete Sındırgı’ya ve doğadan elde edilen çiçeklerin kokusu hissettirildi. Derin bir nefes aldırdı.

KİTAP FOTO ÜZERİNE **Vali Yaman’a Halıların incelemesi sırasında hazırlanan kitabı gösteren Başkan Yavaş, Sındırgı Yağcıbedir halısı üzerine her çeşit bilgiye yer verilmiş. Halıların hangi özelliğe ve hangi anlamı taşıdığına dair ince detaylar sunulmuş. Bu kitapta halıcılık üzerine yok yok.’ Dedi.

**GEÇMİŞ FOTO ÜZERİNE Yöresel halı, kilim, dokumadan elde edilen ve gelin kızlara, damat adaylarının geçmiş dönemlerde sıkça kullandığı ürünler hem geçmişe götürdü hem de kültürün yaşatıldığının örnek olarak gösterildiği sunuma neden oldu.

ÖZEL HABER: KAMİL AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.