Balıkesir Merhaba Gazetesi

DOĞAYI KORUYALIM

DOĞAYI KORUYALIM
17 Şubat 2015 - 0:07

Genel

Ağaç bir ülkenin en önemli doğal zenginliklerinden. İnsanlara ve yaşadıkları çevreye büyük yararları vardır. Memleket ekonomisine katkıda bulunduğu gibi insanları toprak kayması, sel gibi doğal felaketlerden korur, iklim şartlarını düzenler. Albay Tayyar – Nuran Oğuz İlkokulu öğrencileri değerler eğitiminde işledikleri doğayı koruma konusundaki düşüncelerini bizlerle paylaştılar.

AYŞEN ÇAKIRÇAVUŞ: Doğamızı kirletirsek, her şeye zarar vermiş oluruz. Ağaçları kesersek çevremizin görüntüsünü bozmuş oluruz. Pikniğe gittiğimizde çöplerimizi yere ararsak hem doğamız zarar görür hem de ormanda yaşayan hayvanlar zarar görür.

ZEYNEP GENÇ: Ağaçlarımızın yapraklarını, dallarını koparmamalıyız. Ağaçlarımızı kesmemeliyiz. Doğamızı gelecek nesillere temiz bir şekilde bırakmak için temiz bakmalıyız.

ARDA EFE SARI: Fidan dikelim, kuraklığa dönmesin doğamız. Hep birlikte el ele fidan dikelim. Fidanlara asla zarar vermeyelim. Verenleri nazikçe uyaralım. Bu doğa sadece bizim doğamız değildir. Lütfen doğamıza zarar vermeyelim.

ESMA KAYA: Doğayı kirletmeyelim. Ağaçları kesmeyelim. Ağaçların yapraklarını kopartmayalım. Doğayı sevelim koruyalım. Doğayı önemseyelim. Ağaçları sevgiyle sulayalım. Çiçeklerin üzerine basmayalım. Arkadaşlarımızı uyaralım. Ağaçlar bizim geleceğimiz.

ANIL ONUR: Doğamızı kirletmeyelim. Çünkü doğa bizim geleceğimiz içinde önemli.

BERENSU ŞAHAN: Doğayı temiz tutalım, ağaçların dallarını kırmayalım. Çiçekleri koparmayalım. Onlara zarar vermeyelim. Ağaçlar çiçeklerde bir canlı. Yerlere çöp atmayalım. Çöplerimizi çöp kutusuna atalım. Çevreye ağaçlar dikelim, çiçekler ekelim.

ARDA AKKANAT:

ORMANLAR

Tohumlar fidana

Fidanlar ağaca

Ağaçlar ormana

Dönmeli yurdumda

Yuvadır kuşlara

Örtüdür toprağa

Can verir doğaya

Ormanlar yurdumda

Bir tek dal kırmadan

Ormansız kalmadan

Her insan bir fidan

YİĞİTALP SÜRGİT: İnsanlar çevreyi kirletmezse, dünya ne güzel olur ama dinler mi hiç, kaç defa söyleriz ama kim dinler. Hele hele gençler hiç dinlemez, Onlar hep çöpü yere atar. Gençlere hayret ediyorum, o kadar çöpü yere nasıl atıyorlar, onlara şaşırıyorum sadece küçükler dinliyor beni, hatta küçükler bile dinlemiyor, onlara çok şaşırıyorum.

MELİSA KOSAY: Ağaçları kesmeyelim. Doğamızı kirletmeyelim. Çöplerimizi çöp kutularına atalım. Ormanları kirletmeyelim.

Ormanları koruyalım

Resimleri boyayalım

Martılar gökyüzünde

Ağaç dalları yukarıda

Nehirler mas mavi.

BEYZANUR BAYRAK: Doğa çok önemlidir. Ağaçlar oksijen almamız için çok önemlidir. Tabiat organları da unutmayalım. Ben doğayı çok seviyorum. Onun için doğamızı tabiatımızı hep koruyalım. Ağaçlarımızı hiç kesmeyelim. Ormanlarımızı yakmayalım.

AHMET NECDET TAN: Doğayı temiz tutmalıyız. Yere çöp atmamalıyız. Doğayı korumalıyız çünkü doğadaki hayvanlar nefes alamaz. Anladınız mı çocuklar?

İREM ACAR: Doğamızı temiz tutalım. Ağaçlarımıza zarar vermeyelim. Doğamıza ağaçlarımıza zarar vermeyelim. Doğamıza ağaçlarımıza zarar verenleri uyaralım. Ağaçları kesmeyelim. Çevreye çöp atmamalıyız. Atanları da uyaralım. Ağaçları yakmayalım. Ağaçların yapraklarını koparmayalım. Çimenlerimize zarar vermeyelim. Piknik yaparken doğamıza karşı dikkatli olmaya özen gösterelim.

NAZ AKGÜL: Doğayı ve çevreyi özenli kullanalım. Çöpleri yere atmayalım. Çöpleri çöp kutusuna atalım.  Ve çevreyi kirletenleri uyaralım. Doğamızı kirleterek hayvanlara kıymayalım. Çiçekleri koparmayalım. Ağaçları kesmeyelim. Çiçekleri sulayalım. Ağaçların yapraklarını koparmayalım.

AHSEN DEMİR: Ağaçlar kesilmese, dünya tertemiz olsa, doğamızı temiz tutsak, ormanlarımızı korusak dünyamız ne güzel olur ve o zaman. Ağaçların yapraklarını koparmayalım, ağaçların dallarını koparmayalım.

MİKAİL BULUT: Doğamızı korumalıyız. Korumasak doğamız kirli olur. Kirli doğa insana oksijen vermez, ağaçlar kesilirse ağaçlar da insana oksijen vermez. Doğamızı temiz tutmalıyız.

KAAN ÇIVGIN: Doğayı koruyalım doğaya çöp atanları uyaralım. Doğayı kirletmeyelim her zaman doğaya karşı saygılı olalım. Her zaman doğayı koruyalım. Hep doğayı koruyalım onlar bizim geleceğimiz. Hem ağaçları keserseniz nerde oynayacağız. Hem kitaplarımızı defterlerimizi düzgün kullanalım. Hem o zaman ağaçlarımız kesilmez. Ağaçlar bizim geleceğimiz. Onları keserseniz nasıl nefes alırız?

HAZIRLAYAN: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.