Balıkesir Merhaba Gazetesi

DOKTORLAR ‘ ŞİDDET SON BULSUN’

DOKTORLAR ‘ ŞİDDET SON BULSUN’
18 Nisan 2015 - 0:15

Genel

Balıkesir Tabip Odası, Balıkesir Dişhekimleri Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası,  Türk Sağlık- Sen, Birlik ve Dayanışma Sendikası, Aile Hekimleri Derneği, Aile Sağlığı Elemanları Derneği, Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, Balıkesir Akademik Odalar Birliği ortak bir açıklama ile şiddetin son bulmasını ve konunun ciddiyetle üzerinde durularak şiddete son verilmesini istedi.
Tabip Odası Balıkesir şubesi, dün Devlet Hastanesi bahçesinde seslerini bir kez daha duyurmak için açıklama yaptı. Tabip Odası Başkanı Dr. Hüseyin Gündoğdu’nun okuduğu basın açıklamasında, doktorlar için şiddetin sona ermesi vurgusu yapıldı. Açıklamada ‘Dünya Tabipler Birliği Dr. Ersin Arslan’ın katledilmesini  gündeme aldı ve böyle kaldı. Dr. Melike Erdem Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) şikayet hattına yapılan başvuru üzerine savunması istenmiş, yöneticilerin sahip çıkmaması ve çalışma şartlarının  ağırlığı  nedeniyle 30 yaşında İstanbul Samatya Araştırma Hastanesinin 6. Katından atlayarak intihar etmiştir. ‘denildi.

ŞİDDET ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR!
Açıklamanın devamında üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın hunharca katledilişine de yer verildi. Benzer şiddet olayları her gün olmaya, basına yansımaya devam  etmekte. Değişik bölgelerde kadın cinayetleri artarak gündemini  korumakta. Çok yakın tarihte İstanbul Çağlayan Adliyesinde Cumhuriyet Savcısı M. Selim  Kiraz görevi başında rehin alınıp şehit edildi. Yine;  bir hafta önce Karabük’te Dr. Şenol Kadir Köstebekçi; acil müdahalede  bulunduğu hastanın ölmesi üzerine  polisin ve güvenlik görevlilerinin bulunduğu  ortamda sırtından bıçaklandı. Ne yazık ki ülkemizde yanlış ve popülist sağlık politikaları sonucunda , sağlık çalışanlarına şiddet uygulamak bir alışkanlığa dönüşmüş durumdadır.
Hükümetin ne sağlık çalışanlarına nede diğer kamu çalışanlarına sahip çıkmaması  nedeniyle çalışanlar her gün artan tacize, hakarete, mobbinge ve şiddete maruz  kalmaktadır.’ denildi ve Yaşanılan şiddet vakalarının dağılımında diğer meslek grupları ile kıyaslandığında  sağlıkta 16 kat artış olduğu belirtildi.

SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.