Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dokuzuncu sınıflar da erken tanışıp kaynaştı

Dokuzuncu sınıflar da erken tanışıp kaynaştı
12 Eylül 2014 - 0:12

Genel

Dokuzuncu sınıflar da erken tanışıp kaynaştı

Ana sınıfı ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri için uygulamaya konulan; erken ders başı yaparak uyum sağlamalarını amaçlayan çalışma, orta öğretim öğrencileri için de yapılıyor. Bu amaçla Balıkesir’de 9 orta öğretim okulunda uygulama dün başlatıldı.

02

 

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından UNICEF’in desteğiyle 9. sınıfa yeni başlayan öğrencilere yönelik olarak hazırlanan ve uygulanan “Ortaöğretime Uyum Programı” bu yıl da gerçekleştiriliyor. Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülmekte olan ‘Ortaöğretime Uyum Programı’nın verimli ve etkili bir şekilde uygulanabilmesi amacıyla Balıkesir’de de 9 lisede 9. sınıf öğrencileri ve velilerine yönelik çalışma yapıldı. Uygulama kapsamında Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi, Albay C. Tayyar-Nuran Oğuz Anadolu Lisesi, Adnan Menderes Anadolu Lisesi, Gaziosmanpaşa Anadolu Lisesi, Bahçelievler Anadolu Lisesi, Balıkesir Cumhuriyet Anadolu Lisesi, 100. Yıl Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mehmet Vehbi Bolak Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 9. sınıf öğrencileri ve velileri önceki gün uyum programına katıldılar.

 

NELER HEDEFLENDİ

Önceki gün başlayan uyguluma, bugün de devam edecek. Ortaöğretime yeni başlayan öğrencilerin gelişim özellikleri ve bu sınıf düzeyinde görülen okul terki ve devamsızlık gibi sorunları dikkate alarak geliştirilenuyum programı, ‘önleyici ve gelişimsel rehberlik yaklaşımı’ ile hazırlandı. 9. sınıfa başlayan öğrenciler ve velilerine yönelik geliştirilen program üç temel bileşen halinde. Bunlar: Öğrenci ve velilerin okul hakkında bilgilendirilmeleri, Uyumu kolaylaştıran becerilerin kazandırılması, Akademik ve mesleki gelişimin desteklenmesi.

 

ÇALIŞMA NELERİ KAPSIYOR

Söz konusu uyum çalışması; Okulun personeli ile tanışma, Okulu ve bölümlerini tanıma, Okulda verilen hizmetlere ilişkin bilgilenme, Yönetmelikler ve kurallara ilişkin bilgilendirme, Okulun çevresini tanıma, Arkadaş edinme, Etkili iletişim becerileri, Akran baskısı ve zorbalık ile baş etme, Stres ve kaygıyla baş etme, Etkin dinleme ve not tutma, Mesleklere ya da bölümlere ilişkin bilgilendirmeve meslek seçimi konularını kapsıyor.  HABER: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.