Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dolar zirve yaptı, borsa düştü

Dolar zirve yaptı, borsa düştü
27 Eylül 2014 - 0:12

Genel

dolar

 

Merkez Bankası’nın faizlerde değişiklik yapmamasına karşın, dolar/TL 4 Şubat’tan bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 2,2629’u gördü. Borsa günü son 5 ayın en düşüğü olan 74.590,70 puandan tamamladı.

TÜRKİYE Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklentiler doğrultusunda faizlerde değişiklik yapmamasına karşın, küresel piyasalarda doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında yükselişini devam ettirmesi ile dolar/TL 4 Şubat’tan bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 2,2629’u gördü. ABD’de dün beklentilerden iyi gelen makroekonomik veri serisi güçlü yeni konut satışları ile devam ederken, bugün dayanıklı mal siparişlerinin beklentilere yakın gerçekleşmesi ve ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin faiz artırımının piyasa tahminlerinden önce başlayabileceğine yönelik uyarıları doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında yükselişini devam ettirmesini sağladı.
Dolar endeksi 2010 Haziran’ından beri gördüğü en yüksek seviye olan 85,5’i görürken, dolar/yen paritesi 6 yılın zirvesi olan 110 sınırında, avro/ dolar paritesi ise yaklaşık 2 yılın en düşük seviyesinde işlem görüyor.Dolar gelişen ülke para birimleri karşısında da ortalama yüzde 0,7 yükselirken TL karşısındaki artışı yüzde 1’i aştı. Dolar/TL 4 Şubat’tan bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 2,2629’u görürken, avro/TL ise gün içinde en düşük 2,8547’yi gördükten sonra yurt içi piyasaların kapanışına yakın 2,8780 seviyelerinden işlem görüyor. Analistler, dolar/TL’nin 2,2588 direncinin üzerinde kalması durumunda sırasıyla 2,2650 ve 2,2880 seviyelerinin gündeme gelebileceğini belirterek, yarın açıklanacak ABD 2. çeyrek GSYH verisi ile gelecek haftaki yoğun veri akışının doların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.