Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dolmuşçu esnafını korkutmuşlar

Dolmuşçu esnafını korkutmuşlar
24 Aralık 2014 - 0:48

Genel

Taksi-dolmuşçu dertli

Yeni yolcu ücreti tarifesi taksi-dolmuşçu esnafına 90TL. karşılığında dağıtıldı. Esnaf bu uygulamaya, “Sorma ver parası!” diye tepki gösteriyor, ama bir çoğu uygulamayı dile getirmek istemiyor, sineye çekiyor.

Şehir merkezinde hizmet veren taksi-dolmuşların yolcu ücretlerine geçtiğimiz günlerde zam yapıldı. 1.50 TL. olan tarife belediye tarafından 1.80 TL. olarak belirlendi, ancak taksi dolmuşçular bozuk para sıkıntısı nedeniyle ücreti 1.75 TL. olarak uygulayıp, bu fiyata hizmet vermeye başladılar. Belediyenin belirlediği yeni tarifeler tüm taksi ve minibüs sahiplerine dağıtıldı ve karşılığında 90 lira alındı.

SORMA VER PARASI

Belediye’nin bu uygulaması ise taksi-dolmuşçuları kızdırdı. “Bir parça kağıt için bu paranın sorma ver parası olduğunu” söyleyen taksicilerin sıkıntılarını dinlemek için gittiğimiz Toplu Taşıma Merkezi’nde ummadığımız bir durumla karşılaştık.

Bir çok taksi sahibi, “Bizi belediyeyle düşman etmeyin nasılsa verdik. Giden para geri gelmez” gibi sözlerle sorularımıza yanıt vermediler.

SADECE BİR KİŞİ KONUŞTU

150 taksi esnafının içerisinden sadece Kazım Öncül isimli taksici, hem tarifeyi gösterip hem de fotoğrafının çekilmesine izin verdi. Kazım Öncül, yıllardır bu işi yaptığını söyleyerek, “Eskiden tarifeler için hiç para almazlardı veya beş on lira alırlardı; sembolik olarak… Bu parayı seve seve veririz, ancak bir parça kâğıda 90 lira; gerçekten çok fazla… Para kalay kazanılmıyor…” diye konuştu. HABER: KAMİL AKYÜREK

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.