Balıkesir Merhaba Gazetesi

Domates rekoltesi azaldı

Domates rekoltesi azaldı
01 Kasım 2014 - 0:01

Genel

Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, dometes üretiminde rekoltenin geçen yıla yüzde 33 oranında düşük gösterebileceğini söyledi.

2013 yılında yaz yağışlarının ve zaman zaman esen poyrazın ürün gelişiminde önemli etken olduğunu ve verimli sezon geçirdiklerini söyleyen Sami Sözat, 2014 yazında ise aynı durumun söz konusu olmadığını ve bu yüzden rekoltede yüksek oranda düşüş yaşandığını açıkladı.

Mildiyö hastalığının da ürünü olumsuz etkilediğini kaydeden Sözat, yaptığı açıklamada Balıkesir’de son 10 yılda en fazla rekoltenin 2005’te 66 bin dekarlık üretimle gerçekleştiğini kaydetti. Sözat, 2013’te 600 bin ton olarak gerçekleşen rekoltenin 400 bin tona gerileyeceğini tahmin ettiğini söyleyerek “Balıkesir’de domates ekim alanı, 2012’de 56 bin dekar iken, geçen yıl 65 bin dekarda yapıldı. Yaz poyrazı nedeniyle geçen yıl dekar başına 9 ton civarında domates üretildi ve verimli bir sezon yaşandı” dedi.
2014 yılında ekim alanının değişiklik göstermediğini belirten Sözat, “Ancak çiftçilerin beklediği poyraz pek görülmedi. Bunun yanısıra batı hastalıkların etkisiyle rekoltede üçte bir oranında kayıp öngörüyoruz”.

ISLAH ÇALIŞMALARI ETKİLİ

Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, özellikle sanayi tipi üretimlerde son yıllarda dekar başına verimlerin ciddi oranlarda arttığını belirterek, ıslah çalışmalarının etkisiyle dekardaki verimin bazı yerlerde 10 tonun üzerine çıktığını söyledi.

Üretimdeki azalma yüzünden bu yıl fiyatların yüksek kaldığını ifade eden Sözat, “Çiftçi biraz rahatladı. Kilogramı 36 kuruşa kadar çıktı. Normalde kilogramı 20 kuruşun altında kalıyordu” dedi. (AA)

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.