Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dostluk Nedir?

Dostluk Nedir?
Serap Tetik Acar
Serap Tetik Acar( seraptetikacar@gazetemerhaba.com )
79
05 Ekim 2019 - 8:14

Dostluk, bir bütün olmak, başka biriyle tamamlanmaktır. Sevmek, saygı duymak, hissettirmeden iyilik yapmak, varını yoğunu paylaşmaktır. En önemlisi de, kırmamak için kırılmaktır. Şimdiki dostluklara bakıyorum da pek bir özensiz, pek bir kıymetsiz. Eskiden dostluklar ölümsüzdü. Kişi bu dünyadan göçüp gitse bile onu sevmekten vazgeçmezdi dostları. Mezarını ziyaret eder, dualar okurlardı. Geride kalanlarıyla ilgilenirlerdi. Kardeşten öte olurlardı. Ahretlik lafını boşu boşuna söylememiş atalarımız.
İnternet kullanımı yaygınlaşalı kimse kimseyi aramaz, sormaz oldu. İnsanlar, arkadaşları ve dostları hakkında çok çabuk bilgi sahibi olabiliyorlar, bu da onları meraksız yapıyor. Neden arasın ki, her gün sosyal medyada görüyor ve haber alıyor. Eskiden telefon herkeste yoktu, bu da insanları ulaşılmaz kılıyordu. Ulaşamadığın birini yolda görsen ne yaparsın? Merhaba deyip geçer misin yanından? Hiç de değil, bir yerlerde oturup bir şeyler içersin, sohbete dalarsın. İşte sosyal medya farkı.
Emojiler çıktı çıkalı, mimik kalmadı. Tebessüm, gülen gözlerle bakmak, şaşkınlık ifadesi yerini umursamaz tavırlara, dostum lafı yerini kanka, panpa laflarına bıraktı. Peki ya vefaya ne oldu derseniz, vefa İstanbul’da bir semt adı olarak kaldı. Ama ben hatırlıyorum. Unutmaya ve unutturmaya niyetim yok.
Vefa; sevgiyi sürdürmek anlamına gelir. Bu vefa hangi ilişkilerde önemlidir diye sorarsanız, doğrusu ben bütün ilişkilerde olması gerektiğini düşünüyorum. Karı-koca da olsa, arkadaş da olsa, dost da olsa vefayı yitirmemeli bir ilişki. Vefa konusunda sence neler yapılmalıdır derseniz, şunları söyleyebilirim; önemli günlerde aramak, yolda görünce selamlaşmak, ziyaret etmek veya misafir etmek, karşılıksız hediyeler, güzel sözler, gülen gözler, hoş bir tebessüm ve tabi ki de saygı-sevgi.
Dostluk vefayı kaybetti. Ve bunun asıl sorumlusu, menfaat. İş hayatını düşünelim; sen herkesi tanırsın, herkes seni tanır. Odana gelip gidenler, şunu nasıl yapabilirim diyenler vs. Emekli olunur. Kimse merak edip aramaz. Öldün mü, kaldın mı diye soran olmaz. İş menfaatinin bittiğinin en açık kanıtını izah ettim sizlere. Dahası dostluğu bitiren tek şey menfaat de değil. Dostluk saygıyı da kaybetti. Dostum diyen kişilerin hitaplarına şahit oluyorum bazen. Onur kırıcı kelimelerle hitap ediyorlar birbirlerine. Bundan zerre rahatsız olmadan hem de. Peki, bu konudaki sıkıntım ne? Açıklayayım. Fazla kırılganmışım. Oysaki kimse bilmiyor kırılmanın, dostluğu kurtaran bir şey olduğunu. Çünkü sen kırılmazsan karşındaki umarsızca devam eder hakaretlerine. Saygısını yitirmiş olan dostluk, kaybeder değerini ve bir daha o değeri elde edemez. Bunun adı da dostluk olmaz zaten.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.