Balıkesir Merhaba Gazetesi

DULAVRAT OTU

DULAVRAT OTU
Prof. Dr. Fatih Satıl( fsatil@gmail.com )
14 Ekim 2019 - 8:01

Başlığı okuyunca, “bu ne biçim bitki adı” dediğinizi duyar gibiyim. Elbette “Her kadın bir çiçektir”, yoksa yanlış anlaşılmasın bu konuda kadın erkek ayrımı yapmak niyetinde değilim, tabiki dul kadın olduğu gibi dul erkek te olacaktır. Ancak bitkilere verilen bu isimlerin halk kültüründe mutlaka bir anlamı ve bir hikayesinin olduğunu da unutmamak gerekir. Biz buna ETNOBOTANİK KÜLTÜR diyoruz. Bu isim ile ilgili olarak bazı kaynaklarda, “dul kalan kadınlar her işlerini kendileri yaptıklarından ve hayattaki zorluklara karşı tek başına dimdik ayakta durmaya çalıştıklarından dolayı bitkiye de bu isim verilmiş” diye yorumlar vardır. Çünkü bu bitki, oldukça dayanıklı bir bitkidir, öyle ki, birçok bitkinin yaşayamadığı soğuk ve kötü hava koşullarında bile hayatta kalabilmektedir. Bununla birlikte halk ağzında bu otun, hepsi birbirinden manidar başka adları da vardır; dulkarı gömleği, hanım yaması, pıtrak gibi.

Bilimsel adı “Arctium lappa” olan dulavrat otu, çok eski zamanlardan beri bilinen ve hem doğu hem de batı kültürlerinde alternatif tıpta kullanılan bir bitkidir.
Dulavratotunun insanlar üzerindeki etkisini araştıran klinik çalışmalar pek olmamasına rağmen hayvan çalışmaları ve in vitro çalışmalar (yapay ortamda yapılan çalışmalar) mevcuttur. Yapılan bu çalışmalara göre dulavratotu kökünün antibakteriyel (bakteri öldürücü), antifungal (mantara karşı etkili), antineoplastik (kanserojen hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını durdurucu), antioksidan (toksinlerden arındırıcı), antiretroviral (virüslere karşı etkili), antienflamatuar (iltihap karşıtı), hepatoprotektif (karaciğeri koruyucu) özellikleri olduğu görülmüştür.

Dulavrat otunun daha çok kök ve tohumları nadiren de yaprakları halk arasında tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. Tadı enginara benzeyen bitki kökünün besin değeri yüksek olduğu için sağlıklı yaşam diyetlerinde de adına sıkça rastlanır.

Dulavrat otunun yapraklarının lapası, halk arasında harici olarak egzama, sedef, sivilce ve ciltteki yaraların iyileştirilmesinde kullanılır. Dulavrat otu ayrıca cilt derisinin elastikiyetini korumasını sağlıyor, botoks etkisi yaparak cildi güzelleştiriyor ve selülitleri yok ediyor.

Dulavrat otunu kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Oradan buradan duyup aktardan alınıp kullanılabilecek bir bitki değildir. Özellikle hamile ve emzirme dönemlerindeki kadınların kullanması tavsiye edilmez. Ayrıca papatyagiller familyasındaki diğer bitkilere alerjisi olanlar tüketmemelidir. Kanı sulandırdığı için bu özelliğe sahip diğer bitkilerle birlikte kullanılmaması gerekir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.