Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dün müzeler ücretsizdi

Dün müzeler ücretsizdi
19 Mayıs 2015 - 9:53

Genel

Müzeler Haftası kutlanıyor. Dün Zağnospaşa camisi karşısındaki alanda sergi açıldı, halk oyunları gösterisi yapıldı; çocuklar temsili arkeolojik kazı yaptı.

18-24 Mayıs Müzeler Haftası kutlanıyor. Hafta dolayısı ile dün Ülke genelinde müzelere girişler ücretsizdi. Kutlamalar kapsamında Balıkesir’de Zağnospaşa camisi karşısındaki alanda restorasyon çalışmaları ile ilgili bir fotoğraf sergisi açıldı, turizm ve arkeoloji konulu broşürler dağıtıldı, halk oyunları gösterisi yapıldı, çocuklara kartondan yapılmış Roma dönemi maskları dağıtıldı.

Çocuklar için temsili bir kazı alanı oluşturuldu, çocuklar burada kumun içine gömülmüş pişmiş topraktan yapılmış kapların parçalarını bulup birleştirmeye çalışarak ilk arkeologluk deneyimlerini yaşadılar.

MÜZEYE ROMALI MÜDÜR

Etkinlik alanına konulan kartondan yapılmış başsız Romalı kadın heykeli hatıra fotoğrafı standı büyük ilgi gördü. Kuvayi Milliye Müzesi Müdürü Funda Ünal da, standa fotoğraf çektirince “Müzeye Romalı müdür atandı” esprileri yapıldı.

Romalı karakterlerin bulunduğu diğer hatıra fotoğrafı standında da müze çalışanları ve vatandaşlar da, fotoğraf çektirdi.

cemilyurtman

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.