Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dünya Etkilendi! Elbette ki Bizde Etkilendik Ancak Bu Süreç “Ülkemizin İmkan Ve Gücünün Hikayesidir”

14 Mart 2022 - 13:45

Dünya Etkilendi! Elbette ki Bizde Etkilendik Ancak Bu Süreç “Ülkemizin İmkan Ve Gücünün Hikayesidir”

 

Balıkesir AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, Türkiye’nin imkân ve gücüne işaret etti. Tüm dünya etkilendi diyen Ekrem Başaran, biz etkilenmedik diyemeyiz ancak, “Çarşı herşeye karşı anlayışını benimseyenler var. İşte onlar; çıkarsınlar beyaz önlüklerini giysinler siyasetin gömleğini” dedi.

Balıkesir AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran ekonomide yaşanan zorluklardan tutun AK Parti olarak bugüne dek verilen ve verilecek  olan hizmetlere değindi. Balıkesir’de teşkilat çalışmalarına ilişkin çarpıcı ve önemli bilgiler verdi.Şehrimiz için bir müjdelerimiz var diyerek sağlıkta elde edilen ve edilecek Balıkesir kazanımlarına dikkat çekti.

 

“Olumluları Bile Olumsuz Göstermeye Çalışan Bir Grup Var…”

 

Hükumetin sağlık çalışanlarına dönük çalışmalarına ve gayretlerine dikkat çeken Başkan Başaran, “Hekimlerle ilgili bir grupta var ki; başında kimlerin olduğu da belli. Çarşı her şeye karşı prensibi ile yaklaşıyorlar. Varları yok göstermeye çalışan, bütün imkanları, yapılan olumlu işleri yok göstermeye çalışan, aslında siyasetin tam göbeğinde olan ama, sanki siyaset dışıymış gibi. Çalışanlarının ,emekçilerinin haklarını savunuyormuş gibi yapan. Ama aslında siyaset yapan birlikler var. Bunlar çok istiyorlarsa çıkarsınlar beyaz önlüklerini giysinler siyaset gömleklerini ve çıksınlar karşımıza. Çalışan insanların morallerini bozup, bu konuyu günlük siyasi bir malzeme haline getirmesinler. Biz onurlu bir meslek sahibiyiz. Onursuz hareketleri de kınıyoruz. Bunun taraflarını da insaflı olmaya davet ediyoruz.”

 

Çözüm Toplantıları

 

AK Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran AK Parti tarafından düzenlenen ve koordinasyonu sağlanan toplantılarla vatandaşa en iyi hizmeti sunabilmek için bilgi paylaşımlarının ve planlamaların yapıldığını söyledi. Yakın zamanda düzenlenen İl Başkanları toplantısı ile ilgili bilgiler verdi. Başaran, “İl Başkanları toplantımız aylık ortalama bir ya da 40 güne uzayan bir periyotta gerçekleşiyor. Bu üç aşamalı bir toplantı. İlki Marmara Bölge il başkanları, ikincisi 81 il başkanları ve bunlar, teşkilat başkanlarının riyasetinde yapılan toplantılar. Üçüncüsü de genişletilmiş İl Başkanları toplantımız. Buna da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başkanlık ediyor. Bakanlardan yada bakan yardımcılarından temsilcilerde burada oluyor ve sorunlara, sıkıntılara çözüm noktasında da birebir Toplantılar Olmuş Oluyor ”Dedi.

 

 

“Önümüz Ramazan Herşey Planlandı”

 

Düzenlenen ilk toplantının teşkilat esaslı gerçekleştirildiğini belirten Ekrem Başaran, her İl’in tek tek değerlendirildiğini belirtti. Burada üye çalışmaları, hane ziyaretleri, STK faaliyetleri ve sahanın nabzının Ankara’ya aktarımın sağlandığını açıkladı. Teşkilat esaslı çalışma kapsamında yaklaşan Ramazan ayının da ele alındığını belirterek önceden tüm planlamaların yapıldığını ifade etti. Öte yandan İl Başkanları toplantısında geçmişin muhasebesinin yapıldığının altını çizen Başkan Başaran, “Önümüzdeki 2-3 ay içerisinde yapılacak çalışmalar gündeme getiriliyor. Bu bir nevi planlama hatırlatma ve motivasyon toplantısı. Şimdi nasipse, 16 Mart’ta tekrarı var.”

 

“Ramazan 30 Gün Biz 100 Gün Gibi Çalışacağız”

 

AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, “Dediğim gibi Ramazan ayı gündemdeydi ve teşkilatlarımızın Ramazanda yapacağı faaliyetler söz konusu. Henüz Ramazan ayına iki ay kala çalışmalarımız planlanmış oldu. Burada Erkan Başkanımızın bir sözü var.( AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir) Ramazan 30 gün. Ama siz, 100 gün gibi planlayacaksınız, yaşayacaksınız diye. İftarı, sahuru, yardımları ile bunları 100 gün şeklinde planlayacaksınız diye ”şeklinde konuştu. Başaran, Ramazan ayına ilişkin hazırlıkların yapıldığını ifade etti.

 

Ana Kademe, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Boş Durmuyor

 

Öte yandan teşkilat çalışmalarının üç ana başlıkta planlandığını belirten AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran bu konuda, Yeni üye çalışmaları, Gençlik Kolları, Kadın Kolları, Ana Kademelerimizin burada çalışmalarının olduğunu söyledi. Başaran, İlk defa oy kullanacak seçmene yönelik çalışmalar, Mahalle, sandık bazında tespitlerin yapılması, ve bir diğer çalışma olan mevcut üyelere dönük etkin bir çalışma sistemi yürütüldüğünü ifade etti. Burada da üyelerin aranması hal hatır sormanın yanında, 18 Haziran 2023 teki seçime kadarki süreçte faal görev almaları için görüşmeler ve tek tek arayıp sandık veya mahallelerinde çalışma gibi üyelerden destekler alındığını belirtti.

 

 

AK Parti’ye Olan Teveccüh Farklı

 

Balıkesir ile ilgili değerlendirmemiz şu; Üyelerimizle ilgili çalışmalarımızda, Balıkesir olarak başarılı bir konumdayız. Genel manada ülke genelinde üye olarak artış, Balıkesir’e de paralel olarak yansıyor. Bu bizim teşkilatımızın diriliği, halkımızın AK Partiye olan teveccühü ile ilgili bir konu. Bu noktada bir sıkıntımız yok. Tabi ki istifa eden üyelerimizde oluyor. Bu duruma üyemizi arayıp niye istifa ettiniz? Yaşanan sıkıntı yerel kaynaklı mı, genel politikalar mı? Tespitlerini yapıp bizde Ankara’ya aktarıyoruz. Bu şekilde bir politikanın belirlenmesi ve yerelde bir sıkıntıysa yereldeki sıkıntının giderilmesi açısından bu tespit, bilgiler ve veriler kullanılıyor. Ancak çoğu geri dönüyor”

 

“Üye Olamayanların Gönül Üyeliği Var”

 

AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran üyelik çalışmaları ve yaşanabilen istifa olaylarına ilişkinde net yanıtlar verdi. Başaran bu noktada üyeleri tek tek aranmalarının geri dönüşlerinin de olumlu sonuçlarını aldıklarını söyledi. Özellikle yaşanabilen istifalarla ilgili, İlçe veya mahalle bazında iki üyenin birbiri ile tartışmasıyla yada genel manada o şahıs üzerindeki etkileri kaynaklı yaşanan istifalar olursa bunu; E Devlet’ten çok basit istifa olabilir. Bu İstifayı görünce biz arıyoruz. Teşkilat arası sıkıntıysa bu hemen çözüyoruz. Genel siyasetle ilgiliyse hadisenin tüm yönüyle aktarımını yapıp geri dönüşünü sağlıyoruz. Balıkesir’de bu şekildeki istifalardan yüzde 25 geri kazanım elde ediyoruz. Birde şu var; istifa edenler memnuniyetsizlik dolayısı ile değil. Devlet Kadrolarına girmesiyle birlikte herhangi bir siyasi partiye üye olmama şartı da olduğu için olabiliyor. Onlar için yapabilecek bir şey yok ancak gönüllü olarak devamlılık sağlıyor onlar. Gönül üyeliği var onlarında. Biz sorunları genel merkezimize hep iletiyor ve gideriyoruz.”

 

Dünya’nın Etkilendiği Pandemiden Elbette ki Bizde Etkilendik

 

“Dünya zor bir zamandan geçiyor. Maddi veya mecazi etkilenme oluyor. Pandemi sadece sağlığımızı değil, ticari, sosyal hayatımızı, meslekleri ve yapış şekillerimizi adeta etkiledi. Her ülkenin etkilendiği gibi bizim ülkemizde tabi ki bu durumdan heryönü ile etkilendi. Burada tespitin çok iyi yapılması lazım. Bu Dünya’yı etkiledi ve ülkemizde de sıkıntılar yaşandı. İşyerlerimiz kapandı. Ancak ne yapıldı işçilerinizi çıkarmayın denerek yardım yapıldı. İşyerleri kiraları için destekler verildi. Üretim sistemimiz etkilenmedi diyebiliriz ki ihracat ve benzeri rakamlar ortada. Etkilenmedik demiyoruz ancak bu durumdan herkes etkilendi diyoruz.”

 

Çok Ciddi Bir Sınav Verildi

 

“Cumhurbaşkanımızın demeçlerinde de şunu görüyoruz. İnsanımızın bu durumdan en az etkilenmesi için ne gerekiyorsa yapmak. Bu maddi veya manevi her konuda. İnsanımıza pandeminin en az etkileri adına gereken herşeyi yapabilmek ve bunu sağlamak. Burada tabi ki pandeminin meslek grupları içerisinde dükkânı kapanıp işsiz kalanlar olduğu gibi, sağlık camiası da bundan en çok etkilenen grup oldu. Cansiperane bir şekilde çalıştık. Bizimde hastane ziyaretlerimiz oldu. Ben iki kez covid oldum. Annem babam covıd geçirdi. Bu süreçte amcamı, dayımı, teyzemi kaybettim. Bu dönemde ben işimi yapmayayım biraz geride durayım demeyen tek sektör sağlık sektörü oldu. Neticede bu dönemde işimi yapmıyorum diyemeyen tek sektör de sağlık sektörü. Türkiye bu konuda ciddi bir sınav verdi”

 

Hastanelerimiz ve Hekimlerimiz Önemli Unsurlardı

 

“AK Parti iktidarının da bu dönemden önce pekçok eleştiriyi göğüsleyerek, yapmış olduğu Büyükşehir Hastaneleri, irili ufaklı tüm hastaneler, Aile Hekimliği merkezlerine kadar tüm hizmetlerin önemini de görmüş olduk. Tüm birimlerdeki hekim, sağlık teknisyeni, röntgen, temizlik elemanları, sekreterlerin vb..sayılarının çok ciddi oranda arttırılmış olması, bu verilen sınavın en az hasarla atlatılabilmesinin etkenlerinden oldu. Buradaki amaç insana en iyi hizmetti. Pandemi döneminde zorluklar yaşadık tabi ki ancak bizim Şehir Hastanemize baktığımızda özel hastane kalitelerini ve 5 yıldızlı otel kalite şartları ile hizmet verdiler. Tabi ki burada bina, yatak, edevat ile değil buralarda çalışan hekimlerimiz, sağlık çalışanlarımızda önemli bir unsurdu.”

 

İstifa Ederek Giden Doktorlara İlişkin Açıklama

 

AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran ,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, son günlerde devlet ve şehir hastanelerinde görevli doktorların istifa ederek ya özele ya da yurt dışına geçtikleri yönündeki haberler hakkında yaptığı açıklamada bu söylemlere ilişkin "Açık konuşuyorum; varsın gidiyorlarsa gitsinler, bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz" sözlerine ilişkinde bir açıklama getirdi.

 

Büyük Bir İmkan Ve Gücün Hikayesi

 

Başaran,“ Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanımızın söylemi ile darılan yada sitemkar olanlarda olmuş olabilir. Bu konuya şöyle bir açıklık getireyim; Kendimden örnek vereyim. Diş Hekimliği Fakültesinde okudum. Doktorlarımızda Tıp Fakültesinde okuyor. Bu iki birimdeki Üniversite öğrencilerinin yetiştirilmesinin maliyeti, Devlete en yüksek maliyeti olan okullarımız. Devletimiz bu konuda hiç ayırt etmeden en az masrafından en çoğuna ayırt etmeden, tüm imkânlarını seferber ediyor. Burs imkanları olsun, öğrenim harçlarının kaldırılması, öğrenim ortamlarının kaliteli olması ile herşey. Benim oğlum İstanbul Üniversitesi Diş Fakültesinde okuyor. İlk gittiği sene İstanbul depremi oldu. Devletimiz binayı yıktı. Düşünün iki senede yeni bir bina yapıldı ve şuan 3’üncü senenin ortasındalar. Yeni binada hizmete girmeye başladı. Bu çok büyük bir imkan ve aynı zamanda bir gücün ifadesi. Aynı zamanda buradaki öğretim görevlilerimize de verilen kıymetin bir ifadesi.”

 

“Devletimiz Hekimlik İçin Her Türlü Kolaylığı Sağlıyor”

 

“Hekimlik için mezun olmakla iş tabi ki bitmiyor. Mezun olduklarında yeni bir iş kolu, yeni bir işe başlayabilmek için pekçok merhaleden geçiyorlar. Hekimlerimiz hemen ilgili sağlık birimlerine atanıyorlar. Kendileri uzmanlığı tercih ederlerse, uzmanlık noktasında yine eğitim almaları için, oradaki ihtisaslarını tamamlamaları için Devlet her türlü kolaylığı sağlıyor. Onların maaşlarını da Devletimiz olabildiğince tatminkar tutmaya çalışıyor. Tabi ki herşey bizim imkanlarımız dahilinde.”

 

“Hekimlerimiz İçin Ne Yapabilirsek Yapacağız Dendi”

 

“Bir pandemi dönemi yaşadık. Tüm sağlık çalışanlarımız, Doktorlarımız, Hekimlerimiz gayretkâr çalıştı ama bir tarafı da var ki onu da görelim. Devletimiz, maddi olarak imkanların üzerinde bir destek verdi. Artık imkânları, daha tedbir ve temkinli ve hassas dağıtmalıyız yaklaşımı benimsendi. Yaklaşık 5bin liralık bir maaş artışı gündeme getirildi sonra diğer sağlık çalışanlarında talebiyle bu talep geri çekildi. Bu bazı kesimler tarafından verilen geri alınmış gibi yansıtıldı. Provake edildi. Bu noktada da Cumhurbaşkanımıza ve bizim İl Başkanları toplantımızda da dile getirildi bu konu. Hekimlerimizin, sağlık çalışanlarımızın maaşlarının iyileştirilmesi, arttırılması yönünde. Orada da ‘Cumhurbaşkanımız sonuna kadar en iyisini hak ediyorlar maksimum manada ne yapabileceksek yapacağız’ diyerek, olumlu ve çok güzel bir değerlendirme yaptı.”

 

“Sağlık Camiamıza Müjdeli Haberler Gelecek”

 

“Farklı kesimlerden hükumet bir şey yapmıyor veya AK Parti doktorlara karşıymış gibi ve hatta maksadını aşan ifadelerle Cumhurbaşkanımıza bu konu tekrar dile getirilmiş. Cumhurbaşkanımızda orada, Biz herşeyimizle bu işin arkasındayken…Bu şekilde davranılması sanki iş sadece paradan ibaretmiş gibi yaklaşılması sitemkar ifadelere de yansıdı. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere ilan edildiğinde görülecektir müjdeli haberler sağlık camiamıza gelecektir.”

 

Dünya’daki Salgın Görüntülerini Unutmayalım!

 

“Salgının başında maske konusu dile getirildi. Almanya Çin’den satın almış olduğu maskeleri uçağın yakıt ihmalini fırsat bilip gasp etti. Süreci hatırlayın. O sırada Türkiye’de maske ile ilgili bütün imkân belediyelerimizin, meslek liselerimizin imkânları ile de üretime geçildi. İlk başta bu işin fırsatçıları da oldu ancak ilk birkaç ay içindeydi. Dünya’daki görüntüleri hatırlayın. Dünya’da sağlık sisteminin çöktüğü, vefat edenlerin hastane bahçelerinde, koridorlarda ki görüntülerini unutmayalım. İngiltere’de yaşlı evlerinde 30 gün sonra bulunan yaşlıları unutmayalım. İlk aylarda yaşanan ufak tefek sıkıntıları sanki bütüne şamil edecek şekilde tekrar tekrar dile getirmeyi haksızlık olarak görüyorum.”

 

Cansiperhane Çalışıldı Her Türlü İmkan Seferber Edildi

 

“Türkiye ne maske konusunda nede sağlık hizmetleri konusunda hiçbir zaman vatandaşını mağdur etmemiştir. Gereken her türlü tedbiri de ne pahasına olursa olsun alınmıştır. Belediyeler maske dağıtmıştır. Türkiye Cumhuriyetinin bütün birimleri vatandaşın neye ihtiyacı varsa onda birleşmiş ve kamu idarecileri o ihtiyacın giderilmesi için cansiperhane her türlü imkanla çalışmıştır. Hastanelerin her türlü ihtiyaçları yerine getirilmeye çalışıldı ve hala getirilmeye çalışılıyor. Balıkesir’e yeni kazandırılan ekip ve ekipmanlarla ilgili bir tanıtım gerçekleştireceğiz. Her türlü imkan vatandaşımızın hizmetine sunulmaya çalışılıyor.”

 

“Hekimlerimizi Yalnız Bırakmayacağız Dendi”

 

“Doktorlarımız ve özellikle cerrahi branşlarda yanlış uygulamalarda bu işin ucu kaçmaya başladı ve bu işten nemalanmaya başlayanlar ortaya çıkmaya başladı. Ortaklık veya kişiler bazında olsun. Burada sıkıntı varsa cezai yaptırım veya tazminat söz konusuysa Adalet Bakanımız hekimlerimizi yalnız bırakmayacağız diye bir açıklama yaptı. Hekimlerimizi yalnız bırakmayacağız gerekirse tazminatları biz ödeyeceğiz diye. Sağlık Bakanımız uzmanlarımızla ilgili bir çalıştay da dile getirdi. Hâkimlerimiz gibi hekimlerimizde yasal olarak koruma kalkanı altına alınmalı diye. Biz hükumet olarak, hekimlerimizin, sağlık çalışanlarımızın her türlü hakkına duyarlı çalışıyoruz”

 

“Olumluları Bile Olumsuz Göstermeye Çalışan Bir Grup Var…”

 

Hükumetin sağlık çalışanlarına dönük çalışmalarına ve gayretlerine dikkat çeken Başkan Başaran, “Hekimlerle ilgili bir grupta var ki ;başında kimlerin olduğu da belli. Çarşı her şeye karşı prensibi ile yaklaşıyorlar. Varları yok göstermeye çalışan, bütün imkanları, yapılan olumlu işleri yok göstermeye çalışan, aslında siyasetin tam göbeğinde olan ama, sanki siyaset dışıymış gibi. Çalışanlarının ,emekçilerinin haklarını savunuyormuş gibi yapan. Ama aslında siyaset yapan birlikler var. Bunlar çok istiyorlarsa çıkarsınlar beyaz önlüklerini giysinler siyaset gömleklerini ve çıksınlar karşımıza. Çalışan insanların morallerini bozup bu konuyu günlük siyasi bir malzeme haline getirmesinler. Biz onurlu bir meslek sahibiyiz. Onursuz hareketleri de kınıyoruz. Bunun taraflarını da insaflı olmaya davet ediyoruz.”

 

“Yücel Başkanımızın Balıkesir İçin Dediği,

Bizimde Ülkemiz için Gördüğümüz Bir 18 Sene Var Şiir Gibi Yönetildi”

 

“Biz AK Parti olarak 2002’de yüzde 34-36 oy oranı ile tek başına iktidar olduk bu memlekette.2001 ve 2002 yıllarının siyasi, ekonomik, sosyal şartlarını yaşı müsait olan herkes hatırlıyordur. Çok net. İmkanlar geliştikçe rahata erdikçe geçmişteki sıkıntıları unutuyoruz buda insani bir durumdur ancak unutuyoruz malesef.2002’de hastanelere gittiğimizde neyle karşılaşıyorduk? Bankalara gittiğimizde neyle karşılaşıyorduk? Devlet dairelerine, okullarda öğretmen, öğrencilerimiz hangi şartlarda eğitim alıyorlardı? Biz bunları unutmuş değiliz. İşin özü şu; Biz 18 sene, pandemiye kadar bu ülkeyi şiir gibi yönettik. Balıkesir içinde Yücel başkanımız derya hani şiir gibi…Pek çok sıkıntıyı giderdik ve bertaraf ettik. Bugün ekonomi esaslı sıkıntılar var mı elbette var. Bütün Dünya’da var. Petrol birşekilde herşeye müdahil olan ve maliyetleri arttıran bir etken.38 dolardan 136 dolara çıkmış bir petrol varil fiyatı varsa, kömür fiyatı olarak, gıda hammadde ve emtia fiyatları olarak herşey döviz dolar bazında ikiye beşe katladığı bir dönemde bizim bütün Dünya ile herşeyle entegre olmuşken etkilenmememiz mümkün değil. Sıkıntı yok dersek gerçeklere gözümüzü kapamış oluruz.Buda bizim yapmayacağımız bir şey.2002’de devraldığımız Türkiye bugünün Türkiye’sinden çok daha kötüyse ve biz bunu iyi şartlara getirdiysek, iyileştirdiysek Dünyadaki pandeminin etkilerinin de azalmasıyla bugünün sıkıntılı şartlarını çok daha iyi hale getirme noktasında çok çok tecrübeli bir ekip ve kadromuz var.”

 

“AK Parti Olarak Biz Netiz ! Bu İşi Gayet Güzel Yaptık Yapacağız”

 

Üretim odaklı çalışmalara vurgu yapan Başkan Başaran, “Şuan 6’lı masa deniliyor.6 artı bir deniliyor. Farklı denklemler kuran bir siyaset anlayışı var karşımızda. Biz netiz. Biz bu işi gayet güzel yaptık ve bundan sonrada gayet güzel bir şekilde yapacağız. Şartlar elimizi zorlaştıracak belki ama, bizde daha çok çalışacağız. Yurt içinde üretimi biraz daha arttıracağız ki yeni ekonomik modelimiz budur. Üretmek üretmek üretmek…Daha çok gelir ve bu geliri vatandaşlarımıza yaymak” Buğdayın tonu bin dolar oldu. Türkiye’deki üretilen buğdayda bin dolar. Amerika da üretilen buğdayda bin dolar. Ülkemizde üretildi diye kimse bunu 500 dolardan satmayacak. Neticede önemli olan bunun ülkemizde üretilip olabildiği kadar yurtdışına ihtiyaç duyduğumuz noktalardaki sıkıntı veya bağlılıkları gidermek. Kendi içimizde kendimize yeter hatta daha fazlasını yapıp yurtdışına satar hale gelmek. Şuan ekonomik modelimiz ve idari sistemimizde üretime odaklı. İhtiyaç odaklı hamleler yapılıyor, yapılacak. Ekonomide rahatlamalar olacak ”şeklinde konuştu. Nursima Akyürek’in Haberi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deprecated: 3.1.0 versionundan beri WP_Query çağrıldığı parametre ile geçerliliğini yitirmiş! caller_get_posts artık kullanılmıyor, yerine ignore_sticky_posts kullanın. in /home/merhaba/public_html/wp-includes/functions.php on line 5495

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.