Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dünya Süt Günü’nde ödüllerini aldılar

Dünya Süt Günü’nde ödüllerini aldılar
22 Mayıs 2015 - 10:28

Genel

HAYKOOP’un düzenlediği süt konulu kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri dağıtıldı. Törende süt tüketimi ve üretiminin arması gerektiğine vurgu yapıldı.

Balıkesir Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAYKOOP) tarafından ilköğretim öğrencileri arasında açılan sütün hayatımızdaki yerini anlatan resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri

21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısı ile düzenlenen etkinlikte dağıtıldı.

Salih Tozan Kültür-Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte yapılan konuşmalarla sütün insan sağlığı ve Ülke ekonomisi bakımından önemine, dolayısıyla süt tüketiminin ve üretiminin artmasının önemine dikkat çekildi.

HAYKOOP Başkanı Faruk Özen, konuşmasında süt tüketiminin artması gerektiğini savunurken; Okul Sütü projesinin süt üretimini desteklediğini belirterek Hükümete ve “Milli içkimiz ayran” sözü için de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti. Özen, bu projenin ve sözün süt tüketimini desteklediğini vurguladı. Özen, köylere süt soğutma tankları dağıtan Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur’a da teşekkür etti.

 “68 OKULDA SÜT DAĞITILIYOR”

Vali Mustafa Yaman, konuşmasında, Ülkemizde süt tüketiminin düşük olduğunu belirterek, her yaş grubu için çok önemli olan sütün tüketiminin artması gerektiğini savundu. Vali Yaman, Balıkesir’de 68 okulda Okul Sütü projesinin uygulanmakta olduğunu açıkladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur da konuşmasında süt tüketiminin artması gerektiğini savundu. Uğur, kendisinin de hem tüketici hem de süt üreticisi olduğunu belirterek, hükümetlerinin uyguladığı politikalarla 12 yılda süt üretiminin yüzde 100 artış gösterdiğini söyledi.

“MİLLİ İÇKİMİZ AYRAN”

HAYKOOP Başkanı Özen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Milli içkimiz ayrandır” sözünü de hatırlatarak, “Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın böyle bir cümle kurması süt üreticileri için büyük bir destek oldu” dedi.

Özen, süt üreticilerinin en büyük rakibinin gazlı içecek üreticileri olduğuna dikkat çekerek, “ABD’de kolalı içecek tüketimi son yıllarda kişi başına 174 litreden138 litreye düşerken, Ülkemizde ise kişi başına düşen kolalı içecek tüketimi 45 litreye yükseldi” dedi. Özen, bu durumun tersine çevrilmesi süt tüketimin mutlaka artırılması gerektiğini savundu; düğünlerde, etkinliklerde gazlı, kolalı içecekler yerine ayran, süt, yoğurt ikramının artırılması çağrısında bulundu. Törende resim ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere tablet, laptop, bisiklet gibi ödülleri, Vali  Mustafa Yaman, BB Başkanı Edip Uğur, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Kepsut ve Bigadiç Belediye Başkanı yardımcıları tarafından sunuldu. CEMİL YURTMAN

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.