Balıkesir Merhaba Gazetesi

DÜNYA’DA TEK TKDK’DEN RET

DÜNYA’DA TEK TKDK’DEN RET
03 Kasım 2014 - 0:18

Genel

Dünyada örneği olmayan Hamzacık Köyü’ndeki doğal kızılcıklar için Muhtar Mustafa Bey müracatta bulundu ancak TKDK ‘Tarım Ürünleri Listesi’ne almaya bile tenezzül etmedi.

5 MART’ta haberini yaptığımız ’30 bin kızılcık ağacının hayatı tehlikede’ haberimizin ardından girişimlerini sürdüren Dursunbey’e bağlı Hamzacık Köyü Muhtarı Mustafa Bey, ağaçları kurtarmak ve köylüsüne gelir ve istihdam kapısı sağlamakta kararlı. Verimli ve düz arazileri ile doğa harikası olan Hamzacık Köyü’nde 3-4 asırlık kızılcık ağaçlarının kurtarılması için Balıkesir’de çalmadık kapı bırakmayan ve aynı zamanda Hamzacık Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı olan Mustafa Bey, kendi şehrindeki ilgisizlikten yakınıyor.

‘HERKES HAYRAN, AMA İLGİ YOK’
30 bin kızılcık ağacının kurtarılması için 2013 yılı Şubat ayında bir proje hazırlayıp Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na sunduklarını ancak ilgi görmediğini söyleyen Mustafa Bey “Ajansa 148 bin TL maliyetinde bir proje sunduk. Proje ile kadınlara da istihdam sağlayacaktı. Aynı projede ağaçların yanısıra, adaçayı, ıhlamur, kekik, alıç gibi yöremizde yetişen bitkilerin toplanması ve internet üzerinden satışa sunulması vardı. Yani neresinden bakılırsa bakılsın tam bir örnek projeydi. Yerinde inceleyen herkesin hayran kaldığı proje, GMKA tarafından bir türlü kabul edilmedi” diye konuştu.

‘ÜRÜN LİSTESİNE ALINMADI’

Bununla da yetinmeyen Muhtar Mustafa Bey, kısa adı TKDK olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan da ağaçların ıslahı ve kazandırılması çalışmaları için proje desteği istedi. Eylül ayında TKDK’ya başvuran muhtar, kendisine verilen cevap ile şaşkına döndüğünü söyleyerek “Kurum Nisan ayında yerel tarım ürün listesi ile ilgili teklif alınmayacağını kararını almış. Yani Kızılcık’ın listeye girmesi reddedildi. Boşnak böreği Balıkesir ili yerel tarım ürünleri sayılırken, dünyanın hiçbir yerinde olmayan bizim kızılcıklarımız bu listeye neden giremez, çok şaşırtıcı” dedi. Kızılcık’ın listeye alınmaması nedeniyle ağaçlara bakamadıklarını söyleyen Muhtar Bey, “Bu ağaçları kurtararak, köyümüze ve kasabamıza katkı sağlamak istiyoruz, ancak GMKA, Dursunbey İlçe Tarım Müdürlüğü ve TKDK’nın bu ilgisizliği karşısında elimizden birşey gelmiyor” diye sitem etti.

‘VALİ BEY EMİR VERMİŞTİ’
Ağaçların bakıma alıp toplanacak meyvelerle köyün yeni bir geçim kaynağına sahip olacağını dile getiren Bey, projeyi dönemin Valisi Ahmet Turhan’ın da çok beğendiğini ve Dursunbey Kaymakamlığı’na ‘ilgineni’ talimatı verdiğini kaydetti. Bey, İlçe Tarım Müdürlüğü’nden gelinerek küçük bir incelemenin dışında hiçbir faaliyet ve çalışmanın yapılmadığını söyledi.

ENSTİTÜ ÜYELERİ ŞAŞKINA DÖNDÜ
Ağaçları kurtarmak için çabalayan muhtar Mustafa’nın sesini Yalova duydu. Muhtar, “Kendi imkanlarımla Yalova Atatürk bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü ile irtibata geçtim. Kızılcık konusunda çalışmalar yapan Dr. Nesrin Aktepe ve Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Mehmet Emin Akçay köye gelerek ağaçların çokluğu ve yayılımını inceledi. Nesrin Hanım ve Mehmet Emin Bey şaşkınlığını ve sevincini gizlemedi. Ağaçların ıslah edilmesi ve verimli çeşitlerin tespit edilip köylülerin faydalanabileceği duruma gelebilmesi için bir rapor hazırlayacaklarını söyledi” açıklamasında bulundu.
‘BÜYÜKŞEHİR’DEN DESTEK İSTEYECEĞİZ’
Enstitü’nün çalışmalarının ardından ortaya çıkacak rapor doğrultusunda, yapılacak çalışmalar için ödenek tahsisi gerekeceğini ifade eden Hamzacık Köyü Muhtarı Mustafa Bey, “Enstitü’den gelen hocalarımızın ve ağaçların bakım masrafları konusunda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na girişimlerimiz olacak. Büyükşehir Belediyemizden konuya duyarlı olmasını isteyeceğiz” diye konuştu.

HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.