Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dünyanın En İyi Pilotları Balıkesir’de Yetişiyor

Dünyanın En İyi Pilotları Balıkesir’de Yetişiyor
12 Haziran 2022 - 19:16

Dünyanın En İyi Pilotları Balıkesir’de Yetişiyor

 

Balıkesir’de ki 193. Öncel Filo dünyanın en iyi ve donanımlı savaş pilotlarını yetiştiriyor. Dahası, okul “Şahinleri en iyi biz yetiştiririz” parolasıyla hizmet veriyor. Ayrıca da, okuldan mezun olan subaylar, F-16 pilotu unvanıyla kıtalarında başarıyla görev yapıyor.

 


Eksilen Pilot Gücünün Kazanılmasında Önemli Rol Alıyor

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından pilot gücünde eksilme gerçekleşti. Ancak. eksilen pilot gücünün kazanılmasında en önemli rollerden birini Balıkesir 9. Ana Jet Üssü’ndeki 193. Öncel Filo Komutanlığı üstleniyor. Üstelik öncel Filo’da yaklaşık 8 aylık zorlu eğitimi geçen öğrenciler, donanımlı savaş pilotları olarak görevlerine başlıyor.

Çağın Yenilikleri Yakından Takip Ediliyor

Türk Hava Kuvvetleri, Kendi pilotunu yetiştirme noktasında dünyadaki nadir güçlerden birisi.

Ayrıca, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ortaya çıkan pilot ihtiyacını karşılamak için, pilotaj eğitimlerinden, modern çağın yeniliklerine kadar birçok tedbiri uygulamaya koydu.

Balıkesir’de F-16’larda Uçuş Deneyimi Kazanıyorlar

Böylelikle, İzmir Çiğli Uçuş Okulu’na işlerlik kazandırılarak, pilot-uçuş ekibi yetiştirilmesine tekrar başladı. İzmir Çiğli’de konuşlu bulunan 2. Ana Jet Üs Komutanlığında, SF-260D, KT-1T ve T-38M uçaklarında eğitimlerini bitirerek Balıkesir’e gelen öğrencilere, F-16 eğitimleri veriliyor. Ayrıca, Teorik dersler gören, Simülatör Filo Komutanlığındaki simülasyonlarda uçuş eğitimi alan öğrenciler, öğretmenleri ile F-16’larda uçuş deneyimi kazanıyor.

 

8 aylık eğitim alıyorlar

 

193. Öncel Filo Komutanı Hava Pilot Albay, AA muhabirine, Çiğli’den gelen öğrencilere dünyanın en zor ve en keyifli eğitimlerinden birini verdiklerini söyledi. Eğitimlerin yaklaşık 8 ay sürdüğünü belirten albay, “2 ay yer, 6 ay da simülatör ve uçuş eğitimi veriyoruz. Hava Kuvvetlerinin en tecrübeli öğretmen pilotları 193. Öncel Filo Komutanlığında görev yapıyor. Ortalama 8 ayda, buradaki arkadaşları dünyanın en iyi savaş pilotu olarak mezun ediyoruz. Ardından da filolarda görev yapmaya gönderiyoruz.” dedi.

Savaş Pilotluğuna Aşama Aşama Hazırlanıyorlar

Filo komutanı, Filoya gelenlerin iyi bir İngilizce seviyesi, teknik donanım, uçak ve havacılık konularında bilgilerinin bulunması gerektiğini belirtti. Ardından, öğrencilerin aşama aşama F-16’da harbe hazır pilotlar olması için eğitim sürecini başlattıklarını dile getirdi. Öğrencilerin uçağa adaptasyonunun tamamlanmasının ardından, hem hava, hem de yer olmak üzere eğitimlerini devam ettirdiklerini belirten albay, şöyle konuştu:

Hava Kuvvetlerinin En Tecrübeli Öğretmen Pilotları Burada Görev Yapıyor

“Uçuş eğitiminden önce sabah brifingiyle günü başlatıyoruz. Her gün saat 08.30’da filoya gelerek 30 ila 45 dakikalık genel hazırlık brifingi yapıyoruz. Daha sonra her kursiyer pilota bir öğretmen pilot eşliğinde eğitimlerini devam ettiriyoruz. Simülatör veya uçuş eğitimleri için 2-2,5 saat önce birebir brifinge girip 50 dakika önce uçak başı yapacak şekilde günü planlıyoruz. Uçuşun değerlendirme safhası öncesi ve sonrası 5-6 saati bulmakta. Bir saatlik uçuşun onlara maliyeti hemen hemen 6 saat oluyor. 8 aylık süreçte bütün günleri eğitimle geçen kursiyerlerimizin 1 dakika boşa geçecek zamanları yok. Hava Kuvvetlerinin en tecrübeli öğretmen pilotları 193. Öncel Filo Komutanlığında görev yapıyor ve biz dünyanın en iyi savaş pilotlarını burada yetiştirdiğimizi iddia ediyoruz.”

 

“Havacı olmak isteyenler asla vazgeçmesin”

 

Kursiyerlerden hava pilot teğmen de 193. Öncel Filo Komutanlığında eğitimlerini tamamladığını belirtti. Eğitimlerin “intibak”, “hava hava” ve “hava yer” olmak üzere 3 ana gruptan oluştuğu bilgisini veren teğmen, “İntibak eğitimlerini tamamladıktan sonra hava hava uçuşlarımız başlıyor. 2’li, 3’lü ve 4’lü kollar halinde uçuşlar icra ediyoruz. Takiben hava yer aşamasına geçiliyor. Bu aşamada da çeşitli görevler icra ediyoruz. Bu aşamayı da başarıyla tamamlayan kursiyerler burada bitirme uçuşlarını icra ediyor. Bu uçuştan sonra da katılacakları filolara atanmak için mezun oluyor. Ben de şu an o aşamadayım.” ifadelerini kullandı.

 

Asker çocuğu olduğunu ifade eden teğmen, hayatının askeri birliklerde geçtiğini belirtti. Pilotluğun çocukluk hayali olduğunu dile getiren teğmen, şunları söyledi:

 

“Böyle bir yolu tercih ettim ve başardım. Çok zorlu bir süreçten geçtik. Arkadaşlarımız eğitimlerine devam ediyorlar. Havacı olmak isteyenler asla vazgeçmesinler, sürekli çalışmaya devam etsinler. Asla gözlerinde büyütüp vazgeçmesinler çünkü yapılabilecek bir iş. Dünyanın her yerinde yapılıyor. Bizim ülkemizde de başarılı bir şekilde yapılıyor. Genç kardeşlerimiz çalışmaya ve inanmaya devam etsinler. Uçağa her adım attığımızda geçtiğimiz süreç, ailemizin vermiş olduğu destek, uçtuğumuz her dakika, yaktığımız her yakıt vatanın, milletin emeği. Havada her an bunu hissediyorsunuz. Görevinizi bu hassasiyetle yapıyorsunuz, aslında çok yüksek bir duygu seli içinde işimizi yapmaya çalışıyoruz.”

“Çocukluğumdan beri savaş pilotu olmak istiyorum”

Kursiyerlerden kadın pilot üsteğmen de çocukluğundan beri savaş pilotu olmak istediği için böyle bir tercihte bulunduğunu söyledi. Öncel Filo Komutanlığına gelebilmenin kolay olmadığını anlatan üsteğmen, şunları kaydetti:

“Eğitim sürecinde beslenmenize, uykunuza ve sosyal hayatınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Uykunuzu alıp iyi beslenmiyorsanız uçakta yeterince performans gösteremiyorsunuz. Kızlar bu işi çok yapabileceklerinden emin değiller ama kendilerine inanıp istedikten sonra yapmalarında hiçbir sakınca yok. Eğer bu mesleğe gönül verdilerse, yapmak istiyorlarsa gelsinler, bekliyoruz, beraber uçarız. Türk milletini korumak için buradayız. Bu öyle bir duygu ki hiçbir zaman eksilmiyor, her zaman güç bulup dayanabileceğiniz bir duygu.”

AA- Miraç Kaya

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.