YaşamGündemİlçe Haberleri

Dursunbey’den Tüm Dünyaya İhraç Ediliyor!

Balıkesir'in doğal güzelliklerle dolu ilçesi Dursunbey, sıra dışı bir hazineye ev sahipliği yapıyor. Üstelik Dursunbey'den tüm dünyaya ihraç ediliyor! İşte o doğal hazine...

Dursunbey’den Tüm Dünyaya İhraç Ediliyor!

Balıkesir’in doğal güzelliklerle dolu ilçesi Dursunbey, sıra dışı bir hazineye ev sahipliği yapıyor: ametist taşı. İlçenin masalsı atmosferiyle bütünleşen bu nadide taş, Güğü köyü yakınlarında bulunuyor. Mavi-mor ya da mor tonlarındaki rengiyle göz kamaştıran ametist, kuvars ailesinden geliyor ve yüzyıllardır insanları büyülemeye devam ediyor.

Dursunbey'Den Tüm Dünyaya İhraç Ediliyor!
Dursunbey, Göğnü Köyü, Ametist Madeni

Dursunbey’in Değerleri: Ametist Taşı

Ametist, tarih boyunca insanların ilgisini çeken bir taş olmuştur. Eski çağlarda, “sarhoşluğu yok eden taş” olarak bilinen ametist, mistik ve koruyucu özellikleriyle dikkat çekerdi. O dönemlerde, kadeh, çanak, kap gibi pek çok eşya ametist taşından yapılırdı, inanışa göre bu eşyalar sahibine içkiyi daha az tüketme yeteneği kazandırırdı.

Bugün ise ametist taşının popülerliği artarak devam ediyor. Bunun nedeni, ametistin vücut ve zihin sağlığı üzerindeki olumlu etkileridir. Ametistin enerji dengesi sağladığına, stresi azalttığına ve zihni sakinleştirdiğine inanılır. Bu nedenle, ametist artık takılar, dekorasyon ürünleri ve hatta masaj taşları gibi çeşitli nesnelerin yapımında sıkça kullanılmaktadır.

Dursunbey'Den Tüm Dünyaya İhraç Ediliyor!
Alaçam Dağı Eteklerine Kurulmuş Yörük Köyü

Dursunbey’in Doğal Hazinesi

Dursunbey’in doğal güzellikleri arasında parıldayan ametist taşı, ziyaretçilerini büyülemeye ve kendine hayran bırakmaya devam ediyor. İlçenin bu benzersiz hazinesi, yerel kültürün ve doğanın bir araya geldiği bir simge olarak, ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim sunuyor.

 

 

Haber: Bülten

Balıkesir’in Gizli Hazinesi: Gezilecek Tarihi Köyler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu