Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dursunbey’e Yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezi

Dursunbey’e Yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezi
15 Mayıs 2015 - 0:02

Genel

Dursunbey’de Yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezi için düğmeye basıldı.

Belediye Başkanımız Ramazan Bahçavan’ın işsizlik ve istihdam ile ilgili projeleri arasında yer alan eski hastanenin yaşlı bakım ve Rehabilitasyon merkezine çevrilmesi çalışmalarına start verildi. Geçtiğimiz aylarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ile bir görüşme gerçekleştiren Başkan Bahçavan, bu projenin Dursunbey için olan önemini Bakan’a anlatmış, Bakan’da gerekli incelemeler için verilen dosyayı Bakanlık yetkililerine teslim etmişti. Geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müşaviri Zekeriya Başarı ve Aile Sosyal Politikalar Balıkesir İl Müdürü Mustafa Akbıyık eski hastanede incelemede bulunarak, binanın genel yapısı ve uygunluğu konusunda hazırlanan dosyaları da incelediler.
MÜŞAVİRDEN ONAY
Binanın genel yapısı ve projenin uygulanacağı alanı beğenen Bakanlık müşaviri binadan Karot örneği alınarak binanın güçlendirmeye ihtiyacı olup olmadığı konusunda çalışma yapılmasını istedi. Güçlendirme bedelinin bina değerinin %40’ın üzerinde olması halinde yeni bir bina için çalışma yapılabileceğini belirten Müşavir bu konuda Bakanlık olarak ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Bu alanın yapılacak olan ilk Belediye meclisinde imar durumunun da değiştirilmesini isteyen Müşavir, bu alanın Rehabilitasyon merkezi ve huzur evi olarak isimlendirilmesini isteyerek, işlemlerin ardından bu alanın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına devri için talepte bulunacaklarını ifade etti.
EN BÜYÜK AMACIMIZ GENÇLERİN DURSUNBEY’E GERİ DÖNMESİ
Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon merkezi projesinin en büyük hedeflerinden biriside Dursunbey’de sıkıntısı çekilen istihdam konusu olduğunu belirtti. Bu projenin hayata geçirilmesinin ardından burada istihdam alanı da oluşacağını sözlerine ekleyen Başkan Bahçavan, “Biz memleketimizin geleceğini de düşünmek zorundayız. Özellikle Dursunbey gibi Balıkesir’in binde 33 ile en fazla göç veren yerinde bizim istihdam konusunda çok çalışmamız lazım. Benim en büyük amaçlarımdan biri şu anda ekmek uğruna, aş uğruna Dursunbey’i terk eden, Yaşlı annesini ve Babasını bırakan insanların tekrar Dursunbey’e dönmesi. Bizim en büyük idealimiz bu” diye konuştu. Yapılacak olan Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon merkezinin ardından 20-30 tane dışardan gelen kadrolu insan olduğu gibi, Dursunbey’in en az 50- 60 tane gencinin de burada istihdam edileceğini belirten Başkan Bahçavan, “Bu da çalışmak isteyen insanlarımızın aileleri ile birlikte birkaç yüz kişinin Dursunbey’e dönmesi demek” şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.