Balıkesir Merhaba Gazetesi

DURUN! KONUŞULACAKLAR VAR

DURUN! KONUŞULACAKLAR VAR
23 Mart 2016 - 10:26

Genel

DURUN! KONUŞULACAKLAR VAR

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ender Biçki ve yönetim kurulu üyeleri Merkez ve ilçelerde bulunan basın mensupları ile bir araya geldi.

Balıkesir’e gelen yatırımlar konusunda AKP’li belediye başkanı yapıyor diyerek karşı durmayız, destek oluruz özellikle Rotterdam Modeli limanı ile ilgili ciddi bir araştırmanın içindeyiz lakin önce Edip Uğur oturup düşünmeli…’dedi.

Patlayan bombalar var diyen Başkan Biçki ‘terörü lanetliyoruz. Ankara da ki patlamada Balıkesir’in adının geçmesinden üzüntü duyuyoruz. Kulağımıza gelen duyumlar var. Bir CHP’linin HDP’li ile yan yana olması bizim asla kabul edeceğimiz bir davranış değil araştırıyoruz. O kişi ile ilgili disiplin süreci en kısa sürede başlayacak!

 

‘TAKİP EDİYOR ARAŞTIRIYORUZ’

Aker’de gerçekleştirilen toplantıda İl Başkanı Biçki yaşanan terör olaylarına, anayasa değişikliğine ve kendisine yöneltilen sorulara yanıt verdi. Biçki konuşmasına Antalya’da yapılan genişletilmiş İl Başkanları toplantısından Balıkesir’e Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’ nun selamını getirdim diyerek başladı.

‘GERİDE BEDDUA BIRAKMAYALIM’

CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki, Büyükşehir Belediyesinin Balıkesir’e gelecek yatırımları konusunda biz parti olarak elbette ki destekleriz diyoruz diyerek Balıkesir ve ilçelerine ekonomiyi canlandıracak, turizm potansiyelini arttırarak yapılacak yatırımlara elbette ki destek veririz. Bunu AKP’li başkan yapıyor diye karşı duramayız’ dedi. Başkan Biçki devamında ‘Burada yatırımların yapılacağı yerde tespit etmemiz incelememiz gereken bazı durumlar olacaktır. Özellikle Bandırmaya yapılacak olan Rotterdam modeli Liman konusunda ciddi bir araştırma içindeyiz. Çevre açısından atıklar tarım arazilerinin yok olması vereceği zararları araştırıyoruz. Bizim için önce insan esas. Yatırım gelecek diye çevre yok ediliyor ve kirlilik gelerek Erdek körfezi yok olacaksa sadece biz değil oturup Edip Uğur’unda düşünmesi lazım. Her şey para değil, Sanayi değil. Bu kentte çocuklarımız torunlarımız yaşayacak. Biz öldükten sonra beddua istemiyoruz. Kirli bir sanayi bıraktı demesinler istiyor ve olaya böyle bakıyoruz’ ifadelerini kullandı.

‘İÇİMİZ YANIYOR’

İl Başkanı Ender Biçki,  ‘Toplantımızın gündem maddelerinde güzel şeyler konuşmayı arzu ederdik fakat her gün verilen şehitler bu konu üzerinde konuşmaya ve irdelemeye gündem bizi itiyor’ dedi. Biçki, Bir kez daha PKK, IŞİD terörü lanetliyoruz. İçimiz yanıyor. Terör bir parti sorunu olmaktan çıkmış Türkiye’nin bir sorunu olmaya başlamıştır. Bunu daha önce dile getirmiştik. Ne oldu da bugünlere geldik bunu defalarca anlatmamız gerekiyor. AK İktidarı 2002 yılında terörü sıfır noktasında aldılar. Daha sonra uygulanan yanlış politikalarla her gün şehit haberlerinin geldiği günlere gelmiş bulunuyoruz ’ifadelerine yer verdi. Hazırladıkları küçük dövizleri basın mensuplarına göstererek uygulanan yanlış politika ve söylemleri n olduğunu açıklayan Biçki, ikinci gündemimizde CHP olarak basınla ilişkilerimizi de gözden geçirmek istiyoruz’ dedi.

‘PARTİMİZİN BAĞI OLAMAZ’

Biçki kendisine yöneltilen Ankara da ki patlamada adı geçen terörist S. Ç. Demir’le 1 Mayıs’ta beraber halay çekenlerle ilgili partiniz disiplin kuruluna bu şahısları sevk edecekmişsiniz? Sorusuna şu yanıtı verdi:  “Ankara’daki saldırıda canlı bomba olan kişinin Balıkesir Üniversitesi’nden olması, bir Balıkesirli olarak beni çok üzdü. 2013 yılında benim partide herhangi bir görevim yoktu. Bu konuyla ilgili bana da birtakım bilgiler geldi. Bu konuyla ilgili gereken ne varsa yapacağız. Şunu da söyleyeyim, bir CHP’linin HDP’li ile yan yana olması bizim asla kabul edeceğimiz bir davranış değil. Bu, o şahsın kendisini bağlayan bir nokta. Bu şahsın ya da şahısların Cumhuriyet Halk Partisi ile hiç bir bağı olmamalı. Bunu açıkça söylüyorum. O kişi ile ilgili disiplin süreci en kısa sürede başlayacak. Bizim HDP ile yan yana anılmamız bizi rahatsız eder. CHP asla HDP ile yan yana olamaz. CHP’nin düşüncesi belli. HDP bugün etnik bir yapının sözcüsü olmaktan kendini kurtaramamıştır” dedi.

‘SÜT ÜRETİCİSİ KADAR SANAYİCİSİDE SIKINTILI’

Süt krizi ile ilgili olarak üretici sadece üreticinin sorunu değil Süt Firmalarını da anlamaya çalışıyoruz. Hangi sebeplerle sıkıntı yaşadıklarını biliyoruz. İhracatın düşmesi nedeni ile komşularımızla kavgalı oluşumuzdan dolayı bu tip sıkıntılar yaşanmaktadır. Balıkesir’de yapılan süt dökme eylemi noktasında sembolik anlamda Üreticinin feryadını duyurmak için kullanılan bir eylemdir. Bunu yanlış noktalara çekmenin anlamı yok. Ben Süt Birlik Başkanı Cihat Şimşek’e sesleniyorum;  AKP’nin meclis üyeliğini mi yoksa Süt Birliği Başkanlığımı yapacak? Diye sordu. Süt üreticisinin sorununu gündeme getirmek Şimşek kardeşimindir’ dedi. Üreticinin ürettiği para etmediğinde Türkiye’de üretici biberini de, kavunu nu da döker sütünü de dedi bundan sonraki eylemlerde başka bir yöntem deneyeceğiz ifadelerine yer verdi.

ANAYASANIN İLK 4 MADDESİ DEĞİŞTİRİLEMEZ’

Başkan Biçki Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında anayasa konusunun da ele alındığını belirterek Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında Anayasa konusunda Genel Başkan Yardımcımız Bülent Tezcan İl Başkanlarına açıklayıcı ve kapsamlı bir bilgi verdi. Bundan sonraki tutumumuzun da ne olacağı konusunda bilgi verdi. Bunlar bildik açıklamalar. Özgürlüklerin genişletilmesi konusunda anayasa değişikliği görüşlerimizi biz daha önce dile getirmiştik. Yeni bir anayasa yerine 12 darbe hukukunun içinde olacağı bir anayasanın gözden geçirilmesi gerekir. Bizim kırmızıçizgilerimiz olan ilk 4 maddenin değiştirilemeyecek maddelerdir. Değiştirilmesi teklif bile edilemez’ dedi.  Gündemde terör olayları varken başkanlık sistemi ile yatılıp Başkanlık sistemi ile kalkılmaktadır diyerek tepkisini dile getiren İl Başkanı Biçki erken seçim beklentisi sorusuna ise şu yanıtı verdi. HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.