Balıkesir Merhaba Gazetesi

Duyarlılık artarsa sorun beş yılda biter

Duyarlılık artarsa sorun beş yılda biter
07 Kasım 2014 - 0:01

Genel

Organ Bağışı Haftasında Tabipler Odası’nda yapılan toplantıda ülkemizde organ bağışı oranlarının çok düşük olduğu belirtilirken bağışlar artarsa beş yıl içinde sorunun çözülebileceğine dikkat çekildi.

Her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenen ‘Organ ve Doku Bağışı Haftası’ dolayısıyla toplumda organ bağışının yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılıyor. Balıkesir Tabip Odası Başkanı Fikret Şahin, dün oda binasında bir basın açıklaması ile soruna dikkat çekti. Şahin, ülkemizde organlarını bağışlayanların sayısının hala çok düşük olduğunu belirtti.

Tabip Odası Genel Sekreteri Hüseyin Gündoğdu, organ bağışlarının artması halinde organ nakli için sırada bekleyen binlerce insanın da sorunlarının beş yılda biteceğini vurguladı.

Tabip Odası Başkanı Şahin; açıklamasında Ülkemizde organ bağışlama oranının 1 milyon kişide 4.8 kişi; Avrupa ülkelerinde ise bu oranın 1 milyon kişide 20’nin üzerinde olduğunu, en yüksek oranın ise 1 milyonda 35 olduğunu, Balıkesir’de ise bugüne kadar organ bağışı sayısının bin 280  olduğu, Balıkesir Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ise 6 adet kornea nakli yapıldığı bildirdi. Uzmanlar, ölen kişilerden organ alınabilmesi için beyin ölümünün yoğun bakım ortamında gerçekleşmesi gerektiğine, kişinin evinde, normal bir odada, sokakta ölümünde organ alınamadığına dikkat çekildi.

Toplantıya Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Gündoğdu, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Nil Solmaz Köse, Tabip Odası Başkanı Dr. Fikret Şahin, İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Sağlık Şube Müdürü Dr. Yasin Tatoğlu, Tabip Odası Y.Kurulu Üyesi Dr. Ertürk Genç katıldı.  HABER: CEMİL YURTMAN

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.